Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Dicle Üniversitesinden sesli kitap desteği

Diyarbakır - 28 Temmuz 2020 16:14 A A

Erişilebilir Üniversite hedefi doğrultusunda pek çok uygulama gerçekleştiren Dicle Üniversitesinde, özel gereksinimli öğrencilerin kaynaklara erişelebilirliğini artırmak üzere gönüllü öğrenciler tarafından basılı eserler sesli kitaba dönüştürülüyor.

Proje kapsamında 200 sesli kitap seslendirildi. Sesli Kitap Projesi, görme engelli öğrencilerimizin basılı kaynaklara sınırsızca erişimini sağlayıp öğrenim hayatlarını kolaylaştırmaktadır. Pandemi sürecinde Fen Bilgisi, Sosyal Bilgiler ve Matematik Öğretmenliği Bölüm öğrencileri tarafından toplam 50 kitap seslendirildi. Seslendirilmiş kitaplar CD halinde de özel gereksinimli öğrencilere ulaştırılıyor.

Ayrıca Dicle Üniversitesinde Aralık 2016 yılında kurulan Engelsiz Kütüphanede ise 200 adet kabartma kitap, şekil kabartma cihazı, kabartma harfli (Braille) yazıcı yine Braille alfabesine uygun klavye, daktilo ile taşınabilir kitap okuma cihazı ve ekran okuma programı (JAWS) yüklü bilgisayarlar bulunuyor. Kütüphanede görme engelli öğrencilerin ihtiyaç duyduğu her türlü ders notu, kitap gibi yazılı materyal Braille (kabartma) baskısı alınabilmekte ve böylece bilgiye ulaşmalarına olanak sağlanıyor.

Bu haber 458 kez okundu.
Diyarbakır - 16:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.