Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Eğitim Sen’den İhraç için listeler hazırlanıyor’ iddiası!

Diyarbakır - 19 Kasım 2021 17:58 A A

Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Emine Şahin, üyelerine baskı yapıldığını belirterek, üyelerinin kanun hükmünde kararname ile kamu kurumlarından ihraç edilmeleri için listeler hazırlandığını öne sürdü.

Eğitim Sen Diyarbakır şubeleri üyelerine yönelik baskı iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yapılan açıklamada konuşan Eğitim Sen Diyarbakır 1 No’lu Şube Eşbaşkanı Emine Akşahin “Son dönemde Amed Eğitim Sen üye ve yöneticilerine yoğun gözaltı ve tutuklama yapılmaktadır. Burada ihraç listeleri oluşturulup ilgili komisyonlara gönderilmektedir. Hepimiz biliyoruz ki sendikal faaliyetler suç sayılamaz. Kentte yürüttüğümüz mücadele bazı kesimleri rahatsız etti. Siyasi iktidara biat etmediğimiz için cezalandırılmaktayız. Siyasi iktidar, yargı emniyet güçleri gibi birçok güçle üzerimize gelmektedir. Ancak şu çok iyi bilinmelidir ki, Eğitim Sen susmaz, biat etmez, korkmaz ve göz yummaz. Bundan sonraki süreçte de ihraç edilen tüm arkadaşlarımız geri dönünceye kadar mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘ARKADAŞLARIMIZIN İHARACI TALEP EDİLDİ’

Eğitim Sen Diyarbakır 2 No’lu Şube Sekreteri Volkan Tuncer, OHAL uygulamaların bugün de hukuksuz bir şekilde devam ettiğini dile söyledi. Tuncer, kentte sendikalarının üye ve yöneticilerine dönük sindirme ve baskı politikalarının olduğunu ifade ederek, “Devlet belgeleri arasına giren ‘kurum kanaati, kanaat değerlendirmesi’ gibi kavramlarla oluşturulan dosyalardan ötürü sendika üyesi arkadaşlarımızın ihraç olmaları açıkça kanıtlamaktadır ki bir hukuk devletinin en asgari ölçülerinden bile eser kalmamıştır. Yine, ilimizde düne kadar sendikal faaliyetler gerekçesiyle yürütülen idari soruşturmaların tüm aşamaları ilde tüketilirken 6 Kasım soruşturma dosyaları bilinçli ve siyasî kararla bakanlık müfettişlerine gönderilmiş ve arkadaşlarımızın ihracı talep edilmiştir. Soruşturmalar adli olarak beraat edilmesine karşın, idari olarak yürütülen soruşturma dosyaları, kentte belirli kişiler ve kurumlar arası yürütülen ideolojik işbirliği neticesinde oluşturulmuş, içi kanaat değerlendirmeleri ile doldurulmuş ve suç unsuru olarak ihraca gerekçe gösterilerek 35. Madde komisyonuna gönderilmiştir” diye konuştu. 

‘ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Tuncer, örgütlü mücadelelerinden asla vazgeçmeyeceklerini ifade ederek “Her türlü yasadışı girişim ve saldırıya rağmen hukuki, fiilî meşru mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz, diz çökmeyeceğiz. 35. Madde komisyonu kapatılıncaya ve ihraç edilen tüm arkadaşlarımız görevine dönünceye kadar mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz” şeklinde ifadelerini kullandı.

Salih YEŞİL’in Haberi

Bu haber 202 kez okundu.
Diyarbakır - 17:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.