-1° Sisli
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Yeni Vali Karaloğlu’ndan beklenti büyük!

Diyarbakır - 17 Haziran 2020 09:00 A A

Diyarbakır’daki siyasi parti temsilcileri, Diyarbakır’a atanan Vali Münir Karaloğlu’yla ilgili beklentilerini sıraladı. Siyasi parti temsilcileri, “Ekonomik olarak büyük beklentilerimiz var. Yeni Vali Karaloğlu’nun herkese eşit mesafede yaklaşmasını bekliyoruz” dedi.

Resmi Gazetede yayınlanan Valiler Kararnamesi ile 41 şehrin valisi değişirken Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mülkiye Başmüfettişi oldu. Yapılan atamalarla Antalya Valisi Münir Karaloğlu Diyarbakır Valisi oldu.  Yeni vali Karaoğlu’nun Diyarbakır’a gelişini ve beklentilerini sıralayan siyasi parti temsilcileri, Diyarbakır adına büyük projeler beklediklerini altını çizdi.

BUDAK: ‘DİYARBAKIR’A HİZMET ETMEK KUTSALDIR’

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Süleyman Serdar Budak, yeni vali Karaloğlu ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’nu göndermenin üzüntüsünü yaşıyoruz.  Güzeloğlu, Diyarbakır sevdalısıydı ve Diyarbakır’a hizmet etmek için canla başla çalıştı. Yeni valimiz Münir Karaloğlu’nun da aynı şekilde Diyarbakır sevdalısı olacağını düşünüyoruz. Cumhurbaşkanımızın da dile getirdiği gibi Diyarbakır’a hizmet etmek kutsaldır. 2 peygamber ve çok sayıda sahabeyi topraklarında bulunduran Diyarbakır’ımız için hayırlısını diliyoruz. Antalya gibi turizmin merkezlerinden birinden gelen Karaloğlu’nun Diyarbakır’ımız için güzel projeler hazırlayacağına inanıyoruz.”

KAYAALP: ‘GENÇLER KARALOĞLU’NDAN EKONOMİK GİRİŞİM BEKLİYOR’

MHP Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp ise şöyle konuştu: “Diyarbakır’ımızın ekonomisine katkı sunmalarını bekliyoruz. Özellikle gençlerimizin ekonomik olarak büyük girişimler beklediğini belirtmemiz gerekiyor. Ekonomiden turizme kadar birçok kolda yeni projeler sunularak Diyarbakır’ın gelişimine katkı sunulmasını temenni ediyoruz. Ayrıca 2 yıldır Diyarbakır’da terörden arındırılarak sağlanan huzur ortamının devamlılığı için çalışmaların durmadan devam etmesini istiyoruz. Özellikle geçmiş dönemde Yerel Yönetimler Kamu İşverenleri Sendikası’nın (YERELSEN) kurulmasına ön ayak olarak Genel Başkanlık görevini icra etmesi büyük bir umut vadediyor.”

ÖZER: ‘TÜM SİYASİ PARTİLERE EŞİTLİK BEKLİYORUZ’

CHP Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özer, beklentilerini şu ifadelerle dile getirdi: “Şehrimizin sorunlarına eğilerek tüm siyasi partilere eşit mesafede yakınlıkta bulunmasını bekliyoruz. Partiler arası eşitliğin sağlandığı, Diyarbakır’a hizmetin önde tutulduğu bir ortamda işbirliği içinde hizmet etmeyi, Diyarbakır’ın sorunlarına çözüm bulmayı diliyoruz. Diyarbakır’ın tarihi olduğu kadar turizm yönünün de ön plana çıkarılarak Diyarbakır’ın kalkınması ve gelişmesine hep birlikte destek olmak istiyoruz. El birliği ile Diyarbakır’a hizmet etmekten gurur duyacağımızı söylüyoruz.”

