15° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Halepçe katliamında yaşamını yitirenler anıldı

Diyarbakır - 16 Mart 2021 15:43 A A

Saddam Hüseyin tarafından 5 bin insanın kimyasal silahlarla katledilmesinin yıldönümünde, Halepçe katliamı kurbanları Diyarbakır’da anıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Saddam Hüseyin tarafından 16 Mart 1988’de Irak’ın Halepçe kentinde kimyasal silah kullanılarak işlenen katliamın kurbanları için anma düzenledi. Diyarbakır merkez Yenişehir ilçesi Hazal Park’ta yapılan anmada konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkan Vekili İrfan Söner, 1986 yılında Enfal’de başlayan 1998 yılına Halepçe’de devam eden katliamlarda uluslararası güçlerin rolüne dikkat çekti. Kürt halkı üzerinden katliam yapanların sonlarının Saddam gibi olacağını söyleyen Söner, “Saddam hak ettiği yeri buldu. Tekrardan katliam planları yapanlara sesleniyoruz, Kürtler üzerinde uyguladığınız katliamlara son verin. Barış, demokrasi ve hukuk yoluyla çözüm için bir araya gelin. Bir kez daha bu katliamı lanetliyoruz.” diye konuştu.

‘KÜRTLERİ YOK EDEMEZSİNİZ’

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel ise, “33 yıl önce binlerce insanımız elma kokusuyla katledildi. Bu katliam Kürtler için yeni olmadığını söyleyen Güzel, “Benzer katliamlar Kürtler üzerinde uygulanıyor. Bugün tekrardan katliamlarla Kürtleri ve kimliklerini yok etmeye çalışıyorlar. Buradan bir kez daha sesleniyoruz; Kürtler vardır, var olacaklar. Kürtlerin kimliklerini yok edemezsiniz. Katliamda yaşamlarını yitirenleri anıyoruz, onları unutturmayacağız.” ifadelerini kullandı.

SİYASİ PARTİLERDEN ORTAK ANMA

Katliama ilişkin ikinci anma ise siyasi partilerin katılımı ile Kürdistan Demokrat Partisi Türkiye (KDP-T) temsilciliğinde yapıldı. Anmaya, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kaya, Azadi Hareketi Başkan Yardımcısı Cemal Satı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, KDP -T üyesi Ozan Kardaş katıldı.

Salih YEŞİL’in Haberi

Bu haber 599 kez okundu.
Diyarbakır - 15:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.