12° Parçalı bulutlu
  • EURO 6.62
  • DOLAR 6.09

Çınar Belediyesinden hizmet atağı

Çınar - 18 Ağustos 2019 16:36 A A

31 Mart seçimleri süresince adından sıkça söz ettiren ve aday değişikliğine giden Çınar ilçesi ilginç bir seçime ve seçim sürecine sahne olmuştu. Yapılan değişimler sonucunda Çınar İlçe Belediye Eşbaşkanlığı için HDP Sur İlçe Başkanı Bedri Kaya aday olmuştu.

31 Mart seçimlerinde yüzde 43,07 oy oranı ile Bedri Kaya Çınar İlçe Belediye Eşbaşkanı seçilmişti. Başkan Kaya ile Çınar’a ve Çınar halkına dair konuştuk. Çınar için hizmet ettiklerini ve hizmetlere devam edileceğini belirten Kaya, “Çınar için çalışmaya, hizmet etmeye devam edeceğiz. Çınar’a hizmet ve sosyal belediyecilik anlayışıyla yaklaşıyoruz. Ekonomiden sanata, spordan sosyal hayata aklınıza gelebilecek her konuda çalışma yapacağız. Bizim için önemli olan Çınar halkının hizmet isteğine, çağrısına yanıt vermek. Elimizden geldiğince Çınar’ın ve Çınar halkının sesi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Seçimlerden sonra göreve başlayınca nasıl bir çınar ile karşılaştınız?

“Çınar’a ilk geldiğimizde genel bir değerlendirme yapacak olursak; 2009’dan bu yana Halkların Demokratik Partili (HDP) belediyenin Çınar’da park, bahçe, imar, yol, kültür ve kadın gibi birçok alanda çalışmaları tamamlanmıştı. Çalışmalar halkının takdirini kazandığımız için de üçüncü kez yeniden Çınar halkı bizi iradesi olarak seçti. Elbette yapılan çalışmalara rağmen eksiklikler vardı. En büyük sıkıntılardan biri Çınar’a ilk geldiğimde alt yapı ve üst yapı çalışmalarının gecikmeli olarak başlatılmış olmasıydı. Burada DİSKİ’nin alt yapı çalışmalarına çok geç başlamasının çok büyük etkisi vardı tabi. Ancak daha önce DİSKİ ile yapılan görüşmeler sonuç vermiş ve biz daha belediye yönetimini devralmadan çalışmalar başlatılmıştı. Biz de yönetime geldiğimiz günden itibaren üst yapı çalışmalarına hız kesmeden devam ettik. Kış mevsiminden önce Çınar ilçe merkezindeki tüm mahallelerimizde yol çalışmaları sona erecek daha modern ve estetik bir Çınar için çalışmalarımızı sürdüreceğiz”

Peki, Çınar halkının istekleri ne? Çınar halkı sizden ne tür hizmetler bekliyor?

Çınar halkı şeffaf ve katılımcı belediyecilik istiyor. Biz de tüm Çınarlıları yönetime dahil etmeyi ve fikirlerini almayı önemsiyoruz. Bunun için tüm kırsal mahallelerdeki muhtarlar ve ilçedeki esnaflarla toplantılar aldık. Sorunlarını dinledik.  Çocuklar, gençler ve kadınlar için sosyal çalışmalar başlattık. İlerleyen zamanlarda bu çalışmalarımız yoğunluklu olarak devam edecektir.  Örneğin çocuklar ve gençler tiyatro, film ve oyunla yeniden buluştu. OHAL nedeni ile bu çalışmalar bir süre kesintiye uğramıştı. Öte yandan Çınar halkı samimiyet istiyor. Sorunlarını paylaşabileceği bir yönetim anlayışı bekliyor. Yönetime geldiğimiz günden bu yana kapımız yediden yetmişe herkese açıktır ve açık olacaktır.   Hizmette kırsal mahallelerde çalışmalarda onarımlar ve yeni yolların çalışmaları devam ediyor. Yapılan talepleri önemsiyor ve bu doğrultuda bir planlama ile komisyonlarımız çalışmaktadır. Çınar halkı ekonomi, çevre, kadın, genç, çocuk kısacası yaşamın her alanında hizmet istiyor ve bekliyor. Çınarlıların hizmet talebi bizim sorumluluğumuzdur bunun bilincinde olarak hizmet edeceğiz”

Çınar halkının ve Çınar’ın eksiklikleri doğrultusunda şu ana kadar Çınar’a neler yapıldı?

İlçe merkezimizin üst yapı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor ve yıl sonuna kadar bitirilmesini hedeflenmekteyiz. İlçe merkezine uzak mahalle ve mezralarımızın yol yapım çalışmalarını yürütmekteyiz. Çınar’ın Karacadağ bölgesinde bulunan Bulutçeker (Kubîkê), Karaçbellik (Qerajbelek) ile Danışır (Kufrî) kırsal mahallelerinde çalışmalar bittikten sonra şimdi de Karaçevre (Cobîn) mahallesinde çalışmalar sona erdi. Diğer mahallerde çalışmalarımız devam edecektir. Camilerin bakım onarım ve temizlik çalışmalarına yardım ediyoruz. İlçe merkezimizde bulunan olimpik havuzu faaliyete geçirip vatandaşlarımızın kullanımına açılmıştır. Tiyatro ve sinema gösterimi yapıldı. Fakir ve yardıma muhtaç ailelere ayni ve nakdi yardımlarda bulunduk. Kadın alanında okuma yazma ve erbane kursumuz ile sosyal çalışmalarımız da sürmektedir. Çalışmalarımızı bunlardan ibaret değil, tüm Çınar halkının fikir ve beyanını aldıktan sonra yeni projelerimiz hayat bulacaktır.”

