16° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Zdechovsky: “Ailelere destek vermek için Diyarbakır’a geldim”

Bağlar - 7 Kasım 2019 21:47 A A

Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi Tomas Zdechovsky, çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutan Diyarbakır annelerinin oturma eylemine destek verdiğini söyledi.

Dağa kaçırılan çocuklarına kavuşma umuduyla HDP Diyarbakır İl Başkanlığı binası önünde 3 Eylül’de başlattıkları oturma eylemini sürdüren “Diyarbakır anneleri”ni ziyaret eden Zdechovsky, ardından geçtiği Sur ilçesinde, beraberinde Dışişleri Bakanlığı Diyarbakır Temsilcisi Büyükelçi İbrahim Yağlı ile PKK’lı teröristlerin saldırısı sonucu zarar gören mahalleleri gezdi.

Daha sonra temaslarıyla ilgili bir restoranda gazetecilere açıklama yapan Zdechovsky, Diyarbakır annelerini ziyaretinde kendi çocuklarını düşünüp, empati kurduğunu belirterek, bu nedenle ailelerin acısını derinden hissettiğini vurguladı.

“TERÖR ÖRGÜTLERİYLE GÖRÜŞMEDİK”

Bir gazetecinin annelerin PKK’ya destek vermeleri dolayısıyla Avrupa ülkelerine tepkili olduğu yönündeki sorusu üzerine Tomas Zdechovsky, Avrupa’nın terör örgütünü desteklemediğini, sadece elinde silah olmayan kişi veya gruplarla görüştüklerini savunarak, “Bu sebeple ailelere destek vermek için Diyarbakır’a geldim. PKK, Avrupa’daki kayıtlarda terör örgütü olarak geçiyor, bu hiç değişmeyecek. Hiç bir zaman Kuzey İrlan’da ve İspanya’daki terör örgütleriyle görüşmedik, kabul etmedik. Burada da görüşmeyiz.” ifadelerini kullandı.

Zdechovsky, AP üyesi ve AP İstihdam ve Sosyal İşler Komisyonu Başkan Yardımcısı olduğunu belirterek, izlenimlerini AP üyelerine anlatarak, onlara buraya gelmelerini önereceğini kaydetti.

“TÜRK HÜKUMETİNİN BÜYÜK ÇABA GÖSTERDİĞİNİ GÖRDÜM”

Sur ilçesinde zarar gören tarihi mekanlarda yapılan restorasyon çalışmalarını yerinde gördüğünü vurgulayan Zdechovsky, “Kiliselerin onarımını yaptığı için Türk hükumetine teşekkür ediyorum. Kültürel değerlerimize saygı gösterildiğini görmek beni çok mutlu etti. Bu değerlerin korunması için Türk hükumetinin büyük çaba gösterdiğini gördüm.” diye konuştu.

Kaynak: AA

Bu haber 544 kez okundu.
Bağlar - 21:47 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.