33° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

SES: ‘Eşitsiz ek ödemeler iş barışını bozuyor’

Diyarbakır - 25 Mayıs 2021 13:46 A A

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, eşitsiz ek ödemelerin iş barışını bozduğunu söyledi.

Ek ödemelerdeki ücret farklarına ilişkin sendika üyeleriyle birlikte Dağkapı Çocuk Hastanesi önünde basın açıklama yapan SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, pandemiyle birlikte sağlık çalışanlarının iş yükünün arttığını söyledi. Hükümetin salgınla mücadelede attığı adımları yanlış olarak değerlendiren Güldiken, bu yanlışların sağlık çalışanlarının iş yükünü daha da arttırdığını ifade etti.

Sağlık çalışanlarının iş yeri ve can güvenliğinin sağlanması, moral ve motivasyonlarının arttırılması için çeşitli kurumlarla yazışmalar yaptıklarını ifade eden Güldiken, ilgili kurumların bu yazışmalara sessiz kaldığını dile getirerek, “Sağlık Bakanlığı görüşme taleplerimize cevap bile vermezken yetkili sendika başkanlarıyla görüşmelerindeki samimi pozlarla tarafsız olmadığını ve tarafını belgelemiş, yetkili sendikadan umut bekleyen sağlık emekçilerine de sorunların çözümü konusunda da net bir mesaj vermiştir.” diye konuştu.

‘İŞ BARIŞINI BOZMAKTADIR’

Eşit işe eşit ve adil ücret demekten asla vazgeçmediklerini dile getiren Güldiken, “Çalışanların eğitim durumu, kıdemi, mesleki bilgi ve beceri düzeyi, tecrübesi, sorumluluk yüklenme kapasitesi, çalışma koşullarının zorluğu gibi etmenler gözetilerek benzer fedakârlıklara katlananlara eşit ücret ödenmesi sosyal adalet yani nimet ve külfetlerin toplumda adil bir şekilde dağıtılması sağlanmalıdır.  Sosyal adalet ve sosyal denge ile çalışanlar arasında hakça paylaşım yapıldığı konusunda genel bir tutum oluşturulması gerekmektedir. Şimdiye kadar yapılan ek ödeme genelgeleri emekçilerin refahını ve kazancını çoğaltmamakta, sağlık emekçileri arasında iş barışını bozmaktadır.” ifadelerini kullandı.

‘HERKESE ÖDENMELİDİR’

Sağlık çalışanlarının pandemiyle mücadelede görev yerlerine göre ödenen kat sayı oranlarını paylaşan Güldiken, “Burada asıl vurguladığımız diğer sağlık emekçilerinin de alacağının insanca yaşanacak, yoksulluk sınırı üzerinde, tek kalemde ücret politikasına geçilmesi, o vakte kadar sağlık emekçileri arasındaki maaştaki açıklığı aşmayacak tarzda ek ödeme almalarıdır. Ek ödeme adaletsiz davranmadan sağlık işkolunda çalışan (hizmetli, idari hizmetler sınıfı, işçi, üniversite hastanesi çalışanları, sağlık işçileri vb.) herkese ödenmesidir.” şeklinde konuştu.

Bu haber 317 kez okundu.
Diyarbakır - 13:46 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.