28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Sağlıklı bir toplum için “Sigara”ya Hayır…

Diyarbakır - 30 Mayıs 2020 16:23 A A

Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Kayapınar İlçe Temsilcisi Zeki Dilek, 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü’ nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Dilek, açıklamasında “sağlıklı bir toplum için sigaraya hayır” dedi

Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Kayapınar İlçe Temsilcisi Zeki Dilek, 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü ya da Dünya Tütünsüz Günü münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı.

“HER YIL DÜNYADA 7 MİLYON İNSAN SİGARADAN DOLAYI ÖLÜYOR”

Dilek, açıklamasında WHO verileri, pasif içiciler dâhil her yıl 7 milyon insanın ölümüne sigaranın neden olduğunu ortaya koyduğunu belirterek, “Sigaranın içerisinde sağlığı tehdit eden, zehirli, kanser yapıcı ya da kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı tütün, kağıt ve filtrenin yanı sıra güve kovucu, oje sökücü, fare zehiri, böcek öldürücü gibi 4.000’den fazla kimyasal madde bulunuyor ve bu maddelerden en az 81’inin kansere doğrudan neden olduğu ispatlanmış durumda. Kronik bronşit ve amfizem gibi nefes darlığı yapan akciğer hastalıklarının en önde gelen sebebi olan sigara, aynı zamanda akciğer kanserine bağlı ölümlerin %90’ının nedenidir.” diye konuştu.

“31 MAYIS DÜNYA SİGARASIZ GÜNÜ”

Dünya Sağlık Örgütünün tüm bu nedenlerden dolayı sigarayla mücadeleye dikkati çekmek ve kamuoyu oluşturmak amacıyla her yıl 31 Mayıs’ı “Dünya Sigarasız Günü” olarak kabul ettiğini hatırlatan Dilek, “Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 1987 yılından bu yana “Dünya Sigarasız Günü” ve “Dünya Tütünsüz Günü” adlandırmalarıyla her yıl 31 Mayıs tarihinde tütün ürünü kullanımının Sağlık ve diğer zararları konusunda toplumda farkındalık oluşturmak, tütün ürünü kullananlara bırakmaları yönünde bilinç kazandırmak, İçicilerin Sağlıklı yaşam davranışlarını geliştirmek ve sigara bağımlılarının 24 saat süreyle sigarayı bırakmalarının teşvik edilmesi amacıyla Dünya Sağlık Örgütü (WHO) üye devletlerince tüm dünyada kutlanmaktadır” dedi.

DÜNYADA 1 MİLYAR 100 MİLYON SİGARA KULLANICISI VAR

Dilek, Dünyadaki 1 milyar 100 milyon sigara kullanıcısından yaklaşık yüzde 80’inin düşük ve orta gelirli ülkelerden olması dikkati çektiğini ifade ederek, şöyle dedi:

“Bugün dünyada üretilen sigaraların yüzde 55’i Asya, yüzde 11.8’i Afrika ve Ortadoğu, yüzde 10.8’i Orta ve Doğu Avrupa, yüzde 9.3’ü batı Avrupa, yüzde 8.9’u Latin ve yüzde 4.7’si ise Kuzey Amerika’da satılmaktadır. Görüldüğü gibi eğitimle azalan bir oran söz konusu ancak ülkemizde eğitimli insanların sigara kullanması düşündürücü. Sigara üreticileri, gelişmiş ülkelerdeki yasaklardan dolayı nikotin ve katran oranı fazla ürünleri, gelişmemiş ülkelerin pazarlarına sunuyor.  WHO’ya göre dünyada tütün kullanımı azalıyor. 2000’de insanların yüzde 27’si tütün kullanırken Küresel ölçekte düzenlenen Tütün karşıtı kampanyalarla bu oran 2016’da yüzde 20’ye kadar geriledi. Ancak bu düşüşün yeterli olmadığını ve halen toplumsal açıdan çok ciddi bir risk olduğunu görmemiz gerekiyor.

Sigara içmenin sadece kişinin kendisine ve çevresine değil, aynı zamanda ülke bütçesine de zarar verdiğini unutmayalım. Son 30 yılda hem sigara içmenin hem de pasif içici olmanın zararlı etkileri tamamen açığa çıktı. Bu durum da birçok ülkede kapalı alanlarda sigaranın yasaklanmasına yol açtı. Ülkemizde de “Dumansız Hava Sahası” gibi bir çok farkındalık kampanyaları yapılarak toplumun sigaranın zararlarının farkına varması için çalışıldı.

“TÜTÜN SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR”

Dünya Sağlık Örgütü, tütünü “dünyanın bugüne kadar gördüğü en büyük toplumsal sağlık tehdidi” olan bir salgın olarak kabul ediyor.

Kendi bireysel Sağlığımız ve Toplum Sağlığı için bu kadar zararlı olan Sigara ve Tütün ürünleri konusunda tüm halkımızı daha duyarlı olmaya ve başta Sigara olmak üzere tüm Tütün ürünleri ile mücadele etmeye çağırıyoruz.

İrademizi doğru kullanma yolu ile kendimiz ve sevdiklerimiz için çok daha sağlıklı bir toplum yaratmanın elimizde olduğunu unutmayalım”

Bu haber 597 kez okundu.
Diyarbakır - 16:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.