34° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Yıldırım; “Eğitimde süreç ‘Seyreltilmiş Sınıf veya Ortam’ kuralı ile atlatılmalı”

Diyarbakır - 4 Ekim 2020 18:01 A A

Diyarbakır’ın en iyi özel eğitim kursu olan Seçkin Kadro Özel Öğretim Kursu Kurucu Müdürü Serhat Yıldırım ile Pandemi sürecinin Eğitime etkileri’ konusunu değerlendirdik.

PANDEMİ SÜRECİ EĞİTİMİ ETKİLEDİ

Gençliğin dinamikliğine bile ket vuran karantinanın, önlem, tedbir kavramlarının hayatının eksenine yerleştiği bu günlerin; uzun soluklu kucaklaşmalarla bütünleştiği o eski günlere kavuşması temennisi ile sözlerine başlayan Yıldırım, “Her anımızda bizimle baş başa olan ve artık hayat standardı içerisinde özgün bit yere sahip olan Pandemi, günümüzü feda etme ötesinde gelecek kaygısı taşıyan ve hayatının merkezine öğretimi alan çocuklarımızın, gençlerimizin de planlarının  dizayn edilmesinde neredeyse baş köşeye  oturdu” dedi.

“EĞİTİM VE ÖĞRETİMİN AKMAMASI İÇİN ŞARTLARI OLUŞTURMAK LAZIM”

Yıldırım, Bu anlamda toplumun varoluşlarından beri ilerleyişinde temel unsur olan eğitim ve öğretiminde aksaması yanında elbette durmaması için ellerinden geleni yapmalı, gerekli şartları oluşturarak öğrencilerin süreçten fazla etkilenmeden çıkmalarını sağlanılması gerektiğine değinerek, “Öğrencilerimizin ve öğretmenlerimiz bu süreçte ‘’Sağlık’’ olmazsa olmazımız ilkesiyle hareket Bakanlığımızın ‘’Hibrit Modeli’’den hareket ederek daha açık tabirle ‘’Seyreltilmiş Sınıf veya Ortam‘’ kuralı ile süreci atlatmalıdır.

“GELECEĞİMİZİN TEMİNATI OLAN ÖĞRENCİLERİMİZİN YARINLARA DAHA UMUTLU VE SAĞLAM BAKABİLMELERİNİ SAĞLAMALIYIZ”

Geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizin yarınlara daha umutlu ve sağlam bakabilmeleri ancak bu zor günlerde günün gereklerinde sahip olmaları gereken bilgi ve birikimi alabilmeleri ile mümkün olacaktır. Zamanında edinilemeyen bilginin, bugün salgınında verdiği zarar dışında toplumun zihnine zarar verdiğini biliyoruz” dedi.

ÖĞRENCİ VE VELİLERE MASKE-SOSYAL MESAFE-HİJYEN UYARISI

Yıldırım, Veliler, Öğrenciler, Gençler ve Çocuklara seslenerek, ‘’DSÖ’nün bu salgınla yaşamayı öğrenmeliyiz ‘’ifadesinden hareketle bizler de maske, sosyal mesafe,açık alan kuralları ile eğitim ve öğretimimizi devam ettireceğiz. Yarına bırakacağımız en büyük miras olan eğitim ve öğretimin sağlıklı günlerde devam etmesi temennisi ile Sağlıcakla kalın” ifadelerini kullandı.

Seçkin Kadro Özel Öğretim Kursu Kurucu Müdürü Serhat Yıldırım ile röportajımızın detayı;

Pandeminin eğitim üzerindeki etkileri neler oldu?

COVID-19 salgınının eğitim ve öğretim açısından beklenmeyen olumlu sonuçları oldu. Uzaktan eğitimi deneyimleyen öğrenci öğrenme otonomisi kazanıyor, uzaktan eğitimi deneyimleyen öğretmen ise özgün öğretim tasarımı üretmeye başlıyor

“OLUMLU SONUÇLAR ORTAYA ÇIKTI”

Pandemi’nin eğitimde olumlu sonuçları da oldu diyebilir miyiz?

