11° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

İHD: ‘1 yılda 54 kadın öldürüldü’

Diyarbakır - 25 Kasım 2019 17:08 A A

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi: 1 yılda Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde 54 kadın öldürüldü.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, son bir yılda kadına yönelik şiddetin bilançosunu açıkladı. Şube binasında düzenlenen toplantıda konuşan İHD Kadın Komisyonu Üyesi Ezgi Sıla Demir ve Derya Yıldırım, Türkiye’de her gün 3 kadının katledildiğini, 2019 yılı içerisinde Diyarbakır’da dört kadının yakınları tarafından katledildiğini söyledi.

25 Kasım 2018 ile 25 Kasım 2019 tarihlerini kapsayan raporda, 2011 yılında Suriye’de başlayan savaşta 5 bine yakın Êzidî kadının IŞİD tarafından esir alındığına ve 3 bin kadının akıbetlerinin bilinmediğine dikkat çekildi. Raporda ayrıca, Suriye’de IŞİD’den alınan Bağuz yakınlarında, kadın ve çocukların gömüldüğü toplu mezarların ortaya çıktığı bilgisine yer verildi.

Raporda, Dünya Ekonomik Forumu tarafından Cinsiyet Eşitliği 2018 raporuna göre Türkiye’nin 149 ülke arasında 130’uncu sırada yer aldığı belirtilerek, “Ülkenin mevcut siyası yapısı, toplumsal cinsiyet eşitliğini yok saymakta ve siyasetçilerin söylemleri de bu yönde olmaktadır. Mevcut politikalar kadını daha çok ev içine hapsetmekte, toplumsal hayattan ve toplumsal yaşama eşit katılımdan uzak tutmaya çalışmaktadır. Kadınların siyasete katılımı erkeklerle eşit oranda olmamaktadır. Parlamento’da 600 milletvekilinin yalnızca 102’si kadındır. Ülkenin parlamentosu aslında bu hali ile toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin en çarpıcı göstergesidir. Kadın politikalarına erkekler karar vermektedir. Siyasette yer alabilme imkanı bulabilmiş kadınlar etkili alanlarda değil daha tali alanlarda görev almaktadır. Siyasete katılımdaki bu düşük oran yalnızca milletvekilliği olma şeklinde değildir, bugün siyasi partilerin içindeki temsiliyette kadınlar yok denecek kadar azdır” denildi.

İHD’nin raporuna göre Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 54 kadının katledildiği, 13 kadının ise şüpheli bir şekilde ölü olarak bulunduğu, 61 kadının yaralandığı, 9 kadının ise cinsel saldırıya uğradığı belirtildi.

Rapora göre son bir yıl içinde Şanlıurfa’da 8, Diyarbakır’da 7, Gaziantep’te 6, Kahramanmaraş’ta 5, Batman’da 4, Malatya’da 4, Mardin’de 3, Iğdır’da 1, Elazığ’da 3, Dersim’de 3, Ağrı’da 3, Erzurum’da 2, Van’da 1, Bitlis’te 1, Şırnak’ta 1, Bingöl’de 1 ve Hakkari’de 1 kadın yakınları tarafından öldürüldü.

Raporda, intihar eden Batman’da 1, Erzurum’da 1, Erzincan’da 2, Hakkari’de 2, Antep’te 1, Malatya’da 2, Diyarbakır’da 2, Ardahan’da 1 ve Siirt’te 1 olmak üzere 13 kadının ölümünün kuşkulu olduğu belirtildi.

Bu haber 534 kez okundu.
Diyarbakır - 17:08 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.