12° Açık
  • EURO 6.36
  • DOLAR 5.77

‘Yetkililer acilen sorumluluk almalı’

Diyarbakır - 1 Ağustos 2019 20:16 A A

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde mevsimlik işçileri taşıyan araç devrildi, 3’ü ağır 21 kişi yaralandı. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), yetkilileri işçi sağlığı ve güvenliği için sorumluluk almaya çağırdı.

Diyarbakır-Bingöl Karayolu’nda mevsimlik işçileri taşıyan Mehmet Elma yönetimindeki minibüsün devrilmesi sonucu meydana gelen kazada 3’ü ağır 21 kişi yaralandı. Kazanın ardından kaçan sürücü nöbetçi Cumhuriyet Savcısının talimatıyla gözaltına alındı.

FINDIK TOPLAMAK İÇİN ORDU’YA GİDİYORLARDI

Kaza, Diyarbakır Bingöl karayolu Lice ilçesi abalı köyü mevkiinde meydana geldi. Diyarbakır’dan Karadeniz bölgesine fındık toplamak için mevsimlik işçileri taşıyan 21 BA 048 plakalı minibüs sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi ile taklalar atarak devrildi. Kazada aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 3’ü ağır 21 kişi yaralandı. Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine 112 sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralılar ilk müdahaleleri yapıldıktan sonra, Lice Devlet Hastanesi ve Diyarbakır’daki hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı.

‘GÜVENCESİZ ÇALIŞTIRILIYORLAR’

Emek ve meslek örgütleri tarafından oluşturulan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), kazaya ilişkin basın toplantısı düzenledi. TMMOB Maden Mühendisleri Odası (MMO)’nda açıklama yapan İSİG Meclisi Üyesi Mehmet Şirin Gürbüz, Türkiye’de yaşanan iş cinayetlerinde hayatını en çok kaybedenlerin inşaat işçileri olduğunu, ardından tarım işçileri olduğunu söyledi.

Bölge insanının neo liberal ve yanlış politikalar sonucu işsizlik ve yoksulluk ile mücadele ettiğini vurgulayan Gürbüz, Diyarbakır başta olmak üzere bölge halkının çalışma alanlarının iş cinayetlerinin yoğun yaşandığı meslek grupları arasında olduğunu kaydetti. Gürbüz, “Bölgemizde on binlerce insanın kadını, yaşlısı, çocuğuyla beraber göç edip Türkiye’nin farklı illerinde derme çatma çadırlarda, barınma yerlerinde sağlıksız bir şekilde yaşayıp güvencesiz çalıştığı bir gerçekliktir. Her yıl yüzlerce tarım işçisi trafik kazalarında yaşamını yitiriyor. Mevsimlik tarım işçilerine dayatılan güvencesiz ve güvenliksiz çalışma koşulları, traktörlerin, kamyonların kasalarında yahut minibüslere kapasitenin çok üstünde bindirilerek yaptıkları yolculuklarla başlıyor. Kullanılan araçların ulaşım aracı olmaması, işçilerin yolcu kapasitesini aşacak şekilde taşınması bu yaşanan hadiselere sebebiyet vermektedir. Son olarak dün Lice’den Karadeniz’e fındık toplayıcılığı işi için yola çıkan iki aileden 25 kişi trafik kazasında yaralanmıştır.” diye konuştu.

Her yıl ölüm rakamlarıyla gündeme gelen mevsimlik işçilerin mağduriyetlere getirilen çözümlerle gündeme gelmesi gerektiğine işaret eden Gürbüz, tarım işçilerinin çalıştıkları bölgede günde 12 saat düşük bir yevmiye ve sigortasız çalıştığını ve gittikleri yerlerde ayrımcı saldırılara maruz kaldığını anlattı.

‘YETKİLİLER ACİLEN SORUMLULUK ALMALI’

“İş kazaları ve iş cinayetleri kaderimiz değildir! Yoksulluk, ırgatlık kader değildir.” diyen Gürbüz, “Medeniyetlere beşiklik etmiş bir coğrafyada, ‘Verimli Hilal’ olarak bilinen yerde işsizlik/iş bulamama nedeni ile her yıl on binlerce kişinin mevsimlik tarım işçisi olarak başka bölgelere zorunlu olarak göç etmesini mevcut politik süreçlerin ekonomiye bir yansıması olarak görüyoruz. Bu ölümlerin ve iş kazalarının artık yaşanmaması, insan onuruna yaraşır bir yaşam ve çalışma hayatı için yetkililerin acilen sorumluluk almaları gerektiğini yineliyoruz” şeklinde konuştu.

Bu haber 598 kez okundu.
Diyarbakır - 20:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.