Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Vali Karaloğlu, Acil Hizmetleri Bir Araya Toplayan ‘112 Acil Çağrı Merkezi’nin Açılışını Yaptı

Diyarbakır - 16 Temmuz 2020 17:01 A A

Vali Münir Karaloğlu, sağlık, güvenlik gibi hizmetlere yönelik vatandaşların acil aramalarının tek merkezden cevaplandırılacağı ‘112 Acil Çağrı Merkezi’ni hizmete açtı.

Tüm acil çağrıların tek numara ve merkez aracılıyla sevk ve koordine edilmesini kapsayan” 112 Acil Çağrı Merkezi’nin açılış programı 112 Acil Çağrı Merkez hizmetlerine yönelik olarak 112 Müdürü Hüseyin Hakan Karakaş tarafından verilen brifing ile başladı.

Brifing kapsamında yetkililerden bilgi alan Vali Karaloğlu sonrasında acil sağlık hizmetleri, emniyet, jandarma birimlerine yönelik imdat başvuruları ile itfaiye ve orman yangın ihbarlarıyla AFAD’a yönelik hizmetleri bir arada sunacak ve Türkçe, Kürtçe, Zazaca olmak üzere 3 dilde hizmet verecek merkez ilk çağrıyı cevaplandırdı.

Merkezde, İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Erdem ve İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin eşliğinde incelemelerde bulunan Vali Karaloğlu, 112 çağrı merkezi çalışanlarıyla sohbet etti. Vali Karaloğlu yaptığı incelemelerin ardından çağrı merkezine yönelik basına değerlendirmelerde bulundu.

VALİ KARALOĞLU: “MÜDAHALEYİ HIZLANDIRARAK, MALİYETLERİMİZİ DÜŞÜRMÜŞ OLACAĞIZ”

Acil çağrı merkezi Diyarbakır’da hizmete giren 112 Acil Çağrı Merkeziyle birlikte ülke genelinde toplam acil çağrı merkezi sayısının 47’ye ulaştığını belirten Vali Karaloğlu, uygulama öncesi her kurumun ayrı acil çağrı numaralarının bulunduğunu, bu numaraların hepsini vatandaşların aklında tutmasının zor olduğunu ifade etti.

Bu şekilde acil çağrı hizmetinin verilmesinin hem maliyetli hem de kurumlar arası koordinasyon açısından zor bir iş olduğuna da vurgu yapan Vali Karaloğlu,”Bir çatı altında bütün acil çağrılar 112 numarasıyla birleştirildi. Artık vatandaşımız, itfaiye, emniyet, jandarma, sağlık, orman yangını ve AFAD’la ilgili problemi bile olsa 112’yi arayarak acil çağrısını bırakıp hizmet isteyebilecek. Bu şekilde hızı artıracağız. Müdahaleyi hızlandırarak, maliyetlerimizi düşürmüş olacağız. En önemlisi de koordinasyonumuz artacak.” dedi.

VALİ KARALOĞLU: “BU YENİ VE ÇAĞDAŞ BİR SİSTEMİMİZ KENTİMİZE HAYIRLI OLSUN”

Anlık gelişen ve acil olarak nitelendirilen bir problemin yalnızca bir kurumun görevi olmadığını dile getiren Vali Karaloğlu, “Trafik kazasına ilişkin 112’ye çağrı düştüğünde buradaki arkadaşlar hemen koordine edip hangi birimlerin orada bulunması gerekiyorsa onlara çağrıyı aktararak ihtiyaç olacak bütün kurumları aynı anda olay yerine ulaşmasını sağlayacak.” şeklinde konuşarak oluşturulan bu acil çağrı merkezinin Diyarbakır’a hayırlı olmasını diledi.

VATANDAŞLARIN 3 DİLDE ÇAĞRILARINI BIRAKMA İMKANI SAĞLANACAK

Diyarbakır çok dilli bir şehir olduğunu söyleyen Vali Karaloğlu, çağrı merkezine vatandaşların Türkçe’nin yanında, Kürtçe ve Zazaca çağrılarını bırakabileceklerini, vatandaşlara o dilleri bilen personel tarafından yardımcı olunacağına bildirdi.

Vatandaşların, 112’yi sadece acil ihtiyaçlar için kullanmasını isteyen Vali Karaloğlu, “Gereksiz meşgul edersek, belki kendimiz ve sevdiklerimizden birinin acil ihtiyacını ertelemiş oluruz. Bunun da maliyetleri çok olur. 112’yi vatandaşlarımız hafızalarında tutsun. Sadece acil ihtiyaçlarında kullansın. Bu konuda da önümüzdeki dönemde okullarımızda ve toplumun eğitimiyle ilgili çalışmalarımız olacak.” dedi.

Bu haber 579 kez okundu.
Diyarbakır - 17:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.