28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Baro: ’18 avukat hakkında soruşturma başlatıldı’

Diyarbakır - 12 Mart 2021 15:43 A A

Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 18 avukat hakkında soruşturma başlattığını açıkladı.

Diyarbakır Barosu Avukat Hakları Merkezi Başkanı Barış Yiğit, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının 18 avukat hakkında soruşturma başlattığını duyurdu. Diyarbakır Adliyesi önünde meslektaşlarıyla açıklama yapan Yiğit, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) soruşturmasına 18 avukatın da soruşturmaya dâhil edildiğini söyledi. MEBYA-DER’de yapılan arama sonucu 18 meslektaşının, vekilliklerine dair vekâletnamelerden kaynaklı dosyaya şüpheli olarak eklendiğini kaydeden Yiğit, meslektaşlarına yönelik açılan soruşturmanın hukuka ve yasalara aykırı olarak keyfi bir şekilde açıldığını söyledi.

Avukatların mesleklerini yaparken engellendiğini dile getiren Yiğit, “Avukatlar artık aldıkları vekâletname ile dahi suçlanmakta, soruşturma ve kovuşturma tehdidine maruz kalmaktadır. Gözaltına alınan kişilere yönelik keyfi ve hukuk dışı uygulamalara karşı müvekkillerinin hakkını ve hukukunu koruyan meslektaşlarımız, bu hukuksuzluklara karşı hukuksal mücadele yürüttükleri, hukuka aykırılıkları engellemeye çalıştıkları ve bunları tutanak altına aldıkları için sindirilmeye çalışılmış, mesleki faaliyetleri de bu kapsamda engellenmiştir.” diye konuştu.

‘AVUKATLIK KANUNU DİKKATE ALINMADI’

Açılan soruşturmada “Avukatlık Kanunu’ndaki soruşturma usulleri dahi dikkate alınmadan yürütülen bu soruşturma” diyen Yiğit, “Yalnız içerik olarak değil; usulen de bir hukuk garabetidir. Bu olayı, Kasım 2020’de evleri basılarak gözaltına alınan 34 meslektaşımıza karşı yürütülen soruşturmanın devamı olarak değerlendiriyoruz. Savunmaya yönelen bu sistematik saldırılar ile avukatların mesleki faaliyetlerini sürdürmeleri engellenmek istenmektedir.” ifadelerini kullandı.

 ‘USULE AYKIRI KARARDIR’

Soruşturmayı keyfilik olarak değerlendiren Yiğit, “Savcısının usule aykırı kararıyla CMK 151’inci madde kapsamında hiçbir belge ve gerekçe gösterilmeden reddedilmesi, keyfiliğin apaçık göstergesidir. Yasaların bizzat yargı mensupları eliyle ihlal edildiği ve eğilip büküldüğü, hukuktan ve adaletten yoksun yargılama süreçleriyle toplumun sindirilmeye çalışıldığı bu dönemde, meslektaşlarımıza yönelik bu saldırıyı kınıyoruz.” şeklinde konuştu.

Yiğit, 18 avukat hakkında başlatılan soruşturmanın sonlandırılması çağrısı yaptı.

Bu haber 448 kez okundu.
Diyarbakır - 15:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.