16° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Süer’e FIAP’tan ‘mükemmel sanatçı’ unvanı

Diyarbakır - 17 Aralık 2018 22:23 A A

Fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer’e, Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu FIAP tarafından EFIAP (Excellent/Mükemmellik) unvanı ve diploması verildi. Diyarbakır’da ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ilk kez bir fotoğrafçı bu unvanı alıyor.

Diyarbakırlı uluslararası fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer’e, Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu FIAP tarafından EFIAP (Excellent/Mükemmellik) unvanı ve diploması verildi. Diyarbakır’da ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ilk kez bir fotoğrafçı bu unvanı alıyor. Süer, uluslararası yarışmalarda kazandığı ödüller ve aldığı sonuçlar değerlendirilerek, 6 uluslararası fotoğraf federasyonu ve derneği tarafından değişik unvan ve diplomalarla ödüllendirildi.

Son yıllarda çalışmalarını uluslararası alanda yoğunlaştıran, uluslararası yarışma ve sergilere katılıp ve dünyanın büyük fotoğraf federasyonu ve dernekleriyle ilişkiler kuran fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer, son 5 yılda 4’ü altın, 3’ü bronz olmak üzere toplam 7 madalya, 40’a yakın değişik ödüller kazandı. Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu FIAP ve Amerikan Fotoğraf Derneği PSA’nın patronajlığında düzenlenen yarışmalarda sanatçının çok sayıda eseri 550’ye yakın kez sergilenmeye değer görüldü.

FIAP, 2017 yılı başında fotoğrafçı Süer’i, federasyonun sanatçısı olarak kabul etmiş ve AFIAP (Artist-FIAP) unvanı ve diplomasını vermişti. Sanatçının son iki yıllık başarılarını değerlendiren Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu, Süer’e bu kez (Excellent-FIAP) yani ‘Mükemmel Sanatçı’ unvanı ve diplomasını verdi. EFIAP unvanı için aranan şartların ilki, FIAP tarafından sanatçı olarak kabul edilmiş olmaktır. Diğer şartlar ise şöyle: En az 20 farklı ülkede, FIAP’ın onayladığı en az 30 uluslararası yarışmada, en az 50 farklı fotoğrafla, en az 250 ödül veya sergileme kazanmış olması ve 12 eserin de basılı yarışmalarda ödül kazanmış olması gerekiyor. Süer, başvurusunu en az 50 yerine ödül ve sergileme kazanmış 84 ayrı fotoğraf ve en az 250 sergileme ve ödül yerine de toplam 314 sergileme ve ödülle başvurusunu yapmıştı. 

Süer, son iki yılda Amerikan Fotoğraf Derneği PSA, merkezi Çin’de olan Uluslararası Fotoğrafçılar Birliği IUP, Kanada’dan Işığın Ustası Derneği MOL, Belçika’daki Uluslararası Fotoğrafçılık Birliği  GPU ve Bangladeş’teki Phoenix Fotoğraf Derneği PSS tarafından değişik unvan ve diplomalarla ödüllendirildi. Bangladeş Phoenix Fotoğraf Derneği, aynı zamanda ‘Onur Üyesi’ olarak ilan ettiği Süer’i, aynı zamanda Türkiye Temsilcisi olarak seçti.

Fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer, uluslararası kurumlardan bu unvan ve diplomaları kazandığı için mutlu olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Ancak bir yandan da son birkaç yılda Diyarbakır’da yaşadığımız, fotoğrafçılar için önemli bir çalışma ortamı oluşturan başta Sur ilçesinin büyük bir bölümünün yıkılması ve Ongözlü Köprü ile Dicle vadisindeki yapılaşma ve doğal çevrenin zarar görmesi olmak üzere bazı gelişmeler beni fazlasıyla üzdü. Bunun dışında, Diyarbakır’daki sanat çevrelerinin ve ilgili kurumlarca, fotoğraf sanatına, gereken ilgi ve önemin verilmemesi de beni yaptığım işten soğutuyor ve çalışmalarımı olumsuz etkiliyor. Bu çevrelerde fotoğrafçılık, hala bir sanat dalı olarak ve fotoğraf da sanat eseri olarak görülmüyor…”

Bu haber 1586 kez okundu.
Diyarbakır - 22:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.