17° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Valiyle görüşemeyince sosyal medyadan seslendiler

Diyarbakır - 3 Ocak 2021 13:21 A A

Kiracısı oldukları Mehmethan Pasajının kamulaştırılması nedeniyle orta kalan esnaf, sorunlarının çözümü için Özel Kalem Müdürlüğü üzerinden Vali Münir Karaloğlu’na ulaşamayınca sosyal medyadan randevu talebinde bulundular.

Salih YEŞİL

Mülk sahipleriyle anlaşılarak kamulaştırılan Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Mehmethan Pasajının kiracı esnafı, zor günler geçiriyor. Kamulaştırılmasıyla yıkım kararı verilen Mehmethan Pasajının elektrik ve suyunun 4 Ocak’ta kesilmesi için Diyarbakır Valiliğinin Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş (DEDAŞ) ve Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğüne gönderdiği tebligattan sonra Pasajın su ve elektrikleri kesildi.

SESLERİNİ DUYURMAYA ÇALIŞIYORLAR

Önceki günde 50 esnafa işyerlerinin boşaltılması yönündeki bildirimde bulunulan Dabanoğlu Mahallesi’ndeki Mehmethan Pasajı kiracı esnafı, bir yandan ekonomik kriz diğer yandan koronavirüs salgının getirdiği ağır yükle mücadele ederken, sorunlarının çözümü için yetkililere ulaşamayınca sosyal medyadan seslerini duyurma yolunu seçti.

‘GİDECEK YERİMİZ YOK’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kamulaştırılarak yıkım kararı verilen Pasajın esnafı, “Diyarbakır Sur’da seslerini duyurmaya çalışan bir grup esnaf” adıyla twitter hesabı açtı. Esnaflar açtıkları hesaptan Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’na hitaben bir mesaj yayınlandı.  Pasajın, kamunun ihtiyacı olmamasına rağmen 4 yıl önce kamulaştırıldığına dikkati çekilen mesajda, “Bugün işyerlerimizi boşaltmamız isteniyor. Bu pandemi ve kış koşullarında 50 esnaf olarak gidecek bir yerimiz yok” denildi.

‘4 KEZ RANDEVU TALEP ETTİK’

Mesajın devamında şu ifadeler kullanıldı: “Haftanın iki günü tamamen, haftanın beş günü de 9:00’dan sonra sokağa çıkmanın yasak olduğu bu günlerde işyerlerimizi taşıyabileceğimiz zaman da yok. 30 Aralık Cuma günü Diyarbakır Valiliği, DİSKİ ve Dicle EDAŞ’a yazdığı yazıda işyerlerimizin elektrik ve suyunun 4 Ocak 2021 pazartesi gününe kadar kesilmesi yönünde talimat vermiş. Bu yaşananlar bizler, çalışanlarımız ve ailelerimiz açısından ciddi mağduriyet oluşturacaktır. 15 Aralık tarihinden bu yana dört kez Valilik Özel Kalemi arayıp konunun aciliyetini belirtip sizden randevu talep etmemize rağmen sizinle görüşme sağlayamadık. Sorunumuza çözüm bulacağınıza inanıyor ve bu amaçla sizden randevu talep ediyoruz.”

Bu haber 929 kez okundu.
Diyarbakır - 13:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.