“Projelerimiz bunlarla tek sınırlı olmayacak” dediniz. Çınar için planladığınız proje ve programlardan biraz söz eder misiniz?

“Çınar’a yapacağımız hizmetleri tamamen Çınar halkının isteği ve bizim hizmet belediyeciliği anlayışımızla yapıyoruz. Çınar için birçok alanda proje ve programımız var. Bilgi vermek gerekirse kısaca şöyle anlatabilirim: Milli Eğitim, Halk Eğitim ve Kaymakamlık ortaklığıyla öğrenciler için etüt merkezi açılacak.  İlçemize Meslek Yüksek Okulu getirmek için Dicle Üniversitesiyle görüşmelerimiz devam ediyor.  Sosyal belediyecilikle ilçemizdeki yardıma muhtaç ailelere ulaşıp mağduriyetlerini gidermeye devam edeceğiz. İlçede çocuklara ve gençlere yönelik tiyatro ve sinema gösterimi için daha kapsamlı çalışmalar yapacağız. İlerleyen zamanlarda çocuklara kendilerini geliştirecek, akıl yürütmeye dayalı satranç vb. turnuvalar yapacağız. Kooperatifler aracılığıyla üreticimizi mağdur etmeden, vatandaşımızın da menfaatini gözeterek ürünleri halka sunacağız. Giysi bank sayesinde mağdur ailelere giysi yardımları yapacağız. Kürtçenin daha yaygın konuşulması için girişimlerde bulunacağız. Kadın merkezleriyle kadınlarımız ve çocukların en yakın destekçisi olacağız. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını yaygınlaştırıcı projeler yürütmeyi düşünüyoruz.  Yeşil ve çevre dostu belediyecilik modeli oluşturmayı hedefliyoruz.  Tarım ve hayvancılıkla ilgilenen vatandaşlarımıza destekler sunarak ilçemizde tarım ve hayvancılığın üst seviyelere taşınmasına zemin hazırlayacağız. Hazine arazisinden bir arazi temin edebilirsek otogarımızı ilçenin biraz daha dışına taşımayı düşünüyoruz. Ayrıca gençler için belediyeye ait bir tesis kuracağız ve o tesiste Çınar halkının ihtiyacı olan düğün salonu, konferans salonu tarzında yapılar yer alacak”

Tarım ve hayvancılık dediniz. Geçtiğimiz günlerde çınar’da hayvan ölümleri ve düşükler gerçekleşti henüz net bir açıklama yapılmadı. Sizden konuya ilişkin bilgi alabilir miyiz?

“Geçen yılda benzer bir olayla karşılaşmıştık. Bu yıl yeniden yaşanması bizleri çok üzdü. Büyükşehir Belediyesiyle iletişim halindeyiz. Çınar’ın Başaklı (Hucetî) köyünde yaşanan hayvan hastalığı (şap) ile ilgili ilçe Sağlık Müdürlüğü sorumluluğunda gerekli raporlar tutulmuştur. Koordineli olarak biz de hayvan ölümlerinin nedeni ve sonuçları hakkında raporlama çalışmalarımız yaptık. İthal hayvanlarda rastlanan bir hastalık çeşidi olduğundan ötürü ithal hayvan alımları hakkında bilinçlendirme çalışmalarımız olacaktır. Bölgede hayvancılık önemli bir geçim kaynağı olduğundan dolayı halkın mağdur olmaması için elimizden geleni yapacağız”

Sayın başkan, son olarak çınar’ı nasıl bir noktada görmek istiyorsunuz?

“Çınar’ı daha modern ve estetik bir görünüme kavuşturmak öncelikli hedefimiz. Çınar halkı buna layık. Mardin ve Diyarbakır geçiş güzergahı üzerinde stratejik bir konumda bulunan bir ilçe olduğu için daha bakımlı bir ilçe olmayı kesinlikle hak ediyor. Yüz ölçümü olarak çok geniş bir alana yayılan ilçemiz tarım ve hayvancılık bakımından da oldukça önemli bir yerde bulunuyor. Böylesi zenginlikleri bulunan bir ilçede gerekli tüm hizmet kolaylığı sağlanacak ekonomi, ekoloji, tarım ve ticaret konusunda desteklerimiz ve çalışmalarımız olacaktır.  Çınar’da bulunan tarihi Zerzevan Kalesi’ni yıl içinde binlerce kişi ziyaret ediyor. Biz de tarihe ışık tutan bu kalede daha fazla turistin ağırlanması ve tanıtılması için çalışmalarda bulunacağız. Biz Çınar için, Çınar halkı için hizmet etmeden tek bir gün dahi geçirmeyeceğiz”

Yağmur ENSARİ’nin Röportajı

Bu haber 997 kez okundu.
Çınar - 16:36 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.