27° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’da Ulu Önder Saygıyla anıldı

Diyarbakır - 10 Kasım 2019 16:18 A A

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 81’inci yıl dönümünde, Diyarbakır’da düzenlenen törenle anıldı.

10 Kasım 1938’de hayata gözlerini yuman Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk için, Diyarbakır’da, çeşitli anma törenleri düzenlendi.

Anıt Park’ta düzenlenen törene, Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, 8. Ana Jet Üs Komutanı Ali Özmen, Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Prof. Dr. Feysel Taşçıer, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, kamu kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Saat 09.05’de sirenlerin çalınmaya birlikte tüm Türkiye’de olduğu Diyarbakır’da da hayat durdu, bayraklar yarıya indirildi. Çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, daha sonra Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi’nde devam edildi. Atatürk’ün hayatının anlatıldığı anma programında öğrenciler 10 Kasım nedeniyle hazırladıkları şiirleri okudu.

Burada konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Fetysel Taşçıer, 10 Kasım’ın bir yas günü olmakla beraber, Atatürk’ün inancını, mücadelesini, ülkemize kazandırdıkları ve kazandırmak istedikleri doğru anlamaları gereken bir gün olduğunu söyledi. Doç. Dr. Taşçıer, “Hayatı boyunca her fırsatta çocuklara ve gençlere seslenen onlarına bayramlar armağan eden yurt genelinde daima yanlarında olan gençlere yer veren büyük önder Atatürk, gençliğe olan inanç ve güvenini ‘Benim en büyük eserim Cumhuriyeti, ey yükselen nesil istikbal sizindir, Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz’ sözleri ile gençliğe emanet ettiğini gösterdi” dedi.

Atatürk’ü anma programı, Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin seslendirdikleri şarkılarla son buldu.

Bu haber 714 kez okundu.
Diyarbakır - 16:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.