Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Vali Karaloğlu, 15 Temmuz Şehitlerini Unutmadı

Dicle - 16 Temmuz 2020 11:50 A A

Vali Münir Karaloğlu, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle, yaşanan darbe girişiminde şehit olan Polis Memuru Halit Gülser ile Askeri Çoban’ın ailelerini ve kabirlerini ziyaret etti. Şehitler için Ulu Camii’de mevlid-i şerif okundu.

Beraberindeki askeri ve mülki erkânla birlikte ilk olarak, Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki Polis Özel Harekat Başkanlığına yönelik yapılan saldırıda şehit olan Polis Memuru Halit Gülser’in Dicle ilçesi Pekmezciler köyündeki kabrini ziyaret eden Vali Karaloğlu, İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır tarafından edilen duanın ardından şehit polis Gürsel’in yeğeniyle şehidin mezarına kırmızı güller bıraktı. Burada, şehidin ailesine başsağlığı dileklerinde bulunduktan sonra aileyle bir süre sohbet etti.

 Dicle’deki kabir ziyaretinin sonrasında, beraberindekilerle birlikte yine Ergani ilçesine geçen Vali Karaloğlu, burada 15 Temmuz gecesi İstanbul’daki “15 Temmuz Şehitler Köprüsünde” şehadete eren Askeri Çoban’ın kabrini ziyaret etti. Vali Karaloğlu, şehidin kabri başında okunan dua ve Fatihaların ardından bir açıklama yaptı.

“BU VATAN İÇİN, BU MİLLETE İÇİN, BAYRAK İÇİN, DİN İÇİN, KİTAP İÇİN, MUKADDESATIMIZ İÇİN ŞEHİT OLDULAR”

“Bugün 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişiminin yıl dönümü. O gece milletimiz, vatan hainlerine fırsat vermemek için Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla sokaklara indi ve hainlere geçit vermedi, fırsat vermedi.” diyerek sözlerine başlayan Vali Karaloğlu, şehadete eren 251 vatandaşın vatan, millet, bayrak ve din için şehit olduğunu söyledi.

Konuşmasında 15 Temmuz şehitlerine değinen Vali Karaloğlu, Diyarbakırlı iki şehidin kabrini ziyaret ettiğini belirterek şehit Polis Memuru Halit Gülser’in Özel Harekat Başkanlığı’nda görevliyken darbeciler tarafından uçakla yapılan bombalı saldırıda şehit düştüğünü, diğer şehit Askeri Çoban’ın ise; milleti için, seçilmiş Cumhurbaşkanımıza sahip çıkmak için, mukaddesatı için çağrıya uyarak, sokağa çıktığını ve darbeciler tarafından şehit edildiğini ifade etti.

Konuşmasının devamında “251 şehidimiz var. Ama 83 milyonda şahit. Diyarbakır’ımız da şahit ki bu hainlere, ismi ne olursa olsun, alfabede hangi harfi kullanırsa kullansınlar, hiçbir ihanete ve hainliğe millet olarak geçit vermeyeceğiz” diyen Vali Karaloğlu, 15 Temmuz Şehitler Parkı’nda yapılacak olan anma etkinliklerini işaret ederek millet olarak bunun tekrar tüm dünyaya haykırılacağını ifade etti.

ŞEHİTLERİN RUHUNA MEVLİD-ŞERİF OKUNDU

Kabir ziyaretinin ardından Ergani’de esnaf ve vatandaşlarla bir süre sohbet eden Vali Karaloğlu daha sonra Ergani Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdulselam Öztürk’e de bir ziyarette bulundu. Burada, Öztürk ile bir süre görüşen Vali Karaloğlu sonrasında 15 Temmuz şehitleri için okunacak mevlid-şerif için Ulu Camii’ye geçti.

Şehitler Parkında düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinliği öncesinde Vali Karaloğlu’nun ve vatandaşların katılımıyla, İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır ve Ulu Camii imamları ile müezzinleri tarafından 15 Temmuz demokrasi şehitlerinin ruhuna mevlid-şerif okundu, dualar edildi.

Bu haber 410 kez okundu.
Dicle - 11:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.