28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Vali Karaloğlu, talimat verdi; Güzelşeyh Kasrığı onarılıyor

Çınar - 28 Eylül 2020 09:33 A A

Geçtiğimiz gün “150 yıllık ‘Güzelşeyh Kasrı onarılsın’ çağrısı!” başlığı ile yayımlanan ve büyük yankı uyandıran haberimiz ses getirdi. Haberin yayımlanmasının ardından Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, önce Kasrığın sahipleri ile görüştü, ardından da onarımı için talimat verdi. Güzelşeyh Kasrığı ziyaret eden Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemil Alp, Kasrığın ayağa kaldırmak için Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü ile ortaklaşa çalışma yürüteceklerini söyledi.

Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’ndeki Altunakar Köyü sınırları içerisinde yer alan 150 yıllık Güzelşeyh Kasrığı’nın onarılmasına yönelik yapılan çağrı yankı buldu. Haberin internet sitemizde yayımlanmasının ardından Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Kasrıkta onarımın başlatılması için Kültür ve Turizm İl Müdürü ile Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’ne talimat verdi. Dün Güzelşeyh Kasrığına giderek, incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemil Alp, onarımın biran önce başlatacağının müjdesini verdi. Alp, Kasrığının onarılmasının ardından müze olarak hizmete açılacağını da sözlerine ekledi.

TALEP OLUMLU YANIT BULUNDU

Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’nde bulunan ve 150 yıl önce, 20 kilometre uzaktaki bir köyden insan gücüyle taşınan taşlarla 7 yılda inşa edilen ve ilgisizlik yüzünden büyük bir bölümü yıkılan Güzelşeyh Kasrı’nın yeniden inşa edilmesi için Altunakar ailesinin talebi olumlu yanıt buldu.

Haberin yayımlanmasının ardından tarihi ve kültürel varlıkların korunmasına büyük özen gösteren ve ilk görev geldiği gün tarihi Sur’ların onarımı için ödenek çıkartan Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Kasrı’nın onarımını talep eden Altunakar Köyünden Medeni Altunakar ile İçkale’deki makamında görüştü. Görüşme sonrası Vali Karaloğlu, Güzelşeyh Kasrı’nın onarımı için Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemil Alp’e talimat verdi.

KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ ALP, GÜZELŞEYH KASRI’NI ZİYARET ETTİ

Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemil Alp, dün Çınar ilçesindeki Güzelşeyh Kasrı’nda incelemelerde bulundu. İncelemelerin ardından Alp, Altunakar Köyü’nü ziyaret ederek, burada köylüler ile görüştü.

Sosyal medya hesabında yaptığı ziyareti paylaşan Alp, şöyle dedi:

“Çınar İlçemize bağlı 150 yıllık Güzelşeyh Kasrı’nı ziyaret ettik. Bakımsızlıktan yok olma aşamasına gelmiş bu kültür varlığımızın yeniden ayağa kaldırılması için Valimiz Sayın Münir Karaloğlu Bey’in talimatlarıyla start verildi. İnşallah önümüzdeki günlerde Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü ile ortaklaşa bir çalışma yürüyeceğiz. Restorasyon çalışmaları tamamlandığında yapı müze olarak hizmete açılacak Zerzevan Kalesi ziyareti ile aynı rotada turizme kazandırılacak şimdiden hayırlı olsun Sayın Valimize teşekkür ediyorum”

Sait BAYRAM’ın Özel Haberi

Bu haber 1272 kez okundu.
Çınar - 09:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.