-6° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

İnşaattan geçen yüksek gerilim hattı tehlike saçıyor

Diyarbakır - 6 Aralık 2019 10:35 A A

Diyarbakır’da inşaatı devam eden sitenin içinden geçen yüksek gerilim hattı tehlike saçarken inşaat şirketi, sorunun hemen giderilmesi gerektiğini belirtti.

Diyarbakır’da, anahtar teslimi yapılmaya hazırlanan 128 dairelik siteden geçen ve yerden yüksekliği 3 metre olan yüksek gerilim hattı tepkilere neden oldu.

Merkez Yenişehir ilçesi Üçkuyu Mahallesi 2149 ada 3 no’lu parselde özel bir yapı inşaat firması tarafından 128 daireden oluşan site yapıldı. Fabrika Mahallesi ile Fırat Mahallesi arasındaki enerji hattı siteye ait C ve D bloklarının yakınından geçmesiyle beraber yerden yüksekliğinin de 3 metre olması, ilgili firmayı olabilecek kazalar konusunda endişelendirdi.

İnşaat firmasının yetkilileri, geçen yıldan bu yana Dicle EDAŞ’a yazılı müracaat edilmesine rağmen şu ana kadar herhangi bir çalışma yapılmadığını iddia etti.

Konuya ilişkin bilgi veren inşaat firması yetkilisi Emin Özer, binaların arasından geçen yüksek gerilim hattından dolayı DEDAŞ’la sıkıntı yaşadıklarını belirterek, “DEDAŞ’la olan sıkıntımız binaların arasında yüksek gerilim hattının geçmesidir. CİMER’e dilekçe de gönderdik. Bunun bir an önce kalkması gerekir. Burada 128 tane dairemiz var. Yaklaşık 500 insan burada yaşayacak. C ile D bloğunun ortasından geçen ve yerden yüksekliği 3 metre olan yüksek gerilim hattının biran önce kaldırılması gerekir.” dedi.

İnşaat firması olarak ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Özer, “Bununla ilgilenenler de bu sıkıntı için ellerinden geleni yapsınlar. Bir kaza ve yaralanma olmadan önlemimizi alalım. Bir can gittikten sonra bir şeyler yapmanın anlamı kalmıyor. Asansörün bozulması ve nakliye aracının gerilim hattına temasta bulunması halinde sonucu ölümdür.” şeklinde konuştu.

“HERHANGİ BİR YARALANMADAN FİRMAMIZ SORUMLU DEĞİLDİR”

Özer, “Bize her zaman olumlu yanıt verdiler ama maalesef sadece sözde kaldı. Bazı şeylerin sadece sözde kalmasını istemiyoruz. Burası bir yapı ve belediye bize burası için ruhsat verdi. Biz de burada inşaatımızı yaptık.” ifadelerini kullandı.

Bundan sonraki süreçte olabilecek herhangi bir faciadan firmalarının sorumlu olmadığını altını çizen Özer şöyle konuştu: ‘’2018’den beri CİMER’e dilekçe, belediyeye ve Dicle EPSAŞ’a gidiyoruz. Elimizde hangi tarihte verdiğimiz dilekçelerde mevcuttur. Herhangi bir yaralanmadan firmamız sorumlu değildir. Çünkü biz resmi olarak her yere başvurumuzu yaptık. C bloğun inşaatını yaparken bayağı bir zorlandık. İnşallah halledilir ve gönül rahatlığıyla ev sahiplerine anahtarlarını veririz. Biz de ve onlarda rahat etsinler.’’

DEDAŞ: SORUNU OLABİLECEK EN KISA SÜREDE ÇÖZECEĞİZ

Dicle EDAŞ Diyarbakır İl Müdürlüğünden konuyla ilgili yapılan açıklamada ise  bahsi geçen yerde uzun yıllardan beri yüksek gerilim hattının olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, “Buradaki yüksek gerilim hattı şehri besleyen ana hattır. Yaklaşık 20 yıldan beridir şehir merkezi bu hattan beslenmektedir. Direk sonradan buraya konulmadı. Normal şartlarda inşaat çalışmasının mevcut bu duruma göre planlanıp yapılması gerekirdi. Ancak buna rağmen, inşaat alanında bulunan yüksek gerilim hattını deplase edeceğiz. Bunun için proje ve ihale süreci devam ediyor. Sorunu olabilecek en kısa sürede çözeceğiz. Proje ve deplase çalışmalarının tamamlanması 2020’yi bulacaktır’’ denildi.

(Kaynak: İLKHA)

Bu haber 670 kez okundu.
Diyarbakır - 10:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.