11° Kapalı
  • EURO 6.79
  • DOLAR 6.18

Diyarbakır Eğitiminde Denetim ve Disiplin yılı başlıyor!

Diyarbakır - 4 Eylül 2019 23:09 A A

5 ay önce göreve başlayan Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Feysel Taşçıer, 9 Eylül’de başlayacak 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılına ilişkin olarak, “Bu yıl denetim ve disiplin yılı olacaktır.” dedi.

DİYARBAKIR EĞİTİMİNDE BİR İLK: EYLEM PLANI

Diyarbakır eğitiminde bir ilk olma özelliğini taşıyan ‘Eylem Planı’nı açıklayan Taşçıer, hazırladıkları raporda, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Döneminde; ‘Akademik Durum’, ‘İnsan Kaynakları’, ‘Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) Düzenlemesi’, ‘Mesleki ve Teknik Okullarının Üretim Kabiliyetinin Hayata Geçirilmesi’ ve ‘2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Projeleri’ olmak üzere 5 ana başlığa yer verdiklerini söyledi.

‘LGS EYLEM PLANI İÇİN KOMİSYON KURULDU’

Milli Eğitim Bakanlığının Lise Giriş Sınavı (LGS) verilerini paylaşan Taşçıer, ‘LGS Eylem Planı’ hazırlayacaklarını ifade ederek, plan doğrultusunda 17 ilçe milli eğitim müdürlüğünde görevli şube müdürleri ile il koordinasyon komisyonu oluşturduklarını, bu komisyonla eğitim yılı içinde 12 toplantı yapılmasını planladığını, yapılan plan doğrultusunda sınav maratonu boyunca sorunların tespiti ve çözümüne yönelik çalışmalar geliştireceklerini kaydetti.

‘DYK İÇİN 3 İZLEME SINAVI YAPILACAK’

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ölçme ve Değerlendirme Merkezinde, uzman soru yazma ekipleri kurularak eğitim yılı içinde 3 ‘İzleme Sınavı’ planladıklarını anlatan Taşçıer, sınav sonuçlarına göre başarı durumlarının takibinin yapılacağını dile getirdi. LGS’de yer alan derslerin öğretmenleriyle çalıştaylar düzenlenerek ders basında özel sorunların tespit edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınmasının sağlanacağını vurgulayan Taşçıer, Hazırlanan “DYK Düzenlemesi” ile  sınavlara hazırlanan öğrencilerin DYK’lerden en üst düzeyde verim alınmasını amaçladıklarına işaret etti.

‘YKS İÇİN 2 SINAV DÜZENLENECEK’

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’na ilişkin planlamaları hakkında bilgi veren Taşçıer, ‘YKS Eylem Planı’ hazırladıkları açıklayarak, plan doğrultusunda ölçme ve değerlendirme için eğitim öğretim yılının birinci dönemi için 1, ikinci dönemi için 2 sınav düzenleyeceklerini belirtti. Üniversiteye yerleştirmede sorun alanları olarak gördükleri, ‘hedef eksikliği’, ‘sınav kaygısı’ ve ‘zaman yönetimi’ alanlarında sorunları giderebilmek amacıyla ortaöğretimde görev yapan tüm rehber öğretmenlere ilgili alanlarda seminer çalışmaları planladıklarının altını çizdi.

YKS’YE GİRECEKLER İÇİN TANITIM BROŞÜRÜ’

Öğrencilerin eksik bilgilerini tamamlamak ve yanlış bilgilerini düzeltmek amacıyla müdürlükleri tarafından hazırlanacak ‘YKS Tanıtım Broşürü’nün dönem içerisinde tüm öğrencilere ulaştırılmasını hedeflediklerini anlatan Taşçıer, ‘DYK Düzenlemesi’yle başta Yükseköğretim Kurumları Sınavına girecek olan tüm öğrencilerin bu kurslardan en yüksek düzeyde faydalanmasını amaçladıklarına dikkati çekti.

Okullarda proje ekipleri kuracaklarını söyleyen Taşçıer, Eylül ayı içinde TÜBİTAK projeleriyle ilgili 17 ilçede 17 ayrı eğitim vereceklerini duyuran Taşçıer, 2019 eğitim yılında Diyarbakır’da TÜBİTAK 4006 Fuarı düzenleyen 25 okulun en iyi projelerini ‘Bilim Şenliği’ kapsamında sergileyeceklerin belirtti.

‘AVRUPA FIRSATI İÇİN REHBERLİK BAŞLATACAĞIZ’

Öğrencilerin yurtdışı hareketliliğini artırmak için proje yazma ve yönetme desteği sunacaklarını kaydeden Taşçıer, müdürlüklerinin koordine ettiği Avrupa Birliği Projeleri hazırlayacaklarını, yenilenen Eurodesk Temas Noktası akreditasyonuyla gençlere Avrupa fırsatları konusunda rehberlik faaliyet başlatacaklarını ifade etti.

‘6 AYLIK EYLEM PLANI HAZIRLADIK’

Aldıkları proje desteklerine değinen Taşçıer, sıraladığı tüm başlıklarda her alan için ayrı koordinatörlükler kurulduğunu ve 6 aylık eylem planı hazırlandıklarını dile getirdi.  Okul yönetimlerinin eksikliklerinin giderilmesi için “Dönüşümcü Liderlik” eğitim başta olmak üzere kişisel gelişim eğitimlerinin verilmesini planladıklarının altını çizen Taşçıer, Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle ilk etapta 2 bin 571 yöneticilerine sorun alanlarına yönelik seminer verilmesini, akabinde yapılacak çalışmalarla 23 bin öğretmenlerinin bu eğitimi almasını planladıklarını anlattı. Okullarda görev alan yöneticilere hizmet içi eğitim programları uygulaması planladıklarını dile getiren Taşçıer, proje okullarda yönetici ve öğretmenlerine ‘Proje Yazma ve Yönetme’ konusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Proje koordinatörlerince hazırlanan program dahilinde eğitimler düzenleyeceklerini açıkladı.

‘’OKULLARDAKİ DENETİMLERİ BİZZAT BEN YAPACAĞIM’’

İl Milli Eğitim Müdürü Taşçıer, okullardaki sorunların tespiti ve denetim eksikliğine ilişkin olarak, bu yıl denetimleri kendisinin yapacağını söyledi.

Bu haber 1287 kez okundu.
Diyarbakır - 23:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.