29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

‘Yüksek puan alanlar elendi düşük puan alanlar seçildi’

Bağlar - 6 Temmuz 2021 15:49 A A

Birleşik taşımacılık Çalışanları Sendikası (BDS) Diyarbakır Şube Başkanı Süleyman Bozkurt, kamuda yükselme ve unvan değişikliği sınavlarında yüksek puan alanların mülakatla elenmesi düşük puan alanları ise seçilmesine tepki göstererek, bunun adam kayırmacılık olduğunu söyledi.

 BTS Diyarbakır Şubesi Başkanı Süleyman Bozkurt, kamuda yükselme ve unvan değişikliği sınavlarında yüksek puan alan adayların mülakatta elenmesi, düşük puan alanların ise mülakatla seçilmesine yönelik sendika şubesi önünde basın açıklaması yaptı. Bozkurt, TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü’nün Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Mülakatlarının 29 Haziran’da açıklandığını hatırlatarak, “Mülakat sınavlarının hakkaniyetli bir şekilde, mağduriyetlere yol açmadan yapılması hususunda gerekli özenin gösterilmesi talep edilmiş olmasına rağmen gelinen noktada yapılan görüşmelerin, söz konusu taleplerimizin hiçbirinin dikkate alınmadığı, bir kez daha adamcılığın, kayırmacılığın, kadrolaşmanın örneği gösterilmiştir.” diye konuştu.

‘BAŞARILI OLANLAR ELENDİ’

Kendilerine mülakat adı altında denilenin gerçekte haksızlık, hukuksuzluk, kayırmacılık, hak gaspı olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını söyleyen Bozkurt, mülakatların açıklanmasının ardından sendika genel merkezi başta olmak üzere tüm şubelerinin, mülakata giren arkadaşlarının yoğun şikâyetleri ile karşı karşıya kaldığını dile getirdi. Yüksek başarılı, liyakatli çalışanların yazılı puanı ile üst sıralarda olurken, yazılı sınavda daha az başarılı olanların ise mülakatta daha fazla puan aldığını kaydeden Bozkurt, “Yüksek puanlı çalışanlara yazılı sınav puanından ortalama 25 puan düşük mülakat puanı verilerek, orta düzeyde başarılı olan adayların ise yazılı puanlarının ortalama 18-20 puan üstünde mülakat puanı verilerek yapılan bu hileye, bu hukuksuzluğa inanmamız kabul edilebilir bir durum asla değildir.” ifadelerini kullandı.

‘MÜLAKATLARI İPTAL EDİN’ ÇAĞRISI

Bugün itibariyle demiryolu camiasında bu hukuksuz uygulamaların, çalışanın hakkını alamadığı, değersizleştirildiği hissiyatına sahip olmasına yol açtığını vurgulayan Bozkurt, “TCDD Taşımacılık A.Ş. yönetimini bir an evvel mülakatları iptal etmeye, adil bir yönetim sergilemeye, çalışanlar arasında ayrım gözetmeksizin kurumun çıkarlarını düşünmeye ve ona göre hareket etmeye çağırıyoruz. Mülakat sınavının açıklanmasıyla ortaya çıkan bu ayrımcı ve hukuksuz uygulama karşısında sendikamız BTS olarak sessiz kalmayacak, sendikamıza yapılan her şikâyet ve başvurunun takipçisi olacak, üyelerimizin, çalışanların hak ve çıkarlarını korumak için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Mahkemeler nezdinde hukuka uygun olmadığı ispat edilen tüm idari işlemlerden doğan kamu zararının tazmini noktasında da yöneticiler hakkındaki rücu davalarının da takipçisi olacağız.” şeklinde konuştu.

Bu haber 577 kez okundu.
Bağlar - 15:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.