27° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Vali Karaloğlu, İlçe Değerlendirme Toplantılarına Lice’yle devam etti

Diyarbakır - 14 Kasım 2020 14:47 A A

Vali Münir Karaloğlu, ilçelerin sorunlarının masaya yatırıldığı, planların ve projelerin istişare edildiği ilçe değerlendirme toplantılarını Lice ilçesiyle sürdürdü.

Toplantı öncesinde ilk olarak Şehit Teğmen Hubeyip Turan Üs Bölgesinde görev yapan Mehmetçikleri ziyaret eden Karaloğlu, buradan Duru köyündeki Ashab-ı Kehf’e ait olduğuna inanılan mağaraya geçti. Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tanrıverdi’den konuya ilişkin ulaştığı kanıtlar hakkında bilgi alan Karaloğlu’na, Tanrıverdi, Kur’an-ı Kerim’deki ayetlerden ve bu ayetlerin meallerinden Duru köyünde olan mağaranın Ashab-ı Kehf’e ait olduğuna dair vardığı sonucun detaylarını anlattı.

‘EN UYGUN MEKAN BU MAĞARA’

Tanrıverdi’yi dinledikten sonra açıklama yapan Vali Münir Karaloğlu, “Ashab-ı Kehf dediğimizde dünyada 34 ülkede Ashab-ı Keyf’in mağarası, makamı olduğu iddia edilen mekanlar var. Biz neresi yüzde yüz Ashab-ı Kehf’tir, onu söyleyemeyiz. Ama hocamızın izah ettiği gibi Kur’an-ı Kerim’de geçen ayetlerin tefsirinde, anlatılan hikayede hocalarımızın iddiası şu: Kur’an-ı Kerim’de geçen Ashab-ı Kehf mağarasına dünyadaki en uygun mekan, buradaki mekandır. Şu andaki içinde bulunduğumuz mağaranın Ashab-ı Kehf mağarası olduğunu hocalarımız söylüyor. Biz de onlardan dinliyoruz, onlardan öğreniyoruz.” diye konuştu.

‘VATANDAŞIN ORTAYA KOYDUĞU İRADEYE UYGUN OLACAK’

“Geçmişte bu bölge halkı 28 Mayıs’ı uyanış günü olarak da her sene kendiliğinden, halkın kendi arasında kutladığı bir etkinliği var. İnşallah bu sene yine özüne uygun, bölge kültürüne uygun, bölge halkının geçmişte nasıl kutladıysa eğer, nasıl icra ettiyse aynı şekilde 28 Mayıs’ta; bu bölgede, yine Ashab-ı Kehf’in uyanışıyla ilgili bir etkinlik olacak.” diyen Karaloğlu, Lice Kaymakamı ve vatandaşlardan oluşturulacak bir komite çatısı altında yapılacak çalışma ile vatandaşların ortaya koydukları iradeye uygun bir etkinlik yapılacağını belirtti.

Toplantı öncesi Kaymakamlığa da bir ziyarette bulunan Vali Karaloğlu burada Lice Kaymakamı Cevdet Bakkal ile görüştükten sonra İlçe Değerlendirme Toplantısına geçti.

Toplantının açılış konuşmasında sözlerine “Lice gerçekten Lice Diyarbakır’ın en Kadim en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi. Diyarbakır’ın Coğrafyası en güzel yerlerinden bir tanesi.” diyerek başlayan Karaloğlu, “İnşallah Lice’de de diğer ilçelerde olduğu gibi bundan sonra güzel hizmetler yapmayı, hep birlikte bütün kurumlar kuruluşlar, belediyeler hem ilçe hem Büyükşehir olarak devam edeceğiz” dedi.

Kaymakam Bakkal’ın ilçeyle ilgili yaptığı sunumla başlayan ilçe değerlendirme toplantısında Lice’nın sorunları ele alındı. Yapılan yatırımlar, devam eden çalışmalar ve planlanan projelerin masaya yatırıldı.

HUZURUN MERKEZİ OLACAK

Toplantı sonrası değerlendirmelerde bulunan Karaloğlu, istişare edilen konular çerçevesinde ilçenin sorunlarına yönelik olarak yapılacak çalışmaları tek tek açıkladıktan sonra, “Sağlanan bu huzuru hem bölgenin ekonomisini, hem sosyal hayatını yeniden inşa etmek, yeniden canlandırmak, yeniden bölgedeki inanç merkezlerini hayata geçirmek noktasında ve bunu bir fırsata çevirme noktasında ilçe Kaymakamımızın, ilçe Belediyemizin, Valiliğimizin, Büyükşehir Belediyemizin ve diğer ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının, inşallah, önümüzdeki dönemde farklı etkinlikleri Lice ilçemizde olacak. İnşallah bu bölge tarihte olduğu gibi yine kültürün yine medeniyetin yine inancın yine huzurun yine kardeşliğin merkezi olacak” diyerek sözlerini tamamladı.

Toplantı sonrası ilçe esnafına da ziyaretlerde bulunan Vali Karaloğlu, vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinledi.

Bu haber 476 kez okundu.
Diyarbakır - 14:47 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.