34° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Vali ve Rektöre Bismil’de 4 yıllık üniversite çağrısı

Bismil - 29 Eylül 2020 14:22 A A

Deva Partisi Kurucu Üyesi Ali İhsan Merdanoğlu, Bismil’de 4 yılık ziraat fakültesinin açılması için Diyarbakır Valisi ve Dicle Üniversite Rektörüne çağrıda bulundu.

Deva Partisi Kurucu Üyesi Ali İhsan Merdanoğlu, tarımın yoğun olarak yapıldığı Bismil ilçesinde 4 yıllık ziraat fakültesinin kurulması için Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu ve Dicle Üniversitesi Rektörü Mehmet Karakoç’a çağrıda bulundu.

Bismil nüfus ve şehir hayatı yoğunluğu bakımından arzu edilen seviyede gelişemediğien dikkati çeken Merdanoğlu, “Hatta gelişme hızının gerisinde kalmaktadır. Tarım ilçesi olan Bismil’de 4 yıllık Ziraat fakültesin olmaması büyük bir eksilik olduğunun altını çizen Merdanoğlu, Yükseköğretim kurumları,  sosyal ve kültürel açıdan bölgeye katkılarının yanı sıra kuruldukları bölgelerin yerel ekonomisinin kalkınmasında, istihdam sağlanmasında, gelişmesinde,  canlanmasında ve büyümesinde önemli katkı sağlarlar. Özellikle dışarıya göç veren, halkın ekonomik gelirinin büyük bölümünün tarım sektörü olan ilçemizde bir yükseköğretim kurumunun bulunması birçok açıdan ilçemizin kalkınmasına yardımcı olacaktır. Bismil’de 4 yıllık ziraat fakültenin kurulması nüfusun ve ekonomik hareketliliğin artmasına, barınma, alt yapı gibi hizmetlerin bölgemizde gelişmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca Dicle üniversitesi Bismil Meslek Yüksekokuluna ait bin dönüm arazi olması büyük bir avantajdır” diye konuştu.

‘KAZANAN BİSMİL OLACAK’

İlçede 4 yıllık fakültenin aktif olarak hizmet vermesi gelirin artmasına, işsizliğin azalmasına olanak sağlayacağını dile getiren Merdanoğlu, “Sağlık, ulaşım gibi hizmetlerde iyileşmeler, eğitime katılma oranında artış ve Bölge dışına göç verme hızının azalması gibi sosyal, kültürel ve ekonomik katkıları bulunacaktır” ifadelerini kullandı.

Bismil’de 4 yıllık Ziraat fakültesinin kurulması için çağrıda bulunan Merdanoğlu, başta Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu ve Dicle üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç’tan desteklerini beklediğini, ilçede sivil toplum örgütleri, yerel yönetimleri ve mülki idareleri ile kamuoyu oluşturulup ilçe için büyük eksik olan 4 yıllık ziraat fakültesi kurulması lazım dedi.

‘ORGANİZE SANAYİ ACİLEN KURULMASI LAZIM’

Bismil’de 1 milyon 500 bin dönüm tarım arazisinde yüzde 97’si birinci sınıf araziden oluştuğuna vurgu yapan Merdanoğlu, tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi Bismil için çok önemli olduğunu ifade ederek, “Son yıllarda tarım ve gıda öneminden daha çok stratejik bir sektör haline geldi. Bu demektir ki, önümüzdeki yıllarda dünyada tarım ve gıda çok daha stratejik bir silah haline gelecek. Tarım sektörünü birim alanında katma değerini artırabilmek için bugünün dünyasında temel şart olarak da teknoloji transferlerinin çok hızlı şekilde tarım sektörüne kazandırılması lazım. Bismil’in ekonomik anlamda büyümesine büyük katkı sağlayacak olan OSB projesinin hayata geçirilmesi adına herkes üzerine düşen görevi yapmalı, Bismil’de yaklaşık 1 milyon 500 dönüm arazisi bulunmaktadır. Sulama kanalların bitmesiyle Bismil ovası yüzde 95 suya kavuşacak. İlçe gelişecek. Bismil verimli toprakların ortasında yer almaktadır. Çınar’dan Silvan’a kadar verimli toprakların ortasında Bismil bulunmaktadır. Organize sanayi kurulmasıyla ilçemizin kalkınmasına büyük katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

‘ELEKTRİK FATURALARI ÇİFTÇİNİN BELİNİ BÜKTÜ’

Tarımsal üretimde başta sulama olmak üzere, elektrik enerjisinin önemli bir tarım girdisi olduğunun altını çizen Merdanoğlu, şöyle konuştu: “Tarımsal sulamada üreticilerimizin en önemli sorunlarının başında elektrik fiyatları gelmektedir. Sürekli zamlarla tarımsal sulamada sağlanan fiyat avantajı ortadan kalkmıştır. Tarımda girdi yükünün hafifletilmesi, üretimin sürdürülebilir kılınması bakımından sulama kanların acilen faaliyet geçmesi ve elektrik birim fiyatları düşürülmelidir. Çiftçi girdi maliyeti yükselince bırakın para kazanmayı, eline geçen bir kaç lira ile mazota gübreye ve ilaca para yetmiyor. Borçlanınca borçlarını ödeyemiyor. Yüksek girdi maliyetinin sebeplerini ortadan kaldıramıyor. Gıda fiyatı maalesef enflasyonun üzerinde seyrediyor. Bunun nedeni, dövizle alınan ilacın, gübrenin, mazotun fiyatının yükselmesidir.”

Özel şirketlerin borcunun devlet tarafından tahsil edilmesini yadırgadığını dile getiren Merdaoğlu, şunları kaydetti:

“Bu salgın döneminde öncelikle çiftçilerin desteklenmesi gerekirken, özel şirketlerin tarımsal sulamadan kaynaklı elektrik borçlarına öncelik veriliyor. Çiftçinin cebine konula destekleme parası, tekrar cebinden çıkarılarak elektrik dağıtım şirketine aktarılıyor. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Elektrik dağıtım şirketi özel bir şirket. Çiftçi ile arasındaki alacak verecek işine hükümetin karışması anlaşılır gibi değil.”

‘BÖLGENİN ALTERNATİF PARTİSİ OLACAĞIZ’ 

Genel Başkan Ali Babacan’ın 13 yıl ekonomi bakanlığı yaptığını belirten Merdanoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Genel Başkanımız Türkiye’nin sorunlarını ve çözüm önerilerini iyi bilen biri. Şuan ülkemiz zor günlerden geçiyor. Bir yandan ekonomi, sağlık, diğer yandan demokrasi ve adalet sistemimizde ciddi sıkıntılar var. Bizler herkesin adalet önünde eşit olduğu bir ülkede yaşamak istiyoruz. Devletin dini adalet olmalı. Çünkü adalet olmayınca hukukta olmuyor. Bu nedenle partimiz özellikle bölgede AK Parti ile HDP arasında sıkışan vatandaşlara nefes olacak alternatif parti olacak.”

Bu haber 1566 kez okundu.
Bismil - 14:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.