29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Vali Karaloğlu, Çüngüş ve Çermik’i ziyaret etti

Çermik - 18 Ekim 2020 12:49 A A

Vali Münir Karaloğlu, daha önce Silvan, Bismil ve Çınar’da yaptığı ilçe değerlendirme toplantılarına Çermik ve Çüngüş’te gerçekleştirdiği toplantılarla devam etti.

Yapılan ve devam eden projelerin masaya yatırıldığı, ilçedeki sorunların ele alınarak çözüm önerilerinin istişare edildiği ilçe değerlendirme toplantısı için ilk olarak Çermik’e geçen Karaloğlu, toplantı öncesi Kaymakamlığı ziyaret etti.

Burada Çermik Kaymakamı Ramazan Polat ile bir süre görüşen Karaloğlu görüşmenin ardından İlçe Değerlendirme Toplantısına katıldı.

Toplantının açılışını “İnşallah bugün yapacağımız çalışmanın Çermik’e, Çermik halkına hayırlar getirmesini temenni ediyoruz.” diyerek yapan Karaloğlu, toplantıda sorunların konuşulacağı, toplantı sonunda da çözülebileceklerin ivedilikle çözüme kavuşturulmasına yönelik, kısa sürede çözülemeyeceklere dönük olarak da çözüm önerilerinin tartışılıp ilgili kurumlara gerekli çalışmaları yapmaları için talimatların verileceğini belirtti.

“ÇERMİK’İN SORUNLARINI ÇÖZMEK GÖREVİMİZ”

İlçeyle ilgili olarak kurum ve kuruluşlarca yapılan sunumların sonrasında basına açıklamalarda bulunana Karaloğlu, sözlerine “Çermik ilçemiz hem Turizm potansiyeli yüksek olan Kaplıca suyu dolayısıyla yüksek olan ilçelerimizden bir tanesi tarihi bir ilçe kadim bir ilçe hem de hayvancılık noktasında Diyarbakır’ın en önemli ilçesi şu anda Diyarbakır’daki küçükbaş hayvancılığın tamamının dörtte biri neredeyse Çermik ilçemizde  bulunuyor onun için  Çermik ilçemizin bütün potansiyeli ile değerlendirmek, var olan sorunlarını  çözmek bizim görevimiz.” diyerek başladı.

Toplantıda devam eden çalışmalar ile planlanan projelerin masaya yatırıldığından bahseden ve Kuruyemiş Pazarından, Çarşı caddesinin sokak sağlıklaştırmasına, Saray Hamamının tadilatından, Belediye hizmet binasına ve Millet Bahçesine kadar yapılacak çalışmaları anlatan Karaloğlu “Kaplıca bölgesinde mevcut parkların rehabilitasyonu ve yeni parkların yapılmasıyla  ilgili Büyükşehir Belediyemize talimatız  oldu. İnşallah onu takip edeceğiz ve kaplıcaya gelen insanlara kaplıcaya girdikten sonra oturup dinlenebilecekleri güzel bir park alanı inşallah kaplıca bölgesinde oluşturmuş olacağız” dedi.

ARITMAYA YÖNELİK PROJE ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

İlçenin en büyük problemin arıtma problemi olduğunu dile getiren Karaloğlu, içme suyu yenilenmesi çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu, ev bağlantılarının devam ettiğini ve 1 ay içerisinde yeni şebekeden evlere yönelik bağlantıların tamamlanacağını söyleyerek arıtmayla ilgili yalnızca Çermik’te değil 10 ilçede daha projelerin yürütüldüğünü ifade etti. “Bölgede 56 tane pansiyon ve otel var. 1130 tane de yatağımız var. Ama Çermik’te mutlaka nitelikliliği de artırmamız lazım. Yani turizm tesislerinin hem yatak kapasitesini artırmak hem de yatak niteliğini artırmak durumundayız” diyen Karaloğlu, dışarıdan yatırımcının ilçeye gelmesi gerektiğini ve Çermiklilerin de bu yatırımcılara destek vermelerini istedi.

“DOKUNMADIĞIMIZ, İLGİLENMEDİĞİMİZ, GÖZÜNE BAKMADIĞIMIZ GENÇ BIRAKMAYACAĞIZ”

Açıklamalarının sonunda Karaloğlu, “Hastanemizin temelini de attık hayırlı uğurlu olsun. 50 yataklı bir Devlet Hastanemiz şu anda müteahhit başladı, temelini kazıyor. İnşallah yakın bir zamanda resmî temel atma töreni yapacağız. Eğitimle ilgili çalışmalarımız var. Gençlik ve spor çalışmalarımız. Özellikle gençlik faaliyetlerine çok önem vereceğiz. İlçemizde dokunmadığımız, ilgilenmediğimiz, gözüne bakmadığımız genç bırakmayacağız. Gençlik faaliyetleriyle hem Gençlik ve Spor İl Müdürümüz hem Büyükşehir Belediyesinin Gençlik ve Spor dairesi el ele vererek, Mili Eğitimle, İlçe Müftülüğüyle birlikte burada gençlerimizi sahipsiz bırakmayacağız. Onlarla ilgileneceğiz, onları kötülüklerden ve kötü niyetli insanların şerrinden ve etkisinden korumaya kurtarmaya çalışacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.

