14° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Zana: ‘Vatan bizim vatanımız ama terörist olan biziz’

Diyarbakır - 5 Ekim 2019 21:03 A A

Diyarbakır’da düzenlenen bir panelde konuşan eski Belediye başkanı Mehdi Zana, “Vatan bizim vatanımız ama terörist olan biziz” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önceki başkanlarından Mehdi Zana ve İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden alından DBB Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın katılımıyla “Dünden Bugüne Yerel Yönetimler” adlı panel Mali Müşavirler Odası’nda düzenlendi. Modetörlüğünü Avukat Neşet Girasun’nun yaptığı panelde HDP Milletvekilleri Saliha Aydeniz, Kürt partileri ve vatandaşlar katıldı. Moderatör Girasun, Kürtlerin yerel yönetimdeki rolüne değinerek, Kürt iradesine uygulanan politikanın değişmediğini hatırlattı.

ZANA: “VATAN BİZİM, TERÖRİST OLAN BİZ”

Panelde ilk olarak konuşan Mehdi Zana uzun bir süredir Avrupa’da yaşadığını anımsatarak, “Tüm Avrupa devletleri ve Amerika’yı dolaşarak Kürtler üzerinde yaratılan hak ihlallerini anlattım. Benim için parti yok. Benim için Kürt var. Kürtlerin mücadelesi var” diye konuştu. 

Zana, “Vatan bizim vatanımız ama terörist olan biziz, onlara göre. Erdoğan iktidara gelmeden Kürtlerden bahsediyordu şimdi ise bahsetmiyor. Eğer biri seni övüyor ya da sırtını sıvazlıyorsa bunun bir çıkarı vardır. Ve köprüyü geçene kadar seni sever gibi yapar. Birlikte birlik içinde hareket edeceğiz başka çaremiz yok. Kürtler kadar zulüm gören bir halk yoktur, buna karşın direnişte var. Direnenler var. Şeyh Said döneminde Kürtlerin öldürülmesi esnasında kurşun kullanmayan bir komutan gerekçesini ‘Bu Kürt’tür buna para harcamayın’ demişti. Yüzyıllardır devam eden zihniyet değişmedi” dedi.

Kürt Halkın yaşadıklarını tarihsel süreçteki yerine dikkati çeken Zana, üzerine düşen görevi yerine getireceğini söyledi.

“KÜRT KÜLTÜRÜ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTIK”

Eşbaşkan Mızraklı da, bir arada olmanın ve örgütlenmenin önemine dikkati çekerek, toplumların kendi kimliğiyle mücadele yürüttüğünü, Kürtlerin de Kürt kimliğiyle mücadele yürüttüğünü dile getirerek, “Kendi kimliğimi yaşamazsak biz biz olmaktan çıkarız. Kürtler kimsenin tavuğun kış demedi. Barbarlık ve talan yok. Barbarlar geldiği zaman da onlara karşı direniriz. Bu Cengiz olsun Moğol olsun kim olursa olsun” diye konuştu. 

KÜRT BELEDİYECİLİĞİNDE KÜRTLER KENDİ RENGİNİ YANSITTI

Kürt Belediyeciliğinde Kürtlerin kendi rengini yansıttığını vurgulayan Mızraklı, şöyle devam etti: “Kürtler kendi rengini yansıttığında ceberut devlet anlayışı devreye giriyor. Kadın kurumları, Kürtçe öğreten çocuk kurumlarına saldırı oldu. 4 Aylık süreçte bunları tekrardan toplamaya çalıştı. Festivaller başlayarak insanları dışarıya çıkardık. Kürt kültürü için çalışmaları hızla başlattık. Bu topraklar bizim, kültürü, dili, bizim, gelişmesi için çalışmalıyız. Daima dik durduk, dik duracağız. Bizi seçen onurlu halk için dik duracağız.”

Yapılan konuşmaların ardından panelde soru cevaba geçildi.

Bu haber 1014 kez okundu.
Diyarbakır - 21:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.