19° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

İşler: ‘Kadın cinayetleri önlenmek isteniyorsa, önce bunun özde istenilmesi gerekir’

Diyarbakır - 15 Ocak 2021 22:42 A A

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Diyarbakır Kayapınar İlçesi Kadın Kolları Başkanı Nazan İşler, son günlerde kadına yönelik şiddet ve Kadının Siyasetteki yeri ve DEVA Partisinin bu konudaki eğilimini sitemize değerlendirdi.

Kısa bir süre önce Kurulan Demokrasi ve Atılım Partisi Diyarbakır Kayapınar İlçe Kadın Kolları Başkanlığına atanan Diyarbakırlı İş Kadını Nazan İşler, son günlerde kadına yönelik şiddet ve Kadının Siyasetteki yeri ve Partisinin bu konudaki eğilimini değerlendirdi.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDETTE TÜRKİYE BAŞI ÇEKİYOR”

Maalesef kadına yönelik şiddette Türkiye’nin başı çektiğini hatırlatan Başkan İşler, şöyle dedi:

“Öldürülen kadınların sayı olarak çokluğu kanımızı dondurur nitelikte. Türkiye’de kadın olmanın bilançosuna baktığımız zaman 2017 yılında 407 kadın öldürüldü. 2018 yılında bu sayı 440’a çıktı ve 2019 yılında bu sayı 474. Korkutucu bir şekilde bu rakamlar gittikçe artmakta ve öldürülen kadınların çoğu devlete başvurmuş, koruma ve sığınma talep etmiş ya da suç duyurusunda bulunmuş kadınlar. Aylin Sözer, Özgecan Aslan, Emine Bulut, Şule Çet, Ceren Özdemir ve adını sayamadığım o kadar çok kadın var.

“KADIN CİNAYETLERİ ÖNLENMEK İSTENİYORSA ÖNCELİKLE ÖZDE İSTENMESİ GEREKİR”

Son yıllarda artan kadın cinayetlerinin öncelikle sebeplerinin araştırılıp irdelenmesi gerekir daha sonra kalıcı bir çözüm önerisi sunulması gerekir. Kadın cinayetlerini önlemek istiyorsak önce bunu özde istememiz gerekir. Devletin başındaki kişinin elinde yasalar, STK’lar, Adli Makamlar, Kolluk görevlileri var. Bunlarla topyekûn bir çalışma yürütülmesi halinde, bu cinayetlerin önüne geçilmesi mümkündür”

“PARTİMİZ KADINLARA ÖNEM VERİYOR”

İşler, Kadının Siyasetteki yerine de değinerek, “Toplumun her alanından var olup ta emeği görülmeyen biz kadınların ne yazık ki siyasetteki temsiliyeti yetersiz durumda. Bu anlamda bir eşitsizlik söz konusu ve bu aslında demokrasi meselesi. DEVA olarak yepyeni bir siyaset dili ve kültürü oluşturmak amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Partimizde yüzde 35 cinsiyet kotası, yüzde 20 Gençlik kotası bulunmaktadır. DEVA Partisi merkezde kadına oldukça yer vererek kadına önem verdiğini göstermiştir” diye konuştu.

Bu haber 972 kez okundu.
Diyarbakır - 22:42 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.