36° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Surlardaki 82 burçtan 38’i temizlendi

Diyarbakır - 14 Temmuz 2020 08:16 A A

Diyarbakır Büyük Şehir Belediyesi’nin finanse ettiği ve İçkale Müze Müdürlüğü kontrolünde yapılan burçlardaki temizlik çalışmaları bugün son buluyor. Yaklaşık 2 ayda burçların yarısı temizlenirken, geri kalan burçların da temizlenmesi ve projenin sürdürülmesi için gözler yeni Vali Münir Karaloğlu’nda.

Diyarbakır eski Valisi Hasan Basri Güzeoğlu’nun talimatıyla başlatılan ve Diyarbakır Büyük Şehir Belediyesi’nin finansörlüğünde Diyarbakır Surlarının burçlarında yapılan temizlik çalışmalarında sona gelindi.

Diyarbakır İçkale Müze Müdürlüğü kontrolünde yapılan ve DBB’nin finanse ettiği Diyarbakır Surlarının burçlarında başlatılan temizlik çalışmaları yaklaşık iki ayını doldurdu. Diyarbakır Büyük Şehir Belediyesi’nce istihdam edilen 45 işçiyle yapılan moloz, hafriyat ve çöp temizliği kapsamında 23/05/2020 tarihinde başlayan çalışmalar bugün son buluyor.

BURÇLARIN YARISINDA ÇÖPLER TEMİZLENDİ

Keçi Burcu ile Saraykapı arasında kalan 52 ve 72 no’lu burçlarda yapılan temizlik çalışmaları tamamlanırken, Keçi Burcu ile Ben-u Sen Burcu arasında da 20 burç da temizlendi. Böylece Diyarbakır Surlarının 82 burcunun 38’inde temizlik çalışmaları tamamlanmış oldu.

BURÇLARIN İÇİNDEKİ ÇÖPLÜKTEN ÇIKANLAR…

Keçi Burcu ile Saraykapı arasında kalan 52 ve 72 no’lu burçlardaki temizlik çalışmaları sırasında kamyonlar dolusu hafriyat ve çöp çıkarılırken, yaklaşık 100 yıllık gazeteler, yarım asır önceki dergiler ve materyaller gün yüzüne çıkarıldı.

Burçlardaki temizlik çalışmaları esnasında Diyarbakır’ın ilk bebek maması olan ESO’nun ambalajı da çıktı. Burçlardaki çöpler ve hafriyat temizlenirken, burçların temizliği sırasında çıkan taşlar ise her burcun önüne dizilerek, restorasyon çalışmaları için hazır hale getirildi.

TEMİZLENMEYEN BURÇLAR NE OLACAK?

Yaklaşık 2 ayı bulan çalışmalar neticesinde burçların yarısı temizlenirken, Keçi Burcu ile Urfa kapı ve Dağkapı’ya kadar olan burçların temizlenmesi için başlatılan çalışmaların sürdürülmesi büyük önem taşıyor.

VALİ KARALOĞLU BURÇLARIN TEMİZLİĞİNE DEVAM DİYECEK Mİ?

Burçlarda yapılan temizlik çalışmaları ileride yapılacak olan restorasyon çalışmalarına ön hazırlık anlamında büyük katkı sunarken, söz konusu çalışmanın sürdürülmesi Diyarbakır’a yeni atanan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu’nun inisiyatifinde olacak.

Kaynak: Tigris Haber

Bu haber 583 kez okundu.
Diyarbakır - 08:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.