34° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Vali Karaloğlu, Tarıma Dayalı İhtisas Besi OSB’yi Ziyaret Etti

Diyarbakır - 16 Ekim 2020 13:39 A A

Vali Münir Karaloğlu, Türkiye’de ilk defa uygulanan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesini ziyaret ederek et entegre tesisinde incelemelerde bulundu.

Ziyaret öncesi Besi OSB paydaşları ile müteşebbis heyeti toplantısı gerçekleştiren Vali Karaloğlu, sonrasında incelemelerde bulunmak için alana geçti.

Bölgedeki incelemelerinin ardından Beymir Et Entegre Tesislerini de ziyaret eden Karaloğlu, tesisi ve tesiste yapılan çalışmaları yerinde gördü. Tesisteki incelemelerden sonra basına konuşan Vali Karaloğlu, ziyaret öncesi yapılan Müteşebbis Heyeti toplantısında Besi Osb’ye yönelik Yönetim Kurulu Üyeleri seçimi yapıldığını ve sonrasında incelemeler yapmak üzere alana geldiğini belirterek 2012 yılında faaliyete geçen Tarıma Dayalı Hayvancılık İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesinin Türkiye’deki ilk uygulama olduğunu söyledi.

BÖLGENİN EN ÖNEMLİ SEKTÖRÜ 

“Hayvancılık hem Diyarbakır’ın hem bölgenin en önemli sektörlerinden bir tanesi. Hayvancılığın gelişmesi ile ilgili çiftçimizin hayvancılık noktasındaki gelirini artırmasıyla ilgili devletimizin, hükümetimizin Tarım ve Orman Bakanlığı’mızın birçok teşviki var gayreti var. İşte onlardan bir tanesi de Türkiye’de ilk kez Diyarbakır’da denenen bu hayvancılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi uygulaması.” diyen Karaloğlu,  Organize Sanayi Bölgesinde halihazırda 83 parselin olduğunu bunların 80 tanesi ahır olarak, hayvancılık yapanlara tahsis edildiğini, 57 işletmenin açıldığını ifade ederek 23 parselle ilgili tahsisleri yapılmış ama şu ana kadar işletme vermiş olduğumuz işletme sahipleri daha yatırımına başlamamış onunla ilgili de çalışmaların olduğunu ifade etti.

Karaloğlu, boş olan parsellerle ilgili yatırımcıların niyetinin olmaması durumunda tahsislerin iptal edileceğine de dikkat çekerek “Hem altyapıya hem de burada yatırım yapan işletmelere sağlanmış olan hibe desteğin toplam karşılığı 70 milyon lira. Bu kaynağı heba edemeyiz. Mutlaka Diyarbakır ve ülkedeki hayvancılığın gelişmesinde burayı bir mihenk noktası haline getirmemiz lazım. Burada şu anda parsel tahsisi yaptığımız iş insanlarımız, yatırım yapacak olanlar ellerini çabuk tutsun. Süresi dolanların tahsislerini iptal edeceğiz. Gerçek anlamda hayvancılıkla uğraşan yatırımcıyı bulup buraya çekmek durumundayız.” dedi.

SORUNLAR DAHA HIZLI ÇÖZÜLECEK

OSB’deki bazı altyapı sorunlarının çözümüne ilişkin sundukları projenin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca kabul edildiğini belirten Karaloğlu, ilerleyen süreçte yeni yönetimle bunları daha hızlı bir şekilde gidereceklerini dile getirdi.

Karaloğlu konuşmasını “Bu bölgenin mutlaka başarılı olması lazım. Türkiye’de ilk uygulandığı için, örnek olduğu için burayı mutlaka işler halde tutmamız gerekir ki Türkiye’deki diğer işletmelere de örnek olsun. Burayı doğru düzgün işletemezsek heba etmiş oluruz. Sadece Diyarbakır değil tüm Türkiye için heba etmiş oluruz. Seçmiş olduğumuz yeni müteşebbis ve yönetimle kurumların payları da değişti. Daha önce Büyükşehir Belediyesi burada pay sahibi değildi. Şu anda yüzde 40 pay sahibi. Yüzde 30’u Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasının, yüzde 20’si Ticaret Borsasının, yüzde 10’u da Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin. Yeni yapımız böyle oluştu. O yapıya da uygun müteşebbis heyet ve yönetim belirlendi. Seçtiğimiz müteşebbis heyetine ve yönetime güveniyoruz. İnşallah burayı ayağa kaldıracağız.” diyerek tamamladı.

Karaloğlu, incelediği et entegre tesisinin modern bir yapıda olduğunu dile getirerek, burada hijyen kurallarına dikkat edildiğini, bu nedenle yatırımcıları kutladığını sözlerine ekledi.

Bu haber 614 kez okundu.
Diyarbakır - 13:39 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.