Toplantı sonrası Çermik Belediyesini ziyaret eden Karaloğlu, burada Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu ile görüştükten sonra Kuruyemiş Pazarı ve Belediye Termal Tesislerini birer ziyaret gerçekleştirdi. Pazar esnafıyla uzun uzun sohbet eden Karaloğlu sonrasında Termal tesiste incelemelerde bulundu.

DİĞER TOPLANTI ÇÜNGÜŞ’TE YAPILDI

Çermik’teki temaslarının ardından Çüngüş’e geçen Vali Karaloğlu, toplantı öncesi ilçeye bağlı Yeniköy mahallesinde vatandaşlarla bir süre sohbet. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği sohbette Karaloğlu, vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinledi. Sonrasında Çüngüş Kaymakamlığını ziyaret eden Karaloğlu, burada Kaymakam Tuncay Kaldırım ile yaptığı görüşmenin ardından Çüngüş Belediyesini de ziyaret ederek Belediye Başkanı Ali Suat Akmeşe ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

İlçe Değerlendirme Toplantısı öncesi esnafları da ziyaret eden Vali Karaloğlu, esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti. Daha sonra öğretmenevindeki toplantıya geçen Karaloğlu, Çüngüş’ün sorunlarının ve çözüm önerilerinin ele alındığı İlçe Değerlendirme Toplantısı sonrası basına yönelik açıklamalarda bulunarak, Çüngüş’ün nüfus olarak küçük bir ilçe olmasına karşın coğrafi zorluğu bakımından önemli olduğunu, yapılan toplantıda sorunların masaya yatırıldığını ve önümüzdeki dönemde bu sorunları sırasıyla çözeceklerini söyledi.

ÇOCUK PARKLARI HIZLA TAMAMLANACAK

İlçedeki sosyal tesis ihtiyacına yönelik olarak Belediyece yapılacak bir çalışmaya destek vereceklerini belirten Karaloğlu, çocuk parklarına ve spor alanlarına değinerek “çocuk parklarından bahsetti başkanımız hemen merkezdeki 3 mahalleye birer çocuk parkını yapalım hızlı bir şekilde. Ama köylerden de nüfusu müsait olan işte bugün gelirken Yeniköy gibi büyük köylerimizi de tespit edin o köylerimize de müsait alanları varsa çocuk parklarını koyalım önemli bir ihtiyaç o. Bir halı saha projemiz var zaten şu anda ihale aşamasında, Gençlik ve Spor Bakanlığımız Spor Toto ile beraber %50’si Gençlik ve Spor Bakanlığından %50’si Büyükşehir Belediyemizden olmak üzere gençlerimiz için bir halı saha yapacağız inşallah.” dedi.

Elazığ – Malatya depreminden Çüngüş ilçesinin kırsalının da etkilendiğini ifade eden Karaloğlu, “Vatandaşlarımızın 262 konutu ağır hasarlı Çüngüş’te, bunların tespitleri yapıldı, yer tespitleri de yapıldı. Bunların 216 tanesi vatandaşın kendi parselinde, kendi arsasında. Kalanlarda Toplu Konut olarak inşallah yer tespitleri yapıldı. Biz ağır hasarlı binaların yıkımı ile ilgili çalışmayı ihaleyi yapacağız ve TOKİ tarafından da vatandaşlarımızın konutu en kısa sürede yapılacak. Hükümet Konağı da hasar almıştı yıkımı tamamlandı. Hafta içerisinde Kaymakam Bey gelmişti Bakanlıkla görüştük. Şu anda proje çalışmaları, yeni Hükümet Konağı’nın proje çalışmaları devam ediyor. İnşallah 2021 yılı içerisinde Çüngüş Hükümet Konağımızı da yapmış olacağız” şeklinde konuştu.

GENÇLİK VE SPOR MERKEZİ YAPILIYOR

Daha önce bir hayırseverin yurt olarak yaptığı ve atıl durumda bekleyen bir binanın hayırsever vatandaşın ikna edilerek ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan oranın Gençlik ve Spor Merkezi olmasına yönelik onayın da alındığını dile getiren Karaloğlu, en kısa zamanda Çüngüş’te ki gençlerin her türlü ihtiyacını giderecek modern bir gençlik merkezinin yapılacağını söyleyerek “İnşallah Çüngüş’te de gençlerimizin her birine dokunmaya devam edeceğiz” diye sözlerine devam etti.

Halı sahanın ardından ilçede yeni bir spor salonu ile ilgili talimatı verdiğini de sözlerine ekleyen Karaloğlu, tüm ilçeleri kırsal alanlarıyla birlikte kapsayan projelerin devam ettiğini belirterek “Diyarbakır’da biz şu anda 10 ayrı ihale yaptık arkadaşlar. İlçeleri sınıflandırdık ve her grupta 2 – 3 ilçeyi bir ihale içerisine alarak özellikle kırsalda ki yollarımız ile ilgili ihaleler tamamlandı. Geçen hafta itibariyle yer teslimleri yapıldı. İnşallah 2021’de kırsaldaki bu iyileşmeyi hep beraber yaşayacağız. Diyarbakır’ın her ilçesinde yaşayacağız. Elbette ki Çüngüş’te de o iyileşmeyi hep beraber görmüş olacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu haber 587 kez okundu.
Çermik - 12:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.