20° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

‘Kimliksiz Ahmet’e Bağlar Belediyesi sahip çıktı!

Bağlar - 24 Nisan 2020 12:22 A A

Diyarbakırlı Ahmet Önder 34 yıl önce askerden firar ettiği için vatandaşlıktan atıldı. Tek odalı evde yaşam mücadelesi veren Önder, “Ben bu ülkenin vatandaşıyım. Çocuklarımın kimliği var ama benim yok. Kimliğim olmadığı için yardım yapılmıyor. İki gündür açım” feryadında bulundu.

Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi’nde doğan 54 yaşındaki Ahmet Önder, 34 yıl önce askerden firar edince önce cezaevine düştü, ardından İçişleri Bakanlığı tarafından vatandaşlıktan çıkarıldı. Diyarbakır Valiliği ve İçişleri Bakanlığı’na yaptığı kimlik başvuruları reddedilen Önder, 3 yıldır Diyarbakır İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nün vermiş olduğu “Vatansız Müracaat Belgesi” ile mülteci statüsünde yaşıyor.

ASKERE GİTMEYE HAZIRIM

Önder, şunları söyledi: “Bu hastalık da çıkmış tek odada kalmışım, bir yere de gidemiyorum. İki gündür acım ve kimse de bana bakmıyor. Elektrik borcumu ödeyemediğim için bir aydır kesik. Her şeyden yoksun durumdayım, zordayım. Bana verdikleri mülteci kağıdını kimlik diye vermişler. Bu belgeyi hastane bile kabul etmiyor. Herkese yardım yapılıyor ama ben hiçbir şekilde faydalanamıyorum. Muhtarlık da kaydım bile yok, kimse yardım da etmiyor. Lütfen derdime bir çare bulun. Çocuklarımın kimliği var ama benim yok. Vatani görevi yapmaya hazırım. Askerliği seviyorum, seve seve de yaparım. Cumhurbaşkanımdan, valimden rica ediyorum. Allah rızası için bana yardım edin” çağrısında bulunmuştu. 

BAĞLAR BELEDİYESİ SAHİP ÇIKTI

‘Vatansız Ahmet’e Bağlar Belediyesi Başkanı Hüseyin Beyoğlu tarafından gıda ve nakdi destek ulaştırıldı.

Bağlar Belediyesi Başkanı Hüseyin Beyoğlu, kendi imkanlarıyla Önder ailesine gıda ve nakdi yardımda bulundu. Beyoğlu ayrıca Önder ailesine Sosyal Yardımlaşma Vakfı üzerinden de irtibata geçerek yardım edilmesini sağlayacak.

Kaynak: Tigris Haber

Bu haber 752 kez okundu.
Bağlar - 12:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.