11° Parçalı bulutlu
  • EURO 7.27
  • DOLAR 6.73

AK Parti 19. Dönem Siyaset Akademisi başladı

Diyarbakır - 23 Şubat 2020 17:50 A A

AK Parti tarafından düzenlenen “Siyaset Akademisi’ programının 19’uncusu Diyarbakır’da başladı. Programa katılan Ak Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, “Demokrasi alanında çok köklü dönüşümler yapıldı. Çok önemli demokratik reformlara öncülük edildi. Bunlarla beraber Türkiye’nin dış politikadaki etkinliğinde de değişim oldu” dedi.

AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından düzenlenen 19. Dönem Siyaset Akademisi’nin açılış töreni yapıldı.

Öğretmen Evi Konferans Salonu’nda düzenlenen törene, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat, AK Parti Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Serdar Budak, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Müzeyyen Kaya, AK Parti İlçe Başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Serdar Budak, Siyaset Akademisi’ne daha önce 3 kez katıldığının altını çizerek, “Yani 3 programın 1’inde nasip oldu. Birincilik elde ettik. Kayıtların ilk başladığı gün yeniden kayıt olacağım diye çok heyecanlanmıştım. Her ne kadar İl Başkanı olsam da Akademiyi düzenli bir şekilde takip etmeye çalışacağım. Çünkü hakikaten konusunda uzman, Türkiye’de siyasetten gerek diğer kişisel gelişim konularında uzman kişiler yer alıyor. Parayla almak isterseniz alamayacağımız dersler verecekler. İnşallah bugünden itibaren her hafta derslere katılırız. Aynı coşkuyla aynı heyecanla dersleri görür ve bütün arkadaşları buradan ayrılırken çok verimli bir şekilde ayrılacaklarını inanıyorum. Merkez üssü değil Ama ülkemizi de etkileyen Van’da 8 Can kaybına sebep olan depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz ise, “Toplam, 70 bin üzeri katılımcı 30 bin üzerinde insan başarı sertifikası aldı. Siyasetin her konuyla ilgisi var. Bu akademide de müfredata baktığımızda sosyolojiden ekonomiye birçok konuda eğitimler olduğunu görüyoruz. Daha nitelikli siyaset yapabilmeniz katkı sunacağını umuyorum” diye konuştu.

“AK PARTİ İKTİDARI ÖNEMLİ BAŞARILARA İMZA ATTI”

AK Partinin iktidara geldiği günden beri doğru bir yol izlediğinin altını çizen Yılmaz, şunları söyledi: “ 17-18 yıla baktığımızda ekonomiden sosyal hayata demokrasiden dış ilişkilere önemli değişim ve dönüşümler yaşandığını görüyoruz. Ak parti uzun süren iktidarda çok ciddi başarılara imza attı. Ekonomiden terörle mücadeleye rağmen dayanıklılığını ortaya koyuyor. Sosyal hayatta gelir dağılımını düzeltmede çok büyük gelişmeler sağlandı. Demokrasi alanında çok köklü dönüşümler yapıldı. Çok önemli demokratik reformlara öncülük edildi. Bunlarla beraber Türkiye’nin dış politikadaki etkinliğinde de değişim oldu.  Özellikle bugünlerde Ortadoğu gündemde. Birçok coğrafyada önemli bir değişim dönüşüm süreci yaşanıyor. Eskisinden daha fazla rekabet çatışma olduğunu görüyoruz. İslam coğrafyası ve Ortadoğu çatışma alanı oldu. Türkiye ise farklı bir yerde yer aldı büyük mesafe kat eden  bir ülke oldu. Ak parti ve lideri Recep Tayyip Erdoğan Türkiye ve bölge için büyük bir şans oldu. Orta doğunun şimdiki döneminde Türkiye’de güçlü bir parti ve yönetici olmasaydı Türkiye’nin durumu farklı olurdu. Terör örgütleri Türkiye’nin istikrarını kırmak istediler bu yapılara dış güçler destek verdiler ama çok şükür Türkiye dimdik ayakta kaldı.”

EKER: “PKK BU ŞEHRİN BAŞINA 40 SENEDİR MUSALLAT OLMUŞ BİR BELADIR”

Programda konuşan Milletvekili M. Mehdi Eker ise şu ifadeleri kullandı: “PKK bu şehrin başına 40 senedir musallat olmuş bir beladır. Şehircilik medeniyet göstergesi açısından Türkiye in ilk 5-6 şehrinden biriydi. Ancak şuan işsizlik ve altyapı sorunu yaşanıyor. Ak partinin tüm çaba teşvik ve uygulamalarına burada terörün gölgesi olduğu için kimse teşvikleri almadı. Temel sebep PKK’nın uyguladığı terör ve yandaşlarının benimsediği uygulamalardır. Siyaseti silaha teröre şiddete karşı öğrenmek zorundayız. Siyaset, sadece doğal yeteneklere yapılan şey değildir bilim dalıdır, disiplindir. Siyaset akademisi kendi sorunlarımızı hangi düşünce araçlarıyla nasıl çözümler geliştireceğimiz noktasında katkı sağlıyor. İlk kez bir siyasi parti siyaset akademisi yapıyor ve bunu 19. Kez yapıyor. Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde yapılıyor. 19 dönem içerisinde serdar beyin söylediği gibi bu akademide çok fazla il başkanı, belediye başkanı, meclis üyesi yetişmiştir. Siyasetin diğer disiplinlerle olan ilişkisinin siyasi perspektiften tarihsel bir bakış açısı ile bu bilgiler öğrencilere sağlanacaktır.”

Yapılan konuşmaların ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, siyaset akademisinin ilk dersini verdi.

Bu haber 1040 kez okundu.
Diyarbakır - 17:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.