15° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Yarım asırlık tecrübe, OSB’de üretime dönüşüyor

Diyarbakır - 19 Mart 2021 14:30 A A

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki en eski ve en geniş ağa sahip bayilik ve dağıtımcı firmalarından biri olan Akbal İtriyat, yarım asırlık tecrübesini üretime dönüştürmek üzere, Diyarbakır OSB’de fabrika kurdu. Akbal Group Yönetim Kurulu Başkanı Naif Akbal, yarım asırlık tecrübeleriyle hem istihdam yaratmak hem de şampuan, saç kremi ve sıvı sabun üretimi yapacaklarını söyledi.

OSB 1. Etapta 2000 metresi kapalı olmak üzere toplam 7000 metrekarelik alanda yapımına başlanan fabrika inşaatını tamamlayan Akbal İtriyat, üretime geçmek üzere makine ve ekipman yerleştirme işlemlerine başladı. Diyarbakır’ın köklü ailelerinden biri olan ve kentteki kaliteli ticaret kültürüne değer katan Akbal Group Yönetim Kurulu Başkanı Naif Akbal, “1978 yılında kurduğumuz şirketimiz ile son yarım asırdan beri  Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere Türkiye’nin bir çok noktasına dağıtım hizmeti verdik. Akballar Group Çatısı altında faaliyet gösteren diğer firmalarımız ile sadece dağıtım değil, ihracat ve üretim konusunda da çalışmalarımız devam etmektedir. Şirketimizin Ankara ayağını oluşturmak üzere 2018 Mart ayından itibaren hizmetimizi sürdürüyoruz. Dağıtım ağımız içerisinde; Etimatik, Banat, Eczacıbaşı, Komili, Wilkinson, P&G, Hunca, Dalan, Henkel, Evyap, Kopaş Holding A.Ş. Johnson&Johnson, Johnson Wax, Swiss Formula, Tukaş, Bambino, Paşabahçe Cam Sanayi, Sebamed, Perrigo, Roc, Unilever, Pak Maya, Coroplast, Vivet, Morfese, Pastel, Lav Cam, Önlem Çocuk Bezi, Pakten Sağlık Ürünleri, Gürallar, Dermacos, Bioblas, Restorex, Bioxin, Vepa, Bebedor, Chicco gibi seçkin markaları bulunmaktadır” dedi.

Halen Akballar Group içerisinde ana firma Akbal İtriyat Ltd. Şti başta olmak üzere Hakan Dağıtım Pazarlama Ltd., Akballar Sigortacılık, Akballar Medikal ve Kuzey Irak’ta da ticari faaliyet içerisinde olduklarını anlatan Akbal, “Kuzey Irak’ta özellikle ihracat operasyonlarımızı yönetmek üzere Newpage Company bulunmaktadır. dağıtım ayağının yurt dışı operasyonlarını yürütmek ve ihracat yapmak amacıyla 2017 yılında Kuzey Irak’ın Türkiye sınırına yakın Zaho kentinde Newpage firması, TIR kamyonu gibi tonajlı araçların kolaycı giriş-çıkış yapıp yük indirebildikleri 2000 metrekareyi aşan alan üzerinde kurulu antreposu ve lojistik alt yapısıyla önemli ihracat hacmine ulaşmıştır” diye konuştu.

Bünyelerindeki dağıtım sisteminin iki ayaktan oluştuğuna işaret eden Akbal, ” Bunlardan ilki marketlere ve perakende satış noktalarına yapılan dağıtım, diğeri ise başta askeri birlikler olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan dağıtımdır. Askeriye ve kamu kurumlarına yönelik etkin dağıtım ağımız ve bu konudaki referanslarımızla ülkemizin en önemli milli ürenlerinden olan BOR madeni katkılı Eti Matik deterjanın kamu kurumları, askeri kuruluşlar ve Devlet Malzeme Ofisine (DMO) nezdindeki satışı konusundaki tek yetkili firma olarak Eti maden ile 2019 yılından itibaren geçerli olmak üzere oluşturulan protokol kapsamında faaliyetlerimize devam etmekteyiz” şeklinde konuştu.

Yarım asra yaklaşan deneyimle üçüncü kuşağın firmalarında istihdam edildiğine dikkat çeken Akbal Group Yönetim Kurulu Başkanı Naif Akbal, Diyarbakır OSB’de kurdukları fabrika ile üretime başladıklarını anlattı.

Akbal, şöyle konuştu: “Yarım asra yaklaşan deneyimiyle, üçüncü kuşağın istihdam edildiği firmamız dağıtımcılık ve perakendecilik konusundaki networkunu ileri bir seviyeye taşıyarak doğrudan üretici olmaya yönelik faaliyetlerine başlamıştır. 2021 yılı Ocak ayından itibaren Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) firmamıza tahsis edilen alan üzerinde inşaat çalışmaları tamamlanmış olup, makine ve ekipmanların yerleştirilmesi aşamasına gelinmiştir. Organize Sanayi 1.  Etapta  6.998,49 metrekare arazide toplam kapalı alan 2000 metrekare olan fabrikamızda  80-100 kişilik istihdam hedeflemekteyiz. Fabrikamızda ilk etapta temizlik kimyasalları üretimini planlanmış olup AKBAL markasıyla sıvı sabun, şampuan, saç kremi üretimine başlanacaktır. Pazar araştırması ve piyasa taleplerine bağlı olarak ürün çeşitlendirilmesine gidilmesi de firmamızın projeksiyonları arasındadır.”

Bu haber 527 kez okundu.
Diyarbakır - 14:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.