38° Az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Bağlar Belediyesi’nin trilyonluk şaibeli ihaleleri yargıya taşınıyor!

Bağlar - 7 Ocak 2020 10:33 A A

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü ve Bağlar Belediyesi tarafından davet yöntemi ile yapılan ihalelerin iptali için harekete geçti.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya yaptığı açıklamada, Ortada ihaleyi alelacele yapmayı gerektirecek herhangi bir mücbir sebep yokken Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü ve Bağlar Belediyesinin yaptıkları ihalelerde birçoğu il dışında bulunan taahhüt firmalarına davetiye göndererek merkezleri Diyarbakır’da bulunan firmaları ihale dışında tutmaları kabul edilemez bir durum olduğunu savundu.

KARAYOLLARINDA DAVET VE PAZARLIK USULÜ İHALELER

Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü’nün 30 Aralık 2019 tarihinde davet ve pazarlık usulü ile Diyarbakır-Mardin Karayolu ihalesini yaparak, yüzde 20,29 kırım ile iş bir firmaya verildiğine işaret eden Kaya, ‘’Bu ihale sonucunda hem firmaların rekabet etmeleri engellenmiş, hem de çok düşük bir kırım ile iş ihale edilerek devlet zarara uğratılmıştır.

‘’BAĞLAR BELEDİYESİ DİYARBAKIR DIŞINDAN BİR ÇOK FİRMADAVET ETMİŞ!’’

Bağlar Belediyesi de kent içi asfalt ihalesi için Diyarbakır dışından çok sayıda firma davet ederken her nedense ilimizin en güçlü ve en donanımlı firmaları davet edilmemiştir. Bu da gerek kamu yararı, gerekse de taahhüt firmaların iş alma hakkının ihlalini açısından yanlış bir uygulamayı doğurmaktadır’’ diye konuştu.

 ‘’DİYARBAKIR’DA ASFALT PLENTİ KURACAK GÜÇLÜ FİRMALAR VAR’’

DTSO Başkanı Kaya, Diyarbakır’da faaliyet yürüten taahhüt firmalarının birçoğu kendi çalışma alanı içerisinde yer alan işleri çok rahatlıkla yerine getirebilecek teknik donanım ve makine parkına sahip olduklarına değinerek, şöyle dedi:

‘’Bazı firmalarımız ise milyonlarca lira değerindeki asfalt plentini kurarak bölgede iş yapabilmenin altyapısını oluşturmuşlardır. Nihayetinde ilgi kamu kurumlarının geçmişte yapmış oldukları ihalelerde yerel firmaların ihaleleri üstlenmesi durumunda işlerini ne derece iyi ve kaliteli yaptıklarına bütün kamuoyu tanıktır. Buna rağmen Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü ve Bağlar Belediyesinin Diyarbakır’ın en güçlü ve en deneyimli taahhüt firmalarına davetiye göndermeden, çoğunluğu il dışındaki firmaları davet ederek ilimiz sınırları içerisindeki altyapı işlerini ihale etmeleri doğru bir yaklaşım değildir.

‘’DİYARBAKIR’DAKİ FİRMALARIN İŞ YAPABİLMESİ ENGELLENMİŞTİR’’

Her iki kurum şaibeyi ortadan kaldırmak ve şeffaf bir ihale yöntemi olan açık ihale ile yapmaları gereken ihaleleri davet yöntemi ile yaparak ilimizdeki şirketlerin ihaleye girmelerini engellemişlerdir. Bu durum bir taraftan rekabet koşullarını ortadan kaldırarak devletin zarara uğratılmasına, diğer yandan da ilimizdeki taahhüt firmalarının ihale dışında tutularak iş yapabilme haklarının ellerinden alınmış olmasına neden olmuştur’’

Geçmişte de Diyarbakır merkezli taahhüt firmalarının birçoğu batı illerinden ihale alamadıkları için şirket merkezlerini Diyarbakır dışına taşımaya başladıklarını hatırlatan Kaya, ‘’ Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü ve Bağlar Belediyesi tarafından yapılan davet usulü ihaleyle ilimiz dışındaki taahhüt firmalarına adrese teslim ihale vermeleri, yerli firmaların artık kendi illerinde ihale alamayacaklarını göstermektedir. Bu uygulamaların doğal sonucu olarak yerel firmalarımız tümü ya şirket merkezlerini bölge dışına taşımak, ya da kapatmak zorunda kalacaklardır. Birçok kurumumuzda rekabete açık ihaleler yapılırken bu iki kurumun davet yöntemiyle anlaşmalı ve adrese teslim şaibeli ihaleler yapmaları kentte çok ciddi kırılganlıklara neden olmaktadır. Sağladıkları istihdam ve en ağır rekabetçi koşullarda bile başarılı işler çıkararak bölge ve ülke ekonomisine önemli oranda katkı sağlayan taahhüt firmalarının keyfi ve hukuksuz yollarla ihalelere girme koşullarının ortadan kaldırılmasının izah edilebilir bir gerekçesi olamaz.

‘’ŞAİBELİ İHALELER İPTAL EDİLSİN!’’

Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü ve Bağlar Belediyesinin yaptıkları şaibeli ihaleleri acil olarak iptal yoluna gitmemeleri durumunda, ihalelerin iptali konusunda Odamız tarafından gerekli adli süreci başlatarak yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağını buradan kamuoyuna bildiriyoruz’’ diye konuştu.

Kaynak: Duvar


Bu haber 3158 kez okundu.
Bağlar - 10:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.