26° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’da taziye ikna timleri kurulacak

Diyarbakır - 20 Haziran 2020 17:50 A A

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, “Maske takmayan ve maskeyi yanlış takanlara 900 lira ceza kesilecek. Taziye ikna timleri kurulacak” açıklamasını yaptı.

“MUTLAKA MASKE TAKACAĞIZ”

“Sizi virüs belki hiç etkilemeyebilir. Ama sizden bulaşacak olan çok sevdiğiniz insanlara zarar verir ve öldürebilir. Bu kadar sinsi bir düşmanla mücadele ediyoruz. Onun için alınacak tedbirlere uyulması da o kadar önemli” diyen Karaloğlu, Türkiye’nin salgınla mücadelede dünyadaki en başarılı ülkelerden biri olduğunu vurguladı. “Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Sağlık Bakanımız, sağlık çalışanlarımız ve illerde oluşturulan pandemi kurullarının yaptığı çalışmalarla ilgili Türkiye bugüne kadar süreci gayet iyi götürdü. Alınan kararlara uymamak virüsün işine yarıyor. Virüs yayılmaya devam ediyor. Çok sayıda insanın katıldığı mevlit, taziye, nişan gibi toplantılarda alınan kurallara uyulmaması virüsün işine geliyor. Müslüman bir toplumuz. Bizim inancımıza masum bir insanı öldürmek, bütün insanlığı öldürmek gibidir. ‘Sebep olan da işleyen gibidir.’ der büyüklerimiz. Onun için alınan kararlara ve konulan kurallara harfiyen uymamız gerekiyor. Çok fazla kural yok. Üç basit kuralımız var. Mutlaka maske takacağız, sosyal mesafe kuralına ve temizliğe dikkat edeceğiz.”

TAZİYELER RİSKLİ

Taziye ziyaretlerinin riskli olduğunu söyleyen Karaloğlu, şunları anlattı: “Diyarbakır’da en çok vakanın yayıldığı olaylardan biri taziyeler maalesef, yasak olmasına rağmen kaçak olarak evlerde yapılan taziyeler. Özellikle cenaze haberlerinden sonra hem Müftülüğe bağlı imamlarımız hem de kolluk birimlerimiz, Sağlık İl Müdürlüğümüzden katılan personellerimiz vatandaşımızı taziye konusunda uyaracak, ikna edecek. Bunun için bir ekip oluşturduk. Bu konuda vatandaşlarımızdan anlayış bekliyoruz. Rabbim bütün ölülerimize rahmet etsin. Ama ölümüze rahmet okutacağız diye dirimizi hasta etmenin, dirimizin ölmesine vesile olmanın dinen de vicdanen de doğru olmadığını, bu konuda vatandaşlarımızın bizlere yardımcı olacağını düşünüyoruz.”

Bu haber 796 kez okundu.
Diyarbakır - 17:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.