Parçalı az bulutlu
  • EURO 6.56
  • DOLAR 6.06

Yaradanakul Caddesi karanlıkta, halk isyanda!

Diyarbakır - 30 Ağustos 2019 11:32 A A

Diyarbakır merkez Yenişehir ilçesi Şehitlik Mahallesi Yaradan Kul Caddesinin aydınlatma lambaları yanmadığı için vatandaş isyanda.

Aydınlatma lambaları olmayan caddenin esnafı, yetkililere seslenerek can güvenliklerinin olmadığını ve bir an önce sorunlarını çözmelerini talep etti.

Olaya tepki gösteren bazı vatandaşlar karanlıkta kaldıkları için yolu kullanamadıklarını ve can güvenliklerinin olmadığını söyleyerek yetkililere seslendi.

Yaradana Kul caddesinin esnafı; “Akşamları bu caddeden geçmekten korktuğumuz için sokağa çıkmaktan korkuyoruz. Her yer karanlık, aydınlatmamız yok. Yolda birimize bir şey olsa çok geç fark edilir. DEDAŞ bizimle ilgilenmiyor. Kadınlarımız bu karanlıkta caddede geçerken tacize ve kapkaça uğruyor. Ayrıca hayvan tüccarları da buradan hayvan pazarına gitmek için geliyorlar, kapkaççılar onların da parasını çalıyor. Yetkililere sesleniyoruz, bizi duysunlar” dedi.

“KADINLAR KARANLIKTA TACİZE UĞRUYOR”

Elektrik direkleri olmasına rağmen 2 yıldır karanlıktan kurtulamadıklarını ifade eden kıraathaneci Hanifi Gökhan, Yaradana Kul Caddesi 2. sokakta esnafım. Geceleri buradan vatandaş geçemiyor, ışıklandırma olmayınca millet mağdur oluyor. Bulunduğumuz cadde karanlık ve kadınlarımız, genç bacılarımız buradan geçtiği zaman hem taciz hem de hırsızlık olayları yaşanıyor. Geceleri saat 3 buçukta başlayıp akşam 8 buçuğa kadar sıkıntı olmuyor, ama ondan sonra karanlık çökünce vatandaşlar buradan geçemiyor. Özellikle kadınlar buradan geçmekte sıkıntı yaşıyorlar. Hem can güvenlikleri yok hem hırsızlık mağduru oluyor hem de tacize uğruyorlar. Bu karanlıktan dolayı hiç birimizin can güvenliği yok” dedi.

“DEDAŞ SORUN ÇÖZMEYE DEĞİL FATURA İÇİN GELİYOR”

Gökhan, Dedaş’ın fatura kesmeye geldiğini ama sorunları çözmek için caddelerine uğramadığını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü; “Geceleri burada hırsızlık olayları çok oluyor. 2 yıldır bizim bu cadde böyle karanlıktır ve hiçbir yetkili gelip de sorunlarımızı çözemediler. DEDAŞ’a telefon açıyoruz tamam geleceğiz diyorlar, fatura kesmeye geliyor ama bu bölgeyi ışıklandırmak için 2 senedir bir türlü gelemediler. Bizim burası zaten mağduriyet bölgesidir, kimse gelip bizimle ilgilenmiyorlar. Ayrıca geceleri kadınlarımızın acil hastanelik durumları oluyor ve bu yolu kullanmak zorunda kalıyorlar. Bayanlarımız çocuklarını tek başına hastaneye götürmeye korkar oldu. Buradan hepimizin ablası, annesi bacısı geçiyor ve hiçbirinin can güvenliği yok. Bunun önlemini almamız gerekiyor. Önlemini almazsak büyük sıkıntılar olabilir.”

 “CADDE AYDINLATILARAK MOBESE KAMERALARIYLA İZLENSİN”

Sabah saat 3’te hayvan tüccarlarını hayvan pazarına götürmek için kalktığını söyleyen Necmettin Ulaş ise caddenin içler acısı halini şöyle anlattı; “Çarıklı dolmuş şoförüyüm, sabah saat 3’te buraya geliyorum. Hayvan pazarına gidecek vatandaşlarımızı götürmek için erkenden uyanıp buraya geliyorum. Burası çok karanlık olduğu için geçemiyorum. Ayrıca hayvan pazarına giden hayvan tüccarı vatandaşlarımızın üzerinde para oluyor ve burada da hırsızlar çoktur. Hem onların hem de bizim can güvenliğimiz yok. Buralar hem aydınlatılsın hem de mobese kameraları konulsun. Bu caddeden kadınlarımız geçemiyor, geçen gün bir kadın ve kızının yolunu kesen kapkaççılar hem paralarını çalmış, hem de onları taciz etmeye kalkmış. DEDAŞ, madem bize ceza kesip para almayı biliyor, o halde gelip bu yolu da aydınlatsın. Sonuçta burası milletin geçtiği bir yer ve insanlar yaşıyor. Burası başka bir ülke değil, biz de mülteci değiliz. Yetkililer sesimizi duysun.”

“TELLER ÇÜRÜMÜŞ TEHLİKE SAÇIYOR”

Dolmuş şoförü Nezir Kaya Diyarbakır’da seçilen kişilerin hizmet etmediğini belirterek şu şekilde konuştu; “Dolmuş şoförüyüm, akşam 7’den sonra burası karanlık oluyor. Akşamları karanlık çökünce bayanlarımız buradan geçemiyor. Bir aydınlatma yapılırsa iyi olur. Burada hizmet eksikliği var. Her seçilen o koltuğa oturup kalıyor, kimse hizmet etmiyor. Aydınlatma yapılsın, buralar kontrol edilsin, yetkililer uyumasın. Bu tellerimiz de hepsi çürümüş artık bu elektriği kaldıramıyor. Bu teller değiştirilsin, buradaki esnaflar mağdurdur.”

“KALDIRIM VE YOLLARIMIZ YAPILSIN”

Yaradana Kul Caddesi esnafı olan Yahya Büyükşahin ise caddenin aydınlatma sorunu dışında kaldırım ve bakımsızlık sorununu şöyle dile getirdi; “Sur olaylarından sonra bu caddemizin hali böyledir. Hiçbir yetkili gelip de bizim sorunlarımız nedir dinlemedi ve sorunlarımızı da giderecek bir yetkili bulamadık. Yetkililerden buraların kaldırım, yol ve cevre düzenlemelerini yapmalarını istiyoruz. Madem kayyum Diyarbakır halkına hizmet etmek için göreve geldik diyorlar, o zaman buyurun hizmete bizim mahalleden başlasınlar. Burası bir an önce yapılsa iyi olur. Çünkü önümüz kıştır ve yazın sıcaklığında belediye ağaçları sulamadığı için ağaçlar kurudular. Bu kaldırımlar yapılmadığı takdirde kışın burada çamurdan geçemeyiz.”

Bu haber 660 kez okundu.
Diyarbakır - 11:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.