29° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Zincir marketler tarihi geçmiş gıdalar satıyor!

Bağlar - 10 Ocak 2020 19:20 A A

Diyarbakır’daki bazı zincir ve ulusal marketlerde yapılan denetimlerde tarihi geçmiş binlerce gıda malzemesi ele geçirildi.

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu büyük marketlerde alışveriş yapan vatandaşları uyardı. Ebedinoğlu, “Bazı marketler tarihi geçmiş gıdalar satıyor. Bu marketlerde yapılan denetimlerde tarihi geçmiş 5 bin 400 paket gıda ele geçirildi” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, vatandaşların sağlıklı gıda ürünlerine ulaşmasını sağlamak amacıyla kent merkezinde denetimlerini sıklaştırdı. Belediyenin son iki ay içinde büyük marketlerde yaptığı rutin gıda denetimlerinde çok çarpıcı sonuçlar çıktı.

‘TARİHİ GEÇMİŞ GIDALAR DİYARBAKIR’A GÖNDERİLİYOR’

Zincir marketlerdeki denetimler sırasında tarihi geçmiş gıdaların bulunduğunu belirten Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, “Son iki ay içerisinde Büyükşehir Belediyesi tarafından bazı marketlerde yapılan denetimlerde tarihi geçmiş 5 bin 400 gıda malzemesi ele geçirildi. Batıdaki depolarda tarihi geçmeye yakın olan çay, kahve, bebek maması ve kuru gıdalar ne yazık ki Diyarbakır’a gönderiliyor. Vatandaşlarımız halk sağlığı ile oynayan bu marketlere giderken dikkat etsinler. Mutlaka aldıkları ürünlerin son kullanma tarihine baksınlar” dedi.

“ÇALIŞMALARI TAKDİRLE KARŞILIYORUZ”

Marketlerin bilinçli bir şekilde tarihi geçmiş gıdaları Diyarbakır’a gönderdiğini dile getiren Ebedinoğlu, “Batı illerindeki marketlerde tarihi geçmiş bir gıda bulamazsınız. Bu marketler süresi az kalan ürünleri bilinçli olarak buraya gönderiyor. Bunlara dikkat edilmezse halk sağlığı açısından ciddi riskler doğurabilir. Bu anlamda Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan vekilimiz Hasan Basri Güzeloğlu’nun talimatları ile yapılan çalışmaları takdirle karşılıyoruz” şeklinde konuştu.

BÜYÜK MARKETLER SICAK PARAYI GÖTÜRÜYOR

Bazı marketlere cezalar verildiğini kaydeden Ebedinoğlu, “Bu zincir ve ulusal marketler ayın zamanda kent ekonomisine de zarar veriyor. Bu marketlerin hiçbirinin kentte üretime dair bir yatırımı yok. Aksine buradaki sıcak parayı da alıp götürüyorlar.”

Bu haber 1865 kez okundu.
Bağlar - 19:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.