Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

‘Yitirdiğimiz yüzlerce sağlıkçının hesabını kim verecek!’

Diyarbakır - 30 Aralık 2020 16:13 A A

Salih YEŞİL

Sağlık alanında faaliyet yürüten meslek kuruluşları ve sendikalar, koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin Dicle Üniversitesi Hastanesi Başhekimliği önünde basın açıklaması düzenledi. “Öfkeliyiz! Çünkü tükendik! Çünkü, ölüyoruz!” yazılı pankartın açıldığı basın açıklamasına, çok sayıda sağlık emekçisi katıldı.

‘İNSANLARIMIZI KAYBETMEYE DEVAM EDİYORUZ’

Ardından konuşan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, ilk vakanın görüldüğü tarihten çok önce, sağlık emek ve meslek örgütleri olarak iktidarı uyardıklarını söyledi. “Bilimin, aklın yolunu gösterdik” diyen Güldiken, “Ama siz aklı, bilimi ve bizleri dinlemeyerek hem halkımızın hem de sağlık çalışanlarının hayatını tehlikeye attınız. Siyasi ve ekonomik kaygılarla aldığınız kararlar, ötesinde alamadığınız kararlar yüzünden binlerce insanımızı, yüzlerce sağlık çalışanımızı kaybettik. Kaybetmeye de devam ediyoruz” dedi.

Yanlış pandemi yönetimi nedeniyle birçok sağlık çalışanın yaşamını yitirdiğini belirten Güldiken, en temel hak olan “yaşam hakkının” bu süreçte ihlal edildiğini söyledi. Salgının başından beri sürekli şeffaflık istediklerini ancak hiçbir bilginin kendileriyle paylaşılmadığını ifade eden Güldiken, halkın sağlığı yerine ekonomik çıkarların öncelediğini vurguladı.

YAŞAMINI YİTİRENLERİN HESABINI KİM VERECEK’

İktidarın, bilim insanlarının önerilerine ve kararlarına uymadığını söyleyen Güldiken, “Salgından politik başarı hikayesi çıkarmaya çalıştınız. Salgın konusunda doğruları söyleyen kim varsa terörist ilan ettiniz. Geldiğimiz noktada maalesef haklı çıkmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Ekonomik ve siyasi kaygılarla aldığınız kararlardan dolayı yitirdiğimiz binlerce canın, yüzlerce sağlık çalışanının hesabını kim verecek?” diye sordu.

‘HALKIN SAĞLIĞINI ÖNCELEYİN’

Kovid-19 nedeniyle bugüne kadar 120 binden fazla Sağlık çalışanının hastalandığını, 310’unun yaşamını yitirdiği bilgisini paylaşan Güldiken, “Bu nedenle Covid 19, sağlık çalışanları için bir meslek hastalığı sayılmalıdır dedik. Siz samimiyetsiz, ciddiyetsiz şekilde konuyu bulandırdınız. Biz yasa istiyoruz dedik, siz sağlık çalışanlarıyla alay edercesine, bir sayfalık yazıyla kamuoyunu yanıltmayı seçtiniz. Bizlerin, hukukçuların, milletvekillerinin anlattıklarını dinlemeyip sağlık çalışanlarını oyaladınız. 2020 yılını geride bıraktığımız bu günlerde sizleri tekrar ve daha güçlü uyarıyoruz. Ekonomik çıkarları ve siyasi kaygılarınızı değil, halkımızın ve bizlerin sağlığını önceleyin. Salgın yönetiminde aklı, bilimi ve bizleri dinleyin. Önlenebilir her ölümün sorumlusu sizsiniz. Yaşam hakkımızın ihlaline karşı sessiz kalmayacağız. Sağlık emek, meslek örgütleri ve tüm sağlık çalışanları adına, size “Artık yeter daha fazla eksilmek istemiyoruz” diyoruz. Bizler yaşamak, yaşatmak istiyoruz!” diye konuştu.

İMZACILAR

Açıklamada imzası bulunan sağlık meslek örgütleri ve sendikalar şunlar: Diyarbakır Tabip Odası (DTO), Diyarbakır Diş Hekimleri Odası (DHO) Diyarbakır Eczacılar Odası, Diyarbakır Veteriner Hekimleri Odası (DVHO), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş), Şehit Gazi Sendikası, Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD-DER), Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği (SHUDER), Mezopotamya Psikologları İnsiyatifi (DER-MEZ)”

Bu haber 354 kez okundu.
Diyarbakır - 16:13 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.