-3° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Vali Karaloğlu’ndan ‘Lojistik Köy’ Toplantısı

Diyarbakır - 24 Temmuz 2020 12:39 A A

Vali Münir Karaloğlu, geçmişten bu yana bölgenin en önemli ticaret yollarının kesişim noktalarından birisi olan Diyarbakır’ın gelişimine katkı sunacak projelere yönelik gerçekleştirdiği toplantılarına devam ediyor.

Vali Karaloğlu, kentleşmesinden sanayisine, alt yapısından üst yapısına, tarihi yerleşim yerlerinin ihya ve imarından kültürel dokusunun korunmasına kadar Diyarbakır’ın gelişimine dönük sürdürdüğü çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Dün gerçekleştirdiği ve Diyarbakır’ın gelişimi ile istihdamına sağlayacağı katkılarla önemli bir proje olan Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi toplantısının ardından Vali Karaloğlu, bugün de Dünya’da yükselen sektörlerden biri olan, ithal ve ihraç edilen ürünler ile hammaddelerin taşınmasından iç piyasaya yönlendirilecek her türlü malzemenin depolanmasına kadar çeşitli hizmetlere yönelik katkı sunacak ‘Lojistik Köy’ projesine yönelik bir toplantı yaptı.

Toplantıda Vali Karaloğlu’nun yanı sıra; Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ayhan Kardan, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Alican Ebedinoğlu ile Büyükşehir Belediyesi, Organize Sanayi Bölgesi ve Odalardan yetkililer yer aldı.

Yetkililerden projeyle ilgili olarak devam eden çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Karaloğlu, projenin Diyarbakır’a olduğu kadar bölgeye sağlayacağı katkıların da üzerinde durarak, lojistik altyapısı güçlü ülkelerin bölgelerinde rekabet avantajı yakaladıklarına vurgu yaptı. Projeyle aynı zamanda önemli bir istihdam alanı oluşacağının da altını çizen Vali Karaloğlu, yetkililerle proje hakkında istişarelerde bulundu.

LOJİSTİK KÖY PROJESİYLE 5400 KİŞİLİK İSTİHDAM SAĞLANACAK

Diyarbakır’a yüksek katma değer üreten, bilgi ekonomisi ve sanayi 4.0 ile teknolojik dönüşümde öncülük ederek tarım, dış ticaret ve lojistik kenti olma yönünde katkı sağlayacak Lojistik Köy projesi ile ilk etapta 5400 kişiye iş imkanı sağlanması hedefleniyor. 229 hektarlık alana inşa edilecek ve 404 bin metrekarelik kapalı alana sahip 58 adet A+ sınıf depolama alanı bulunacak Lojistik Köy projesinde ayrıca nakliye komisyoncuları binası, servis istasyonları, sosyal tesisler ile benzin istasyonları, tır ve konteyner park alanlarının da yer alması planlanıyor.

Bu haber 369 kez okundu.
Diyarbakır - 12:39 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.