16° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

‘Engelliler adına para toplayanlara itibar etmeyin!’

Diyarbakır - 29 Ekim 2019 17:54 A A

Diyarbakır’da engelliler ve kanser hastalarının adını kullanarak para toplamak isteyen bir grup dolandırıcı, Yeniden Yaşam Kanserle Mücadele Derneği Başkanı Şükrü Abay’a dergi satmak istedi. Abay ve grup arasında yaşanan tartışma karakolda son buldu.

İddiaya göre, Diyarbakır Yeniden Yaşam Kanserle Mücadele Derneği’nin ismini kullanarak dergi ve gazete satışı yapıp engelli ve kanserli hastalara bağış adı altında vatandaşların duygularını suistimal ederek haksız kazanç elde etmek isteyen dolandırıcılar yoldan geçen Kanserle Mücadele Derneği Başkanı Şükrü Abay’a gazete satmak istedi. Dolandırıcılar Abay’dan para isteyince olanlar oldu. Abay ve haksız kazanç elde eden grup üyeleri arasında tartışma çıktı. Yaşanan tartışma karakolda son buldu, taraflar birbirinden şikayetçi oldu.

ŞİKAYETÇİ OLDUK

Yaşanan olayla ilgili gazetemize konuşan Diyarbakır Yeniden Yaşam Kanserle Mücadele Derneği Başkanı Şükrü Abay, ikinci kez başına aynı olayın geldiğini söyledi. Abay, hastalıklarının vermiş olduğu acının, dolandırıcıların verdiği acıların yanında hafif kaldığını belirterek, “1993 yılından beri kanser hastasıyım. 26 yıldan beri 4 kez kanser oldum, bu kanserleri kemoterapi görmeden kendi çabalarımla yendim. Bu tecrübemi benim gibi acı çeken, Diyarbakır’da 7 bin 100 kanserli hastaya katkım olsun diye böyle bir dernek kurma fikri oluştu bende. 2016 yılında derneğimizi kurduk. O günden beri gönüllü ve bir yaşam biçimi olarak kanserle mücadele konusunda çaba gösteriyoruz. Birkaç ay önce yolda yürürken bir kız önüme geçti, ‘Kanserle Mücadele Derneği’ne bağış topluyorum’ demişti. Bu şahıslarla tartışma yaşadık ve davalık olduk. Şimdi bu olay üzerinden daha 5 ay geçmeden aynı şekilde bir olaya tanıklık ettik. Arkadaşlarımızla birlikte Yenişehir İlçesi’nde bir ziyarete giderken ellerinde gazete satan birkaç kişiyi gördük. Bu kişilerin önünden geçerken bize de gazete satmak istediler. Bunların talebini kabul etmeyince ve yaptıklarının yanlış olduğunu söyleyince aramızda tartışma çıktı. Arkadaşlarımla birlikte grup üyelerinden şikayetçi olduk. Yenişehir Karakolunda konuya dair ifade verdik. Diyarbakır Emniyeti halkın duygularıyla oynayan bu dolandırıcılara karşı çalışma yürütüyor ama buna rağmen korsan bir şekilde çalışma yürütmeye devam ediyorlar. Talebimiz bunların bu kadar rahat bir şekilde çalışmalarını önlemek” dedi.

ENGELLİ VE KANSERLİ HASTALARI KULLANIYORLAR

Kurulan derneğin bugün kadar bağış toplama gibi bir yola başvurmadıklarını ifade eden Abay, “Kuruluşundan bu yana kimseden para toplamadık. Kendi büromuzun yaklaşık bin liralık giderini hiç kimseden yardım almadan, kimseden bağış talebinden bulunmadan gönüllü olarak üyemiz olan kanser hastaları ile her ay bir araya gelerek kendi giderlerimizi karşılıyoruz. Diyarbakır’da son birkaç ay içerisinde yaklaşık 100 arkadaşımızı toprağa gömdük, vefat ettiler. Acılarla uğraşıyoruz, onların acılarını paylaşıyoruz, onlarla ağlıyor ve gülüyoruz. Böyle bir çalışmanın içerisindeyken, Diyarbakır’da kanserden daha büyük bir acı var. Engelli ve kanserli hastaların acılarını suistimal ederek piyasada kapı kapı dolaşıp Kanserle Mücadele Derneği adına kanserli hastalara yardım bağışı topluyor dolandırıcılık yapıyorlar. Biz kader arkadaşlarımızın çocuklarını ve ya çalışanları sahaya gönderip gidin derneğimize bağış toplayın gibi bir çalışmamız kesinlikle yoktu. Biz asla bunları yapmayız ve kader arkadaşlarımızla kendi yağımızda kavruluyoruz. Biz maddi yardımdan ziyade moral ile kader arkadaşlarımıza yardımımız oluyor, onların ihtiyacı olanda budur. Biz bundan çok rahatsızız, yıllardır bu kanserin bize verdiği acıdan daha çok bunların yaptığı bize acı çektiriyor” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Abay, söz konusu kişilerin Mersin’den geldiğini ve polis tarafından il dışına gönderildiği belirtti.

Ali Abbas Yılmaz’ın Haberi/Tigris Haber

Bu haber 739 kez okundu.
Diyarbakır - 17:54 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.