COVID-19 salgını eğitim pratikleri anlamında küresel bir dönüşümü beraberinde getirdi. Dönüşüm okul tabanlı yerleşik eğitim süreçlerinin topyekûn dijital platforma aktarılmasını gerektirdi. Dünya ülkeleri eğitim öğretimi devam ettirebilmek ve yaşanabilecek kayıpları en aza indirebilmek için kendi formüllerini hızlıca ürettiler. Türkiye de çok kısa bir sürede çevik bir eğitim politikası üretip okul tabanlı eğitimden dijital eğitim öğretime sağlıklı ve problemsiz bir geçiş sağlayabilmiş ülkeler arasında değerlendirilebilir. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) yayımladığı ‘COVID-19 Salgınında Eğitim 2020’ isimli raporda yer alan veriler de bunu destekler niteliktedir. OECD aynı araştırma raporuyla krizin eğitim öğretim adına beklenmedik bir dizi olumlu sonuç ortaya çıkardığını da bulgulamıştır. Bu olumlu sonuçlar arasında pratik anlamda çok kıymetli bir veri “öğrencilerin kendi öğrenme sorumluluklarını almalarında ve öğretmenlerin pedagojik özgürlüklerinde tespit edilen artış eğilimidir. Bu şu anlama geliyor uzaktan eğitimi deneyimleyen öğrenci öğrenme otonomisi kazanıyor, uzaktan eğitimi deneyimleyen öğretmen ise özgün öğretim tasarımı üretmeye başlıyor.”

“ÖĞRENCİ BAĞIMSIZ ARAŞTIRMAYI KEŞFEDİYOR”

Pandemi sürecinin öğrenciye ne tür etkisi oldu?

Uzaktan eğitimle kendi hızında öğrenme fırsatı yakalayan öğrencinin başarıyı deneyimlediğinde daha çok motive oldu. Öğrenci bağımsız araştırmayı keşfediyor. Dolayısıyla aslında daha önce düşünmediği öznel öğrenme stratejileri üzerinde kafa yoruyor”

“EN BAŞARILI ÖĞRENCİLER ÖĞRENME STRATEJİLERİNİ FARK EDEN ÖĞRENCİLERDİR”

 “Öğrenme stratejileri öğrencinin kolay ve kalıcı öğrenmesini sağlayan öğrenme yollarıdır. Bu stratejiler öğrenciyi bilinçli bir öğrenen haline getirir ve keyif alarak öğrenmesini kolaylaştırır. “Bir bilgi kümesini edinmek üzere ezberleyerek, yazarak, çizerek, seslendirerek yinelemek; zihinsel imgeler, anlamlı kodlar kısaltmalar kullanarak önceki bilgileri genişletmek veya yeni bilgiler eklemek; bilgileri sınıflandırmak, tablolaştırmak, şematize etmek; yeterince ve doğru öğrenip öğrenmediğini belirlemek üzere kendini sorgulamak, denetlemek, kıyaslamak, değerlendirmek; kendi öğrenmesine engel teşkil edecek bariyerleri tanımak, ortadan kaldırmak, kendisi için optimum öğrenme koşullarını oluşturmak”. Bunlar birer öğrenme stratejisidir ve geleneksel eğitime alışmış öğrenciler arasında nadiren kullanılır. Sınıfların en başarılı öğrencileri aslında bu öğrenme stratejilerini fark eden ve uygulama otonomisini kazanmış olan öğrencilerdir”

“PEK ÇOK EĞİTMEN İÇİN KURTARICI OLDU”

Salgının öğretmen üzerindeki etkileri nelerdir?

Sınıfa sıkışmış ve rutine girmiş eğitim faaliyetlerinde öğrenci kadar öğretmenin de özgür hareket kabiliyetinin sınırlandığını görüyoruz. Geleneksel metotlardan uzaklaşamayan ve eğitimde yenilikçi öğretim stratejilerini kullanmayan, öğretimi farklılaştırmak üzere özgün tasarımlar üretmeyen öğretmen bir süre sonra kendini tekrar etmeye başlıyor. Bu rutin uzun vadede mesleki doyumu da olumsuz etkiliyor. Covid-19’la birlikte deneyimlenen zorunlu dijital dönüşüm bu çizgideki pek çok eğitmen için kurtarıcı olmuştur

“EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİNİ SAĞLAMAK ANLAMINDA ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM”

Covid-19 salgını eğitimde dijitalleşmenin beklenenden çok daha erken ve hızlı hayatımıza soktu. Dijitalleşme küresel eğitim için önemli bir kilometre taşıdır, yaygınlaşması, yerleşmesi ve normalleşmesi eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak anlamında çok önemli bir adım olacaktır”

Bu haber 2200 kez okundu.
Diyarbakır - 18:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.