23° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır maalesef “Evde Kal”mıyor!

Bağlar - 23 Mart 2020 22:04 A A

Koronavirüsün yayılmasını önleme adına gündeme gelen tedbirler konusunda yurt genelinde yapılan “evde kal” çağrısı maalesef Diyarbakır’da beklenen karşılığı bulmadı.

Diyarbakır’da sokağa çıkan birçok vatandaş ise 65 yaş altı olmanın rahatlığıyla sokaklarda gezinirken, sanki “evde kal” çağrısı sadece yaşlılara yapılmış gibi bir algıyla hareket etti.

Diyarbakır sıcak bahar havasının da etkisiyle evde kalmak yerine sokağa çıkmayı tercih etti. Sokaktaki vatandaşta ise ne koruyucu tedbirlere uydu ne de fiziksel temas mesafesini korudu. 

Diyarbakır’da bahar havası kendinin hissettirmeye başladı. Sıcağı gören Diyarbakırlılar koronavirüse karşı “evde kal” çağrısına uymak yerine bahar havasına uyup dışarı çıktılar.

Diyarbakır Sur ilçesinde vatandaşların sokağa çıkmadaki rahatlığı pes dedirtti. Sur diplerinde çimlere oturanlar, banklara sıralananlar, sokakları dolduranlar virüse karşı önlemleri hiçe sayarak hem kendi hem toplum sağlığını tehlikeye attılar.

“EVDE KAL” ÇAĞRISI DİYARBAKIR’DA KARŞILIĞINI BULMADI

Öyle ki, sanki sokağa çıkmaması gerekenler sadece 65 yaş ve üstüymüş gibi, evde kal çağrısına sadece yaşlılar uymak zorundaymış gibi bir algıyla rahat rahat çarşı Pazar dolaşıp durdular. Diyarbakır’da “evde kal” çağrısı yerine “sokağa çık” çağrısı yapılsa belki de daha çok etkili olurdu gibi bir görüntü oluştu. Maalesef vatandaşlarımız dozu düşük yasakları ya da uyarıları çiğneme konusunda garip bir alışkanlıkla hareket ediyor. “Evde kal” çağrısına uymak vatandaşa neden bu kadar zor geliyor ya da vatandaşın evde zaman geçirme kapasitesi neden bu kadar düşük bunun ciddi ciddi sorgulanması gerekiyor.

VATANDAŞ HALA DAHA VİRÜSE KARŞI ÖNLEMLERİN CİDDİYETİNİN FARKINDA DEĞİL

Virüsle mücadelede olmazsa olmaz olan “evde kal” çağrısına uymak, zorunlu kalmadıkça dışarı çıkmamak, dışarı çıkıldığında da fiziksel temas aralığını korumak vs. Diyarbakır’da bunların pek de dikkate alınamadığı gözlendi. Banka ATM’lerinin önünde oluşan kuyruklar, vatandaşların dip dipe sıralanması vs. virüs salgınına karşı önlemlerin pek de ciddiye alınmadığını ortaya koyuyor.

Kaynak: Tigris Haber

Bu haber 686 kez okundu.
Bağlar - 22:04 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.