11° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Bu tespihler ev fiyatında!

Diyarbakır - 9 Mayıs 2019 08:33 A A

Dededen kalma tespih dükkânı işleten Abdülkadir Yakışıklı isimli tespihçi, Diyarbakır’ın en pahalı tespihlerini satıyor. Her birinin değerinin bir ev fiyatına denk gelen tespihler, kapış kapış satılıyor. Diyarbakır’da tanesi 10 bin dolardan başlayıp 30 bin dolara kadar tespih satılıyor.

Diyarbakır’da tespih ve gümüş satan Abdulkadir Yakışıklı, dükkânında birbirinden değerli ürünleri müşterilere sunuyor. El emeği göz nuru tespihleri dükkânının camına yerleştiren Yakışıklı; tamamının değerinin 2 buçuk milyonu bulduğu ürünlere gözü gibi bakıyor.

“TESPİH BÜYÜK BİR MERAKTIR”

Tespihin büyük bir merak olduğunu söyleyen Yakışıklı, “Meraklıları koleksiyonlarına koymak için bir tespihe adeta servet harcıyor. Şu an elimizde bir Osmanlı kehribarı var ve 10 bin dolar fiyat biçtik. Dükkânımızın en değerli parçası ve bunun topuzunu Halil usta yapmış, Ulvi İskender yapımı bir tespihimiz var, onun da fiyatı 5 bin dolar civarında. Bu tespihleri değerli kılan, piyasada bulunmayıp üretiminin de olmamasıdır. Osmanlı kehribarından yapılan fil var, pipolar var, bunların da fiyatı 2-3 bin dolar arasında değişiyor. Damla tespihleri 7 bin ile 8 bin dolar arasında satılıyor. Hem tespihin malzemesi hem de bunu yapan ustanın emeği tespihe değer katıyor” dedi.

“BİR TESPİH 10 BİN DOLAR”

Dükkânında değerli tespihler olduğunu ifade eden Yakışıklı; “İmalatı biten Osmanlı kehribar ve damla renk almış tespihlerimiz var. Örneğin; Osmanlı damla renk almış, nadir bulunan bir tespihtir. Bu tespihi satmak istesen değeri 10 bin doların altında satılmaz. Tek parçadan oluşmuş ve 35 habbeden meydana geliyor. Nadir bulunan bir tespihtir. Osmanlı sıkma kehribarı ise 24 ayar has altınla yapılmıştır” diye konuştu.

“500 TESPİH, 2 BUÇUK MİLYON TL”

Dükkânlarında Osmanlı kehribarı sıkma gibi değerli taşlardan yapılan tespihlerin olduğuna belirten Yakışıklı, şunları söyledi; “İş yerimizde özel ustaların aylarca uğraşıp yaptığı tespihler var. Şu anda dükkânımızda 500’e yakın koleksiyon tespihi var ve bunların fiyatı 2 buçuk milyon civarındadır. Sosyal medyada yoğun talep var, Türkiye’nin 81 ilinden sipariş alıyoruz. Bunun yanında yurtdışından da sipariş aldığımız günler oluyor. Siparişte bulunan müşterilerimize beğendikleri tespihleri sertifikası ile birlikte kutusuna koyup kargoyla ulaştırıyoruz. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bizim kadar iyi, güzel, tespih satan ve koleksiyon tespihi barındıran yoktur. Hiçbir yerde bizdeki gibi tespih koleksiyonunu bulamazsınız” şeklinde konuştu. (Seyfettin EKEN’in Haberi)

Bu haber 647 kez okundu.
Diyarbakır - 08:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.