26° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Çetinkaya: ‘Yetiştiricilerin gözü, kulağı ve sesi olduk’

Bağlar - 31 Mart 2020 22:04 A A

Diyarbakır Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Abdullah Çetinkaya, Birliğin 13 yıllık çalışmalarını, projelerini ve Hükümetin üreticilere yönelik politikalarını değerlendirdi. Birlik olarak 7 yılda hizmet binası, üreticilerin sütlerinin değerlendirildiği dondurma fabrikası, bölgeye hitap eden tam teşekküllü hayvan hastanesi, ‘Kuzular ve Oğlaklar’ ölmesin projesi gibi bir çok hizmeti gerçekleştirdiklerini ifade eden Çetinkaya, Yetiştiricilerin sesi, gözü ve kulağı olmaya çalıştıklarını söyledi.

Yaklaşık 13 yıl önce Diyarbakır’da kurulan Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, yetiştirici ve üreticilere yönelik hizmetlerini sürdürüyor. 13 yıldır Birliğin Başkanlığını büyük bir başarı ile yürüten Abdullah Çetinkaya, Birliğin çalışmalarını ve projelerini www.diyarbakirgazete.com’a değerlendirdi.

DONDURMA FABRİKASI KURDUK

Birlik olarak ‘Keçi sütü dondurma ile değerleniyor’ adı altında dondurma fabrikası kurduklarını ifade eden Çetinkaya, “Dondurma Fabrikamız 2 yıldır faaliyete bulunuyor. Kırsaldaki üreticilerimizin sütlerini dondurma ile değerlendirip piyasaya satıyoruz. Amacımız kırsalda keçicilik yapan üreticilerimizin sütlerini değerlendirerek, onlara katkı sunmayı hedefliyoruz. Biz birlik olarak gelir peşinde değiliz, yetiştiricilerin gelirlerini ön planda tutuyoruz” dedi.

TAM TEŞEKKÜLLÜ HAYVAN HASTANESİ

Çetinkaya, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde olmayan tam teşekküllü hayvan hastanesine sahip olduklarına işaret ederek, şöyle dedi:

“Yetiştiricilerimizin hayvanlarının tetkiklerini teknik laboratuar şartlarında yapıyoruz. Hastanemizde kan tahlili, tam teşekküllü teşhis yapılıyor. Tetkikleri ve hayvanları ücretsiz tedavi ediyoruz. Zaman zaman Hastanemizde görevli veteriner hekim tarafından köylerde sağlık taraması gerçekleştiriyoruz.

‘KUZULAR VE OĞLAKLAR ÖLMESİN’ PROJESİ

Geçtiğimiz yıllarda Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile ‘kuzular ve oğlaklar’ ölmesin adlı proje gerçekleştirdik. Veteriner Fakültesi tarafından hazırlanan GAP Kalkınma Ajansı tarafından onay verilen proje çerçevesinde köylerde kuzu ve oğlak ölümlerini araştırdık. Bu kuzuların niçin öldüğünü tespit ediyoruz. Yaklaşık 6 bin üyemiz var. Bu üyelerimize bir şekilde hizmet etmeye çalışıyoruz. Kırsal kesimdeki vatandaşlarımıza faydalı olmaya çalışıyoruz.

“ÜYE AİDATLARINI PROJELERE HARCIYORUZ”

30’a yakın çalışanımızla, tam teşekkülü çalışan hastanemiz ile bölgeye hizmet ediyoruz. Bölgede hiçbir Birliğin böyle hizmetleri ve binası bile yok. Her yıl üyelerimizden aldığımız aidatları projeye dönüştürdük ya da mülkler aldık”

“HAYVAN TAŞIMA ARACI SATIN ALDIK”

Yaklaşık 5-6 yıl önce tam teşekküllü ve Avrupa standartlarına uyumlu hayvan taşıma aracı satın aldıklarının altını çizen Çetinkaya, “Satın aldığımız araçla hayvan refahını ön planda tutarak, çevre ve bölge illerine yaylara giden besicilere destek olmak istedik. Aracımız 500 hayvanı aynı anda taşıyordu. 2 yıl boyunca aracımızla hiç para kazanmadan üreticilerimizin hizmetine sunduk. Bizden sonra bölgedeki hayvan taşıma yapan nakliyeciler aynı araçtan 30 tane aldılar. Böylelikle bizim araca ihtiyaç kalmadığı için aracımızı içinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntıdan dolayı satmak zorunda kaldık. Ancak, Birlik olarak öncülük ederek, bizim aracımızdan almalarını teşvik etmemiz bizi sevindirdi” diye konuştu.

“VALİ GÜZELOĞLU’NUN DESTEĞİYLE BİN ADET KOYUN KIRPMA MAKİNESİ DAĞITTIK”

Diyarbakır Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Abdullah Çetinkaya, Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu’nun destekleriyle bin adet koyun kırpma makinesi aldıklarını belirterek, “Bugüne kadar yerel yöneticilerden destek görmedik. Başka illerde belediyeler faal olarak çalışan birliklere her türlü desteği sunuyorlar. Şuanda yeni valimiz Hasan Basri Güzeloğlu bizimle bir toplantı gerçekleştirdi. Sayın Valimiz Birliğimiz tarafından dağıtılması amacıyla bin tane koyun kırpma makinesini verdi. Bizde Birlik olarak haksızlık olmaması için kura ile makineleri dağıttık. Valimize teşekkür ediyoruz. Bunun devamını bekliyoruz. Bütün yerel yöneticilerimizden aynı desteği görmek istiyoruz. Verilecek desteklere yetiştiricilerimize daha güzel şeyleri yapmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı

Bu haber 800 kez okundu.
Bağlar - 22:04 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.