CEYLAN: ‘ADALET VE HALKA HİZMETİ BEKLİYORUZ’

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, Karaloğlu’na şöyle seslendi: “Giden vali devlet adına il valiliği yapmadı. AK Parti ve MHP valiliği yaparak üst düzeyde bir ayrımcılığa ne yazık ki imza attı. Tarihe ayrımcılığı ve Diyarbakır kayyumu olarak adını yazdırdı. Yeni vali Münir Karaloğlu’na görevinde başarılar diliyoruz. Adalet ve halka hizmet esasıyla Diyarbakır’a Diyarbakır valisi olarak hizmet etmesini bekliyoruz. ön yargılı olarak HDP düşmanlığıyla bizlere mesafe koymamasını bekliyoruz. Barış, demokrasi, adalet ve hukukun üstünlüğü temel ilke olarak kabul eden bir parti olarak yeni valinin de bizleri siyasi görüş farklıkları nedeniyle ötekileştirmemesini bekliyoruz. Diyarbakır’ın faydası için bir taş dahi koyan kim olursa olsun ortak noktada buluştuğumuz takdirde Diyarbakır’ın lehine alınacak her kararda, atılacak her adımda desteğimiz kendileriyle olacaktır.”

ENSARİOĞLU: ‘DİYARBAKIR TURİZM MERKEZİ OLMALI’

İYİ Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu, “Yeni valimiz Belediyeler Birliğinde önemli görevler üstlendiği için ilimizde büyük projeler yapılacağına inanıyoruz. Özellikle Antalya gibi turizm başkenti olan bir şehirden gelmesi büyük umut veriyor. Son arkeolojik kazılarda ortaya çıkan Zerzevan Kalemizin tanıtılması ve Diyarbakır’ın bir turizm merkezi haline getirilmesi noktasında çalışmalar bekliyoruz. Diyarbakır için yapacağı tüm çalışmalarda bizde daima kendilerine yardımcı olacağımızın sözünü veriyoruz” dedi.

VALİ MÜNİR KARAOĞLU KİMDİR?

1964 yılında Rize Çayeli Kaptanpaşa´da doğan Münir Karaloğlu, ilkokulu Kaptanpaşa´da, ortaokul ve lise tahsilini Rize İmam Hatip Lisesi´nde tamamladı. 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Buradan 1989 yılında mezun olan Karaloğlu, avukatlık stajının ardından 1990 yılında kaymakam adayı olarak mesleğe başladı. Karaloğlu, adaylık sırasında 8 ay İngiltere’de eğitim aldı.

1994 yılında Kırıkkale-Karakeçeli Kaymakamı olarak görev yapan Karaloğlu, aynı yıl vatani görevini yapmak üzere bu görevine ara verdi.

Askerliğini bitirmesinin arkasından yine Kırıkkale-Karakeçili Kaymakamı olarak görevine geri dönen Münir Karaloğlu, ardından Şanlıurfa-Harran Kaymakamı (1996-1998), Yozgat-Çekerek Kaymakamı (1998-2000), Tokat-Reşadiye Kaymakamı (2000-2002),

Kırklareli Vali Yardımcılığı (2002- 2003) 2003-2004 yılları arasında da İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşaviri (Başbakan Danışmanı), 2004 – 2009 yılları arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olarak görev yaptı.

Yerel Yönetimler Kamu İşverenleri Sendikası’nın (YERELSEN) kurulmasına ön ayak olan Münir Karaloğlu, 2009’a dek Sendika Genel Başkanlık görevini devam ettirdi.

2009-2013 yılları arasında Van Valiliği, 2013-2016 yıllarında da Bursa Valiliği, yapan Münir Karaloğlu, 2016’dan bu yana Antalya Valisi olarak görevini sürdürüyordu.

Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 41 ilin valisi değiştirildi. 10 Haziran 2020 tarihinde yayınlanan kararname ile Münir Karaloğlu da Diyarbakır Valisi olarak atandı.

Kırgızistan Cumhuriyeti’nin köklü üniversitelerinden Mahmud Kaşgari Barskani Doğu Üniversitesi tarafından “Fahri Doktora” unvanına layık görülen Münir Karaloğlu’nun, öğretmen Sevim Hanım ile evliliğinden Elif Meva ve Meral Su adında 2 çocuğu var.

Kaynak: Güneydoğu GÜNCEL

Bu haber 732 kez okundu.
Diyarbakır - 09:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.