19° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Sekiz yıldır kapalı olan fabrika ve ocaklar, 30 milyonluk yatırım ile yeniden faaliyete geçiyor

Diyarbakır - 25 Haziran 2020 15:26 A A

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 1996 yılında iş insanı Halis Toprak tarafından kurulan Toprak Mermer Fabrikası ve mermer ocakları, sekiz yıl kapalı kaldıktan sonra yeniden açılıyor. Diyarbakır’da istihdam sağlanması için önemli olan fabrika, mermer havzası bölgesinde bulunuyor.

Fabrika ve ocaklar, Diyarbakır’ın dört büyük mermer firması ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası‘nın (TSO) ortaklığı ile alındı. D Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Bülent İpek, Diyarbakır mermerine olan talebi yeniden canlandırmayı hedeflediklerini, yeniden kaliteli üretim yapılacağını ve binlerce kişinin istihdamının sağlanacağını söyledi.

DİYARBAKIRLI DÖRT FİRMA VE TSO’DAN 30 MİLYONLUK YATIRIM

Beden Mermer, Dimer Mermer, Diyar Madencilik ve Medos Madencilik, Demirören Grubu‘na ait Lice Mermer Fabrikası ve mermer ocaklarının hisselerini, Mayıs 2019 tarihinde satın aldı. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, bu iş birliğinde hissedar olup, yeni hissedarlarla birlikte Lice’deki fabrika ve ocaklarda bakım çalışmaları başlattı. Ocaklar, Haziran 2020 üretime başladı, fabrikanın da Ağustos 2020 tarihinde üretime yeniden başlaması planlanıyor. 15 Haziran 2020 tarihinde fabrika ve mermerlere 30 milyon TL yatırım yapılarak 101 kişinin istihdam edilmesi sağlandı.

“YILLIK 20 MİLYON DOLAR İHRACAT, 100 MİLYON İÇ PİYASA SATIŞI, 500 İSTİHDAM”

Bülent İpek, üç yıl içerisinde 500 kişiyi istihdam etmeyi, yıllık 20 milyon dolar ihracat ve 100 milyon TL de iç piyasa satışını hedeflediklerini söyledi. İpek, böylece çevre illerdeki fabrikaların, atölyelerin sürdürülebilir hammadde ihtiyacının karşılanacağını ekledi.

Diyarbakır TSO Başkanı Mehmet Kaya ise, “Sekiz yıldır kapalı olan fabrika ve önemli mermer ocakları, kentte ve ülkeye kazandırılmasına yönelik yaptığımız çalışmalardan biridir. Birincisi kapalı olan fabrikayı önemli oranda istihdam olanağı yaratılacak, ikincisi de mermer ocaklarının devreye girmesiyle hem kayıt dışılık ortadan kalkacak, hem de bölgenin önemli bir ihracat potansiyeli oluşacaktır. Bu ocaklar aynı zamanda bölgede mermer fabrikalarını besleyen büyük ocaklardır” dedi.

Bu yatırımın kent için önemli olduğunu savunan Kaya, temel hedeflerinin bölgedeki fabrikaları çalıştırıp ihracata yönelmek olduğunu ekledi.

FABRİKA VE OCAKLARIN GEÇMİŞİ

1996 yılında Toprak Holding, Demirören Grubu, Nurol Holding ve Güriş Holding‘in ortak girişimiyle Toprak Mermer Sanayi A.Ş adı ile kuruldu. Şirket, 1997 yılında Lice’de yedi bin m² kapalı, 20 bin m² açık alanlı mermer fabrikası ile üretime başladı. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından açılan ve 1998 yılından itibaren Hani ve Kocaköy ilçelerinde mermer ocakları işletmesine başlandı.

Şirketin tüm hisseleri 2010 yılında Demirören Grubu tarafından satın alınmış ve faaliyetlerine D Mermer Sanayi A.Ş olarak devam etmişti. Üretim ve ihracata faaliyetleri, 2008 yılında maksimuma ulaşmış ve 250 kişilik istihdam ve yıllık 30 milyon dolar ihracat rakamına ulaşılmıştı. D Mermer, fabrika üretimine 2012, ocaklardaki üretimlere de 2013 yılında ara vermişti ve istihdam edilen personel sayısı beş kişiye düşmüştü.

Bu haber 992 kez okundu.
Diyarbakır - 15:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.