28° Açık
  • EURO
  • DOLAR

‘Sınav Kaygısı ve Psikolojik Dayanıklılık’ Semineri

Diyarbakır - 10 Şubat 2020 19:32 A A

Diyarbakır Valiliği ve Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğünce 12 sınıf öğrencileri ve rehber öğretmenlere yönelik “Sınav Kaygısı ve Psikolojik Dayanıklılık” semineri düzenlendi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Gör. Dr. Mehmet Dinç tarafından verilen ve Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen seminere, Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Vali Yardımcısı ve Bağlar Kaymakamı Nihat Karabiber, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Songül Kalyoncu,  İl Milli Eğitim Müdürü Feysel Taşçıer, psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmenleri ile 12 sınıf öğrencileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlikte İl Milli Eğitim Müdürü Feysel Taşçıer kısa bir konuşma yaptı.

Konuşmasına ülkenin gelişimi ve kalkınmasına dönük önemli projeler gerçekleştiren, ülkeye değer katan Hasan Kalyoncu’yu rahmetle anarak başlayan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Hasan Kalyoncu’nun servetini genç nesillerin iyi yetişmesine harcadığını söyledi. Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin dünya çapında en iddialı bilim kurum ve kuruluşlarıyla yarışabilen bir noktada olduğuna vurgu yapan Sayın Güzeloğlu, “Yenilikçi ve girişimci olarak kendini tanımlayan gerçekten bunu hak eden sadece ders ve eğitim verdiği öğrencilerine değil; ülkenin genelinde eğitim kalitesinin iyileştirilmesinde bir misyon edinen bir üniversite var. İşte bugün de öylesi bir anlayışın sonucunda gerek sınava girecek genç ve sevgili öğrencilerimize, gerekse onları eğiten rehber öğretmenlerimize dönük bir eğitim faaliyeti Diyarbakır’da var” dedi.

“ÜNİVERSİTELER ÜLKELERİ GELECEĞE TAŞIYAN MERKEZLERDİR”

Üniversitelerin artık sadece eğitim veren değil; değer üreten, çevresinin gelişmesinde ve kalkınmasına öncülük eden bu anlamda çevresi ve ülkesini geleceğe taşıyan merkezler olarak gördüklerini ifade eden Güzeloğlu, “Üniversite, yerelden evrensele her düzeyde birey yetişimini ve bireyin dünya ile iletişimini sağlayan buna hazırlayan bir merkezdir. Ekonomik ve sosyal kalkınmanın hazırlayıcısı sağlayıcısı ve sürdürücüsü bir eğitim merkezidir. Bugün 21. yüzyılda bilgi ekonomisini konuşan, bilgi temelli gelecek tasarımlarında ülkelerin birbirleriyle yarıştığı alanlara tanık olan ve belirleyici bilgiye sahip olanın yönettiği bir süreci yaşıyoruz. Bu anlamda üniversiteler sadece belli bir mekân sınırı içinde kalan değil bunun çok ötesine ulaşan ve ulaşabilen kurumlar olmak zorundadır” şeklinde konuştu.

“ÖĞRENCİLER EN ÖNEMLİ EMANETİMİZDİR”

Diyarbakır’daki bütün hizmet alanlarının ve bütün çabalarının temelinde eğitim olduğuna dikkat çeken Güzeloğlu, “İnsandan başlayarak toplumu belirleyen tanımlayan ve tamamlayan bir alan eğitimde eksik kaldığımız zaman hangi alanda nereye ulaşırsanız ulaşın o yetersizdir ve şüphesiz sürdürülebilir değildir. Tarihi kent Diyarbakır şüphesiz terör örgütü ve ihanetiyle kaybettiği yılları sonrasında bugün her alanda çok hızlı değişimin de eğitim belirleyici bir alandır. Diyarbakır’ın 17 ilçesinde bize emanet edilen okul öncesinden itibaren bütün çocuklarda öğrencilerimiz de bizim en değerli emanetlerimizdir. Türkiye eğitim başarısıyla öncülük ve önderlik eden Türkiye’nin kalkınma ve gelişmesinde nice ilim irfan ve yetişmiş insan yetiştiren bu şehir artık bu geçmişinin o birikimini geleceğe taşımak zorunda ve mecburiyetindedir. Yaklaşık 500 bini aşkın genç öğrenci kimliğimizi özgüvenli bilgiye ulaşabilen ve kendi milli ve manevi değerleri ile dünyayla buluşabilen gençler ve bireyler olarak yetiştirmek kararlığındayız. Eğitime bu anlamda maddi ve manevi bütün kaynaklarımızı tahsis ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Gör. Dr. Mehmet Dinç, öğrenci ve rehber öğretmenlere yönelik “Sınav Kaygısı ve Psikolojik Dayanıklılık” başlıklı seminerde bilgiler verdi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Gör. Dr. Mehmet Dinç Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu’na kitap ve plaket takdim etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Feysel Taşçıer de, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Gör. Dr. Mehmet Dinç’ plaket takdim etti.

Bu haber 733 kez okundu.
Diyarbakır - 19:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.