36° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Yıkılma tehlikesi nedeniyle evlerinden tahliye edilenler yardım bekliyor

Diyarbakır - 7 Haziran 2020 15:38 A A

Geçtiğimiz günlerde merkez Kayapınar ilçesinde bulunan 7 katlı bir binanın kolonları su sızması sonucu hasar gördü. Tahliye kararı verilen bina sakinleri, verilen desteğin yetersiz olduğunu belirtti.

İlçeye bağlı Huzurevleri Mahallesi Dr. Sıtkı Güral Caddesi’nde 10 gün önce 36 kolunu bulunan binanın 6 taşıyıcı kolonu sızan su nedeniyle çatladı. Boşaltma kararı verilen bina sakinleri, verilen kira desteğinin yetersiz olduğundan yakındı.

Bina sakinlerinden Ali Yağmur, bina da ikamet edenlerin 10 gün boyunca başka yerlerde kaldığını söyledi.

Çevre ve Şehirlik İl Müdürlüğü tarafından 18 ay boyunca kira desteğinin az olduğunu söyleyen Yağmur, “10 gün önce bina sakinlerinden Hacı İdris bodrum katına iniyor ve kolonlardan suyun aktığını demirlerin çıktığını fark ediyor. Hemen Belediye AFAD ve 155 polis ekiplerini arıyor. Polis ekipleri kolanlara bakınca binanın tahliye edilmesi gerektiğini söyledi. Belediye binanın aniden çökmemesi için kolonlara güçlendirme yaptı. Biz 10 gün boyunca akrabalarımızda kaldık. 10 gün sonra belediye, binanın hasarlı ve riskli olduğunu, tamamen tahliye edilmesi için tebligat gönderdi ve bizde evimizden eşyaları çıkarıyoruz.” dedi.  

Yağmur, “Binamız kentsel dönüşüm kapsamında Çevre ve Şehirlik İl Müdürlüğü tarafından 18 ay boyunca kira desteği ve Kayapınar Belediyesi tarafından nakliye ücreti verilecek. Bundan başka bize sosyal yardım yapan kimse yok. Biz bina sakinleri olarak Valilikten ve Kayapınar Belediye başkanından maddi ve manevi konuda bize destek olmalarını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“KİRA FİYATLARININ PAHALI OLMASINDAN DOLAYI KİRA DESTEĞİ YETERSİZDİR”

Yıkılma kararı alınan binanın 5’inci katında ikamet ettiğini ifade eden Mehmet Saki Erkis, kira fiyatlarının yüksek olmasında dolayı elektrik, su ve doğalgaz faturalarının veremeyeceklerini  belirterek, yetkililerden destek beklediğini söyledi. Erkis, “Geçen hafta perşembe günü kolonlara su sızmasından dolayı tahliye kararı alındı. Devletten 18 ay kira ve nakliye yardımı geldi. Bu binada birçok ailenin durumu kirada kalmaya gücü yetmiyor. Bize verilen kira desteği yetersizdir çünkü şu an kira fiyatları 800-900 TL’dir. İşsiz olduğumuzdan dolayı elektrik, su ve doğalgaz faturaların yatıramaz durumdayız. Valilik ve Kayapınar Belediyesinden destek bekliyoruz. ” dedi.

Kaynak: İLKHA

Bu haber 676 kez okundu.
Diyarbakır - 15:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.