28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Dalkıran: ‘Diyarbakır tekrar bir başarı hikâyesi yazabilir’

Diyarbakır - 20 Nisan 2021 14:43 A A

Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İş İnsanları Derneği (GÜNTİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dalkıran, Pandemiye rağmen Diyarbakır’da yatırımların durmamasının önemli olduğuna işaret ederek, “Diyarbakır’ın algısına bakıyorsunuz 1927’lerde Türkiye’nin en büyük üçüncü sanayisiyken bugün geldiğimiz noktada hiçbir yerde esemesi bile okunmuyor. Diyarbakır tekrar bir başarı hikâyesi yazabilir. Tekstil kentle birlikte Diyarbakır ihracatta da iyi duruma gelecektir. Bugün çok ciddi miktarda adet ürün yapılıyor” dedi.

Türkiye’de ilk ve tek örnek Tekstil İhtisas OSB’ine ev sahipliği yapan Diyarbakır’da hazırlıklarını tamamlayan bazı firmalar üretimlerini sürdürdüğünü anlatan Başkan Dalkıran, bazı fabrikaların inşaat çalışmalarını devam ettirdiğini, bazı firmaların da inşaat çalışmalarına başlamak için son hazırlıklarını yaptığını söyledi.

‘TOPRAKTAN PODYUMA’

Diyarbakır’ı modanın merkezi haline getirmek istediklerini kaydeden Dalkıran, “Türkiye’nin en kaliteli pamuğunun üretildiği yerlerden bir tanesi Diyarbakır’dır. İplik fabrikalarımız, örgü fabrikalarımız var,  arıtma tesislerimiz bitmek üzere doğal olarak ürünlerimiz burada boyanacak. Direk mağazaya e ticaret sitelerine satış kanallarına gidebilecek seviyededir. Ondan dolayı Diyarbakır için ‘Topraktan Podyuma’ diyoruz” dedi.

“YATIRIMLAR GÜN GEÇTİKÇE BÜYÜYOR”

“Diyarbakır Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Türkiye’de tektir” diyen Dalkıran, “Hem kentin istihdamına büyük katkısı olacak hem birçok noktada katkıları olacaktır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir kent olan Diyarbakır’ımız tekstilde de bir marka şehir olmasını istiyoruz. Bir urfa gibi, Batman gibi çarpık bir gelişme değil, tam tersine son derece modern ve sürdürülebilir, alt yapısı sağlam firmalarımız buralara geliyor. Ve yatırımları gün geçtikçe büyüyor. Gelenlerde kendi markasını getiriyor ve burada ciddi bir potansiyel var” dedi.

HAZİRAN’DA HAZIR OLACAĞIZ

Diyarbakır’ın diğer kentlerden farklı olarak altyapısının çok sağlam olarak geliştiğini kaydeden Dalkıran, “Diyarbakır’da son derece modern tesisler kuruluyor ve tekstilin bütün alanları bulunuyor. Örnek olarak burada baskı yapılabiliyor, nakış yapılabiliyor, yani tekstil ile ilgili aklınıza gelen her şey yapılıyor, yani topraktan podyuma dediğimiz bu sloganın bütün detayları Diyarbakır’da yapılabiliyor. Öyle diyebiliriz ki Haziran ayından sonra topraktan çıkan pamuk direkt olarak podyuma gidebilecek şekilde hazır olacağız. Bir ürün başka hiçbir kente gitmeksizin pamuğuyla, ipliğiyle, örgüsüyle, boyasıyla, konfeksiyonuyla direkt satış kanalına gidebilecek noktada olacağız” dedi.

“İLK ETAPTA İSTİHDAMIMIZ 20 BİNİN ÜZERİNDE OLACAK”

“Burada istihdam edeceğimiz personel sayısı yani taahhüt ettiğimiz istihdam sayısı 10 bin kişiydi” diyen GÜNTİAD Başkanı Dalkıran, “Ama görünen o ki ilk etap için istihdamımız 20 binin üzerinde olacak. Şu anda 4 fabrika açıldı bine yakın istihdam söz konusu. Örneğin biz SCM olarak 135 kişi taahhüt ettik ancak biz burada 400 kişi istihdam edeceğiz. Soylu 200 istihdam taahhüdü var ancak şu anda ilk fabrikasında 600 kişi çalıştıracak. Bunun gibi gelen bütün yatırımcılarımız taahhütleri ve gerçekleştirecekleri bunun çok çok üzerinde olacaktır” dedi.

“İKİ ETABIMIZDA 70 BİN İSTİHDAM”

Tekstil kentte iki etaplarının bulunduğunu anlatan Dalkıran, “Bizim birinci etapta 129 hektar alanımız var. 129 hektar alanda öngördüğümüz 20 bin kişinin istihdam olması ikinci etabımız hazır 189 hektarlık bir alanımız var orada ve biz burada yüzde 70 doluluk oranına ulaştıktan sonra ikinci etabı açmak istiyoruz. İkinci etap ile birlikte bizim çok rahat bir şekilde öngörebileceğimiz 50 bin kişi çok rahat bir şekilde istihdam sayımız olacak. Önümüzdeki beş yol içerisinde bunları ön görüyoruz yani bu hayal değil ve önümüze koyduğumuz bir hedef değil. Bu çok rahat bir şekilde öngördüğümüz Tekstil İhtisas OSBde iki etabımızda 70 bin istihdam söz konusu olacak” dedi.

“İNSANLARIMIZ ÇALIŞMAK İÇİN ÇOK HEVESLİ”

İstihdam ve işsizlik konusuna da değinen Dalkıran, “Türkiye’nin en fazla genç nüfusuna sahip bir kentiz ve maalesef istihdamın az olduğu işsizin çok olduğu kentlerden biriyiz. 0-24 yaş arası bu kentte yaklaşık bir milyon kişi yaşıyor. İnanılmaz denilen sayıda genç nüfus var. Biz personellerimizi İşkur üzerinden alacağız ve bu personellerin tamamını kendimiz eğitiyoruz. İnsanlarımız çalışmak için çok hevesli sadece bu işi bilmiyorlar onu da gelen yatırımcı bu noktada elini taşın altına koyması gerekiyor” dedi.

“TALEPLERİ KARŞILAYAMIYORUZ”

Maliyetler noktasında bölgenin çok büyük avantajı olduğu hatırlatmasında bulunan Başkan Dalkıran, “Sigorta, işkur, sendika, kalkınma ajansı gibi kosgep gibi bu desteklerin alınması yani maliyetler başka bir il ile mesela İstanbul ile kıyaslandığı zaman yarı yarıya düşüyor. 6. Bölge teşviki çok değerli ve büyük avantaj var buralarda. Çok ciddi bir talep var ve açıkçası talepleri karşılayamayacak durumdayız. 40 firmamız sırada bekliyor pandemi döneminde bu kadar talebi çok sıradan çok normal bir şey değil. Bunun sebebi maliyetlerin düşük olması, çalışan potansiyelinin yüksek olması, 6. Bölge teşviklerinin diğer bölgelere nazaran çok daha iyi olması, dolayısıyla burada sürdürülebilir bir noktaya gelmesi demektir” dedi.

“DİYARBAKIR TEKRAR BİR BAŞARI HİKÂYESİ YAZABİLİR”

“Pandemiye rağmen Diyarbakır’da yatırımlar durmadı bu çok önemli” diyen Başkan Dalkıran “Diyarbakır’ın algısına bakıyorsunuz 1927’lerde Türkiye’nin en büyük üçüncü sanayisiyken bugün geldiğimiz noktada hiçbir yerde esemesi bile okunmuyor. Diyarbakır tekrar bir başarı hikâyesi yazabilir. Tekstil kentle birlikte Diyarbakır ihracatta da iyi duruma gelecektir. Bugün çok ciddi miktarda adet ürün yapılıyor” dedi.

“FİRMALARIN MERKEZLERİNİ DİYARBAKIR’A GETİRMEK İSTİYORUZ”

Bütün firmaların merkezlerini Diyarbakır’a taşımak istediklerini belirten Dalkıran, “Bugün Türkiye’nin en büyük 500 firması arasında olan firmalarımız var ve Böyle firmalarımızın merkezi başka yerdedir, biz onların Merkezlerini Diyarbakır’a getirmelerini istiyoruz. Eğer biz bu firmalarımızın merkezlerini Diyarbakır yaparsak ihracatta çok ciddi bir duruma gelebiliriz. Şimdi kentte mermer ve gıda sektörü etkilidir ama tekstil şu haliyle bile etkilidir ama o merkezler buraya taşındığında mevcut ihracat rakamının 3 katına çıkarız” dedi.

“DİYARBAKIR’IN İHRACATI TÜRKİYE’DE İLK SIRALARA GİRECEK”

Dalkıran, “Şu anda Diyarbakır Tekstil İhtisas Bölgesi birinci etabımız tam olarak faaliyete girdiği zaman tek başına Diyarbakır’ın ihracatı Türkiye’de ilk sıralara girecektir, bu kadar iddialıyız. Çünkü birçok Diyarbakırlı, ihracatını Diyarbakır’dan yapmıyor sınıra yakın olması sebebiyle gidip Mardin’den Şırnak’tan ya da gidip Mersin’den yapıyor. Ama biz bunun doğru olmadığını Diyarbakır’da üretilen her bir ürünün Diyarbakır adıyla ihracat yapılmasını istiyoruz. İşte o zaman Diyarbakır istediğimiz duruma gelecek” dedi.

Bu haber 717 kez okundu.
Diyarbakır - 14:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.