29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Enerji Sempozyumu Başladı

Diyarbakır - 5 Aralık 2019 16:43 A A

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) tarafından “Enerji ve Ekoloji ve Toplumsal Barış” temasıyla düzenlediği ve 3 gün sürmesi planlanan “12. Enerji Sempozyumu” başladı.

TMMOB adına Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından düzenlenen 12. Enerji Sempozyumu Diyarbakır’da başladı. “Enerji Ekoloji ve Toplumsal Barış” temasıyla Sur ilçesinde bulunan bir otelde başlayan sempozyuma çok sayıda akademisyen, mühendis, mimar, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Arif Nacaroğlu, enerjiyi siyasetten ayrı bir şekilde ele alamayacaklarını ifade ederek, “Enerjinin tartışıldığı yerde ne yazık ki siyaseti de tartışmak zorunda kalacağız. Kirli siyaseti, hatta kanlı siyaseti tartışacağız. Dünya servetinin yarıdan fazlasını elinde tutan 40 aileye kafa tutulurken, Türkiye servetinin yarısından fazlasını elinde tutan 5-10 aileye sesimizi çıkarmaya çalışacağız. Enerji silahıyla rehin alınmışlık siyasetini tartışacağız. Rusya’yı, ABD’yi, nükleer enerjiyi, Doğu Akdeniz’deki paylaşım kavgasını, yenilenebilir enerjiyi tartışacağız. Enerji politikalarındaki yandaşlığı, doğa katliamını, tarihin, kültürün ve kadim kentlerin yok edilişini tartışacağız.” diye konuştu.

EMO Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Orak ise iki yılda bir yapılan enerji sempozyumunun bir yıllık hazırlık sürecinin sonucu olduğunu belirterek, “3 gün sürecek sempozyumda fosil enerji üretimi, yenilenebilir enerji, barajlar, Türkiye’nin enerji politikası gibi birçok konu tartışılacak. Hepimizin bildiği gibi dünyanın neresinde olursa olsun orada enerji varsa, siyaset de vardır. Şu anda dünyanın en önemli varlığı ve sömürü düzenin tek aktörü enerji ve kaynaklarıdır. Bu temelde sempozyumun son gününde Tahir Elçi anısına ‘Enerji Savaşlarında Yıkılan Kentler ve Kürt Sorunu’ adlı oturum gerçekleşecek. Aynı günde sempozyum, Yazar Fikret Başkaya sunuşuyla Enerji ve Bölgesel Barış Formu ile sonuçlanacak.” şeklinde konuştu.

‘ANCAK ÜLKEMİZDE YAŞANABİLECEK GARABET’

Sempozyumda konuşan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ise Tahir Elçi’yi anarak, “Herkesin ortasında, onlarca kamera önünde gerçekleştirilen cinayet dört yıldır çözülebilmiş değil. Tüm yaşamını faili meçhul cinayetleri açığa çıkartma mücadelesiyle geçiren bir hukuk insanının ölümünü failini meçhul bırakmak, ancak bizim ülkemizde yaşanabilecek bir garabettir.” ifadelerini kullandı.

‘ENERJİ KAMUSAL BİR HAKTIR’

“Doğanın ve insanlığın ortak geleceği söz konusu olduğunda akla gelen ilk başlıklardan birisi enerji olmaktadır” diyen Koramaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Enerji konusu ekonomik, toplumsal, ulusal ve uluslararası gelişmelere yön verebilme kapasitesiyle hayatımızda büyük bir yer tutmaktadır. Günümüz dünyasında enerji, insan yaşamının zorunlu ve temel bir gereksinimi haline gelmiştir. Daha fazla kar uğruna sadece insan emeğini değil, doğal kaynaklarımızı da insafsızca sömüren küresel kapitalizm, bütün dünyayı büyük bir çöküşe doğru sürüklüyor. Kıtlık, enerji krizi, çevre felaketleri, göç ve savaş gibi küresel çaplı felaketlerin önüne geçmenin yegâne yolu, rant hırsının yerine kamusal çıkarı, kontrolsüz bir tüketim anlayışı yerine sürdürülebilir politikaları öne çıkarmaktır.”

Salih YEŞİL’in Haberi

Bu haber 710 kez okundu.
Diyarbakır - 16:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.