11° Kapalı
  • EURO 6.79
  • DOLAR 6.18

Bölge pamuk fiyatı Borsa’da belirlenecek!

Bağlar - 3 Eylül 2019 19:06 A A

Pamuk piyasalarında üretici ve Sanayici açısından en önemli sorun fiyat oluşumu olduğunu da belirten DTB Başkanı Engin Yeşil, bölgede üretilen Pamuğun fiyat belirlenmesinin Diyarbakır’da yapılması için harekete geçtiklerini söyledi.

Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil, Üreticileri Birliği Başkanı Hasan Vural, Borsa Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri Diyarbakır’da bulunan Pamuk Çırçır Firmaları ile bir araya gelerek yeni pamuk sezonu hakkında görüş alışverişinde bulundu. Pamuk Çırçır Fabrikaları işletme sahiplerinin sorun ve taleplerinin dile getirildiği toplantıda konuşan DTB Başkanı Engin Yeşil, Pamuk’un günümüzde tekstil ve iplik sanayisinin en önemli hammaddelerinden biri olduğunu anlatarak, Pamuk ve pamuklu ürünlerin, Türkiye’nin uluslararası piyasalarda kısmen söz sahibi olduğu sektörlerin başında geldiğini söyledi.

‘FİYATLARI BİZ BELİRLEYELİM’

DTB Başkanı Yeşil, Pamuk’un stratejik bir ürün olduğunu ve Yıllarca bölgede beyaz altın olarak anıldığını da belirterek, “Pamuk tekstil sanayinin vazgeçilmez nitelikte olan ana hammaddesidir. Türkiye tekstil ve konfeksiyon sanayi üretimi ve ihracatın yaklaşık %80’ini pamuğa dayanmaktadır. Diyarbakır ilimiz pamuk üretiminde ülke genelinin yüzde 10 ihtiyacını karşılamaktadır. Bizlerde ilimizde üretilen pamuğun fiyatını hep birlikte kuracağımız komisyon ile Korbey salonumuzda belirleyip kalitesini ön plana çıkaracağız” dedi. Pamuk piyasalarında gerek üretici gerekse de sanayici açısından en önemli sorun fiyat oluşumu olduğunu ve hem üretici ve işletmecilerin bu durumdan şikayetçi olduklarını  anlatan DTB Başkanı Yeşil, “Korbey salonunda komisyonca yapılacak fiyat belirleme işlemlerinin ardından bu sorunun ilimiz için ortadan kalkacağına inanıyorum” diye konuştu.

Bu haber 690 kez okundu.
Bağlar - 19:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.