Parçalı az bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Bozan: “Saldırı ırkçılıktan değil cehaletten kaynaklı”

Bağlar - 7 Eylül 2020 16:09 A A

Sakarya’da Mardinli işçilere yönelik yapılan saldırıya ilişkin açıklama yapan Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, her iki taraftan alınan bilgiler doğrultusunda, olayın ırkçı bir saldırı olmadığını belirterek, saldırının, olayı büyüten patronun cehaleti, nezaketsizliği, ahlaksızlığı, kin ve nefretinden kaynaklandığını savundu.

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, Sakarya’da Mardinli işçilere yönelik yapılan saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı.  Her iki taraftan alınan bilgiler doğrultusunda, olayın ırkçı bir saldırı olmadığını belirten Bozan, saldırının, olayı büyüten patronun cehaleti, nezaketsizliği, ahlaksızlığı, kin ve nefretinden kaynaklandığını savundu.

Saldırıyı kınayan Başkan Bozan, “Sakarya’da fındık bahçesi sahibinin ailece, çalıştırdıkları Mardinli bir aileye, saldırması,  hepimizi çok derinden üzmüş ve gelecek için bizleri ciddi endişeye sevk etmiştir. Bu saldırıyı yapanları şiddetle kınıyorum. Bu mahluklara insan bile demek, İnsanlara hakaret olur. Çünkü bu saldırı, helal lokma peşinde koşan, okul harçlıklarını toplamak için ta Sakarya’ya kadar gitmiş olan, çocuk ve kadın işçilere yapılmıştır. Bu saldırı ve linç girişimi,  ne insanlığa, ne misafirperverliğe, ne mertliğe ve ne de erkekliğe sığar. İşçiler öldürülmek ve içinde bulundukları evi kendileriyle beraber, vahşice yakılmakla tehdit edilmişlerdir” dedi.

HER İKİ TARAFLA GÖRÜŞÜLDÜ

Saldırı sonrası mağdur ailelerle görüşmek istediklerini belirten Bozan,  “Biz hem geçmiş olsun demek ve hem de olayı birinci ağızdan dinlemek için köye gitmek istedik. Ancak jandarmanın köye yabancıların girişine müsaade etmemesi üzerine, biz de saldırıya uğramış aile fertlerine telefonla ulaşarak olayın detaylarını öğrendik. Ayrıca, Saadet Partisi Sakarya İl Başkanımızı arayarak olayın araştırılması konusunda yardımcı olmasını rica ettim ve kendileri de araştırıp bize bilgi paylaşımında bulundu” dedi.

SALDIRI IRKÇI BİR SALDIRI DEĞİL

“Her iki taraftan aldığımız bilgi doğrultusunda, olayın ırkçı bir saldırı olmadığı, patronun nezaketsizliği, ahlaksızlığı ve insanlık dışı yaklaşımı sonucu, bireysel bir olay olduğunu tespit ettik” diyen Başkan Bozan, “Bu saldırı, elbette bütün Sakaryalı vatandaşlarımıza mal edilemez ve Kürtler ve Türkler arasındaki Irkçı bir saldırı şeklinde yorumlanamaz. Ancak patronun olayı bu şekilde büyütmesinin altında, cehaletten veya tahriklerden kaynaklı zihninde bir kin ve nefretin olduğunu göstermektedir yoksa bu hakaretler yapılmaz, kız çocuklarına ve kadınlara el kaldırılmazdı” diye konuştu.

SAKARYA HALKI TEPKİ GÖSTERMELİ

Başkan Bozan, “Yargı bu faillere hak ettikleri cezayı vermelidir. Sakarya halkı, Sakarya Barosu, Sakarya’daki siyasi partiler, Kadın Dernekleri ve STK’lar bu olayı lanetlemeli ve faillerin cezalandırılması için gerekli girişim ve takibi yapmalıdır. Ki bu olayın münferit olduğu ve hiç kimse tarafından tasvip edilmediği ortaya konulmuş olsun” dedi.

Bu tür saldırıların tekrarlanmaması için gerekli tepkilerin ve yargının gerekli cezayı vermesinin altını çizen Bozan,  “Bugüne kadar, iç ve dış tüm gayretlere rağmen, Kürt ve Türk halkları, karşı karşıya gelmemişse bu İslam’ın sağladığı İslam kardeşliğindendir.  Bu olayın son olmasını, adalet, eşitlik, kardeşlik ve barışın gerçek anlamda yaşandığı bir gelecek diliyorum” dedi.

Bu haber 925 kez okundu.
Bağlar - 16:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.