28° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Malkoç: “Paniğe gerek yok vatandaş iki ay konut almasın yeter”

Diyarbakır - 10 Haziran 2020 22:22 A A

İnşaat Mühendisi, Konut yapım, İnşaat bilirkişisi ve Değerleme uzmanı Mehmet Veysi Malkoç, Diyarbakır’da bazı konut satıcılarının, fiyatları artırmasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Devletin inşaat ve emlak piyasasını canlandırmak için banka faizlerini düşürmesini fırsat bilen bazı emlak spekülatörlerinin Türkiye’nin her tarafında olduğu gibi Diyarbakır’da da konut başına 50-80 bin lira arasında fahiş zamlar yaptığına dair yoğun şikayetler geldiğine işaret eden Malkoç, “Oysa banka faizlerinde çok büyük düşüşler yaşanmış değildir. Sadece aylık yüzde 0.85-0.90 olan faizlerde yüzde 0.10-0.15 oranında bir düşüş gerçekleşmiştir. Totalde baktığınızda 200 bin liralık bir kredide yaklaşık 10 bin liralık bir düşüş yaşanmıştır” dedi.

“FAİZ KARLARI ARTTIĞI İÇİN BAZI BANKALARIN İŞİNE GELİYOR”

İnşaat Mühendisi Mehmet Veysi Malkoç, bunu fırsat bilen bazı müteahhitlerin, emlak ofislerinin ve bir takım bankacıların bu fahiş ve suni artışın arkasında olduğuna dair bir takım bilgilerin kamuoyunda mevcut olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi:

“Zira konut fiyatı yükseldikçe bankaların kullandıracakları kredi miktarları ve dolayısıyla faiz karları arttığı için bu da bazı bankaların işine gelmektedir.

“VATANDAŞA BÜYÜK BİR HAKSIZLIK VE AYNI ZAMANDA ZULÜMDÜR”

Bunlara bakan bireysel konut sahipleri de aynı artışı gerçekleştirmektedir.. Bu süreçte ve yakın zamanda inşaat maliyet artışlarında herhangi bir artış olmadığı hatta maliyetlerde gerileme olduğu halde bu haksız kazanca yönelinmesi vatandaşa büyük bir haksızlık ve hatta zulümdür”

“DİYARBAKIR’DA MEVCUT KONUT STOKU YETERLİDİR”

Diyarbakır’da hali hazırda mevcut konut stokunun yeterliği olduğuna değinen Malkoç, “Sadece bu yıl Cumhurbaşkanlığı TOKİ idaresi tarafından Diyarbakır’da 2000 konut yapılmaktadır. Vatandaşlarımızın paniğe kapılmaması ve mümkünse sadece iki ay için konut satın almaması bu fiyatları belki de eskisinden fazla aşağıya çekecektir.

“KONUT SATIŞI İLE SOĞAN SATIŞI ARASINDA TİCARİ BAKIMINDAN PEK FARK YOKTUR”

Konut satışı ile soğan satışı arasında ticari bakımından pek fark yoktur. Kişi nasıl geçmişte soğana hücum ettiğinde kilosu 10 liraya çıktıysa ve sonrasında bir liraya indiyse konutta da vatandaş paniğe kapılırsa doğal olarak arz ve talep dengesi gereği artar. Fakat vatandaş paniklemeyip sadece 2 ay idare ederse konut fiyatları hemen düşüşe geçer.

“BANKAZEDE VE KONUTZEDE YARATMA İHTİMALİ KAÇINILMAZDIR”

Bunun yanında vatandaşın gücünden fazla hareket ederek 10-15 yıl süreyle borçlanması ve ileriki süreçte kredilerini ödemekte zorluk yaşaması büyük oranda bankazede ve konutzede yaratma ihtimali kaçınılmazdır. Zira geçmiş dönemlerde aldıkları kredileri ödeyemeyen on binlerce vatandaştan ötürü  bankaların yüz bine yakın  icralık konut stoku bulunmaktadır. Böyle bir durum devam ettiği takdirde şimdi 350-450 bin liraya satılan konutlar 200-250 bine bile belki de alıcı bulamayacaktır.  Yeter ki, vatandaş biraz sabretsin ve paniğe kapılmasın. Göreceksiniz bunların oyunları boşa çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

Sait BAYRAM’ın Özel Haberi

Bu haber 1895 kez okundu.
Diyarbakır - 22:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.