29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

‘Mera Yaz Okulu Eğitimi’ Değerlendirme Toplantısı başladı

Diyarbakır - 17 Mart 2021 15:44 A A

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Daire Başkanlığı Tarafından düzenlenen “Mera Yaz Okulu Eğitimi” ile “Çayır Mera ve Yem Bitkileri Değerlendirme toplantısı” başladı.

Açış törenine Diyarbakır Vali Yardımcısı Fatih Cıdıroğlu, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcı Uğur Erdem, Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar ve Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcıları Vedat Güler, Mehmet Şefik Türker, Mustafa Korkutan, Mehmet Hüseyinoğlu Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Oral Özgen ve teknik personel katıldı.

Törende bir konuşma yapan Diyarbakır Vali Yardımcısı Fatih Cıdıroğlu. Diyarbakır’ın pandemi sonrasında yapılan ilk eğitim toplantısı olduğunu ifade ederek, “Uzun zamandır böyle eğitimler olmuyor, bizde de iptal oluyordu genelde eğitimler pandemi dolayısıyla. İnşallah bundan sonra daha iyiye gider salgın, hastalık. Özellikle bizim bölgemizde şuan iyi, inşallah bu durumu koruruz. Bunun haricinde mera tarımın olmazsa olmazı, belki de en önemli konusu. Mera komisyonu başkanı olarak mera komisyonu başkanlığında uzman arkadaşlarla çalışıyoruz. Yine Tarım ve Orman Müdürümüz, Müdür Yardımcımız Vedat Güler, Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü ve ekibi gerçekten özverili bir şekilde işine hâkim bir şekilde çalışıyorlar. Bunu görüyorum.  Diyarbakır’da inşallah iyi izlenimlerle ayrılırsınız diyorum” dedi.

Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Uğur Erdem ise, Diyarbakır’a gelişinin 2 önemli sebebinin bulunduğunu belirterek, “Birincisi 1998 yılında çıkan mera konunu çerçevesinde teknik ekiplerimizle oluşan boşlukları gidermek için bu bölgede ihtiyaç duyan illerde çalışan arkadaşlarımızın “Mera Yaz Okulu Eğitiminde” görev alan teknik ekiple görev almalarını sağlamak üzere biz aslında bunu organize etmeyi planlamıştık. Ancak bu arada Cumhurbaşkanımızın lasmanlığını yaptığı “Tarım ve Orman Şurasında” alınan kararlar çerçevesinde 2021 yılı içerisinde tüm Türkiye’de tespit ve tahdit çalışmalarının bitirilmesi gerekiyor. Bu çerçeve de bir eylem planı hazırlayıp bu farkındalığı oluşturmak ve şura kararları neticesinde alınan çalışmalara hız vermek amacıyla bölgedeki şube müdürlerimizin dikkatini çekmek, bir planlama yapmak onların işlerini kolaylaştıracak ayni tedbirleri alarak bu sonuca varmamız noktasında çalışmalarımıza start verdiğimiz ilk toplantı burası. Bu bölgesel toplantıları birkaç tane bölgede daha yapacağız. Bu şekilde şura kararlarında alınan 2021 yılı içerisinde teknik çalışmalarımızın sürdürülmesi ile ilgili hedefimize ulaşmayı planlıyoruz.” dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar da, Diyarbakır’ın yaklaşık olarak 15 buçuk milyon dekar araziye sahip olduğunu hatırlatarak, “Bunun yarısı 7 milyon dekarı tarım arazisi olan tarımsal potansiyele sahip bir ilimiz. Ayı zamanda hayvancılıkta da önemli bir il. Yaklaşık olarak 685 bin büyükbaş hayvan ve 2 milyona da yakın küçükbaş hayvan sayısı ile Türkiye’de 3. Sırada yer alıyoruz. Böyle bir hayvancılık potansiyeline sahip ilimiz için mera oldukça önemli bir konu. Bu üç günlük süre zarfında hem eğitimlerimizi alacağız hem de sorunlarımızı konuşma imkânı bulacağız” diye konuştu.

Verilen molanın ardından “Mera Yaz Okulu Eğitimi” ile “Çayır Mera ve Yem Bitkileri Değerlendirme toplantısı” başladı.

Bu haber 513 kez okundu.
Diyarbakır - 